Mglista wypowiedź Justina Trudeau o zwiększeniu wydatków na obronność
Mglista wypowiedź Justina Trudeau o zwiększeniu wydatków na obronność
Premier Justin Trudeau w odpowiedzi na apel amerykańskich senatorów powiedział, że jego rząd jest świadomy, iż pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby Kanada osiągnęła natowski cel w zakresie wydatków na obronę.
Odpowiadając na rzadki, ponadpartyjny list wysłany przez prawie dwudziestu senatorów USA, żądający, aby Kanada wypełniła zobowiązania NATO, premier powiedział przy okazji wydarzenia w Nowej Szkocji:
– Wiemy, że jest więcej do zrobienia i będziemy tam, aby to zrobić. Ponieważ to my poważnie podchodzimy do potrzeb obronnych Kanady i dbamy o to, aby kobiety i mężczyźni w naszych siłach zbrojnych mieli odpowiedni sprzęt – po czym Trudeau kontynuował – Nie tylko po to, aby spełnić oczekiwania innych Kanadyjczyków, ale także po to, na co liczą na nas nasi sojusznicy na całym świecie.
Jak podało CNN 23 amerykańskich senatorów – zarówno Demokratów, jak i Republikanów – napisało w czwartek do Trudeau, prosząc go, aby wywiązał się ze zobowiązania Kanady do przeznaczenia dwóch procent swojego PKB na obronę.
Kanada od dawna jest przedstawiana jako naród, który nie udźwignie ciężaru wspierania Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Teraz, gdy na horyzoncie zbliża się 75. rocznica wojskowego sojuszu składającego się z 32 państw, wydaje się, że presja na Kanadę, aby zintensyfikowała działania i dołączyła do 18 krajów, które są na dobrej drodze do osiągnięcia docelowego poziomu wydatków do końca roku, wydaje się ponownie rosnąć.
Senatorowie – w tym Republikanie Mitt Romney i Ted Cruz, a także Demokraci Tim Kaine i Tammy Duckworth – oświadczyli, że postanowili napisać do Kanady, ponieważ wydaje się, że jest to jeden z niewielu krajów pozostających w tyle, który nie przedstawił jeszcze planu osiągnięcia wymaganych dwóch procent .
„Zbliżając się do szczytu NATO w Waszyngtonie w 2024 r., jesteśmy zaniepokojeni i głęboko rozczarowani, że najnowsza prognoza Kanady wskazywała, że w tym dziesięcioleciu Kanada nie osiągnie swojego dwuprocentowego zobowiązania” – czytamy w liście. – „Szacuje się, że wydatki Kanady na obronność w 2029 roku wzrosną do zaledwie 1,7 procent, pięć lat po uzgodnionym terminie wynoszącym rok 2024 i nadal będą poniżej bazowego poziomu wydatków.
Trudeau powiedział w piątek, że w rozmowach, które przeprowadził ze swoimi amerykańskimi kolegami, kanadyjskie inwestycje w modernizację myśliwców, modernizację NORAD i bezpieczeństwo Artic zostały „niezwykle dobrze przyjęte przez Amerykanów i sojuszników na całym świecie”.
Zauważył również, że zanim doszedł do władzy w 2015 r., wydatki na obronność za kadencji byłego premiera Partii Konserwatywnej Stephena Harpera po raz pierwszy spadły poniżej jednego procenta.
– Nie tylko zaczęliśmy inwestować w wojsko, ale w ciągu ostatnich lat faktycznie podwoiliśmy wydatki. Obecnie jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia ponad 1,7 procent PKB, co stanowi rekordowy poziom dla Kanady, ale jeszcze nie skończyliśmy – stwierdził Trudeau.
W zeszłym miesiącu Kanada przedstawiła zaktualizowaną politykę obronną, która obejmuje plany wydania 73 miliardów dolarów w ciągu 20 lat na odnowienie potencjału wojskowego kraju, ale nadal nie zapewnia osiągnięcia celu NATO.
Pojawiły się obawy co do tego, co może to oznaczać, jeśli Kanada nie osiągnie docelowego poziomu wydatków, a Donald Trump wróci do Białego Domu.
– Rośnie świadomość, że istnieje wysokie ryzyko, że następnym prezydentem zostanie prezydent Trump. A wszyscy senatorowie, którzy postrzegają NATO jako bardzo ważny sojusz… chcieliby, jak sądzę, pozbyć się jak największej liczby wymówek dla prezydenta Trumpa do podjęcia znaczących działań, które ich zdaniem byłyby szkodliwe dla NATO – powiedział w czwartek były szef sztabu obrony Tom Lawson w programie Power Play na kanale CTV News.
– To jak całkowite wycofanie się lub, co bardziej prawdopodobne, ogłoszenie swego rodzaju dwupoziomowego NATO, w którym ci, którzy nie płacą, tak naprawdę nie będą chronieni w przypadku ataku – stwierdził Lawson.
Warto może dodać, że jeszcze za rządów PiS Polska zdecydowała się przeznaczyć 3% PKB na obronność.
Na podst. CTV News i Canadian Press