Sztuczna inteligencja zidentyfikuje fałszywe monety
Sztuczna inteligencja zidentyfikuje fałszywe monety
Badaczka z Uniwersytetu Concordia w Montrealu wraz ze swoim zespołem opracowała innowacyjną technikę dokładnej identyfikacji fałszywych monet za pomocą sztucznej inteligencji (AI).
Techniki stosowane przez oszustów do produkcji fałszywych monet stają się coraz bardziej wyrafinowane, co wprawia w zakłopotanie nawet najbardziej doświadczonych ekspertów, ale sztuczna inteligencja może zmienić sytuację. Na prośbę duńskiej policji Maryam Sharifi Rad – stażystka ze stopniem doktora w Centrum Studiów nad rozpoznawaniem wzorców i sztuczną inteligencją przy Uniwersytecie Concordia – wraz ze swoim zespołem przystąpiła do tego zadania.
– To problem, który bardzo bezpośrednio wpływa na gospodarkę i finanse publiczne – stwierdziła badaczka – Chciałam przesunąć granice technologii, aby poprawić bezpieczeństwo i ochronę naszych systemów monetarnych.
Na początek zespół badawczy w wysokiej rozdzielczości zdigitalizował dużą liczbę oryginalnych i fałszywych monet. Zdaniem badacza zdobycie fałszywych monet z kilku krajów było nie lada wyzwaniem, ponieważ większość z nich została przejęta przez policję na całym świecie.
Obrazy 2D zostały następnie przeanalizowane przy pomocy technologii opracowanej przez naukowców, opartej na eksploracji obrazów.
Przeszukując każdy element pod kątem nieprawidłowości i wad, często niewykrywalnych gołym okiem, sztuczna inteligencja była w stanie z dużą precyzją określić, które elementy są oryginalne, a które nie.
– To naprawdę fascynujące zobaczyć, że sztuczna inteligencja naprawdę jest w stanie wykryć niezwykle subtelne różnice między częściami. Dzięki tej zaawansowanej metodzie przetwarzania obrazu osiągnęliśmy 99-procentowy wskaźnik wykrywalności – powiedziała Sharifi Rad.
Praktyczne zastosowania
Sharifi Rad uważa, że system opracowany przez jej zespół pokazuje pełny potencjał sztucznej inteligencji w walce z fałszywymi walutami. Jej partner naukowy i życiowy, Saeed Khazaee, pracownik naukowy, który również brał udział w badaniu, również pracował nad modelem umożliwiającym przetwarzanie obrazów monet, tym razem w 3D.
Oboje z entuzjazmem przyjmują fakt, że władze w kilku krajach interesują się przeprowadzonymi przez nich badaniami i rozważają zastosowanie ich metody do zwalczania oszustw.
– Królewska Mennica Kanadyjska jest bardzo zainteresowana naszą pracą, ponieważ obecnie na rynku znajduje się wiele fałszywych monet – powiedział Khazaee.
Oprócz możliwości wykorzystania samej sztucznej inteligencji do uwierzytelniania monet władze są szczególnie zainteresowane badaniem przeprowadzonym w Concordii, ponieważ zaobserwowane wzorce mogłyby umożliwić im udoskonalanie produkowanych monet.
– Władze chcą dokładnie wiedzieć jakie cechy są fałszowane, aby utrudnić kopiowanie ich monet – powiedział Khazaee.
Oprócz pracy w Centrum Badań nad Rozpoznawaniem Wzorców i Sztuczną Inteligencją na Uniwersytecie Concordia obaj naukowcy prowadzą także firmę typu start-up, która wykorzystuje sztuczną inteligencję dla zrównoważonego rozwoju.
Na podst. Canadian Press