Niskokaloryczny słodzik Xylitol powiązany z zawałami serca i udarami
Niskokaloryczny słodzik Xylitol powiązany z zawałami serca i udarami
Jest to powszechny słodzik stosowany w wielu produktach, które prawdopodobnie znajdziesz w swoim domu. Naukowcy alarmują w związku z ksylitolem. To niskokaloryczny alkohol cukrowy występujący w produktach takich jak płyny do płukania ust, pastylki do ssania, cukierki, pasta do zębów, masło orzechowe i wypieki.
Centrum Diagnostyki i Zapobiegania Układowi Sercowo-Naczyniowemu w Cleveland Clinic Lerner Research Institute odkryło, że używanie xylitolu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu. „To badanie ponownie pokazuje natychmiastową potrzebę zbadania alkoholi cukrowych i sztucznych substancji słodzących, zwłaszcza że są one nadal zalecane w walce z takimi schorzeniami, jak otyłość czy cukrzyca” – wyjaśnił w badaniu dr Stanley Hazen, dyrektor instytutu. „Nie oznacza to wyrzucenia pasty do zębów, jeśli zawiera ksylitol, ale powinniśmy mieć świadomość, że spożywanie produktu zawierającego duże ilości tej pasty może zwiększyć ryzyko wystąpienia zdarzeń związanych z zakrzepami krwi” – dodał. Hazen podzieliła się informacją, że w niektórych przypadkach u ochotników biorących udział w badaniu poziom glukozy wzrósł 1000-krotnie po spożyciu napoju słodzonego ksylitolem.
Zarejestrowany dietetyk z Vancouver Ali Chernoff nie zaleca spożywania alkoholu cukrowego. Wyjaśnia, że alkohole nie rozkładają się prawidłowo w organiźmie i mogą wywołać efekt domina. „To zdecydowanie zmienia mikrobiom… 75 procent funkcjonowania wątroby wynika ze zdrowia jelit. Pięćdziesiąt procent zdrowia mózgu wynika ze zdrowia jelit, więc jeśli masz słabe zdrowie jelit, możesz doświadczać otępienia. Zgadza się, że należy przeprowadzić więcej badań, ale uważa, że najlepiej pomijać słodziki tak często, jak to możliwe.
„Jeśli masz cukrzycę, czy nie, chodzi o zbilansowanie posiłków. Cukier to cukier, to cukier w sensie cukru rafinowanego, ale alkohol cukrowy to inna kategoria i po prostu nie jest rozpoznawany przez organizm. Nie polecałbym tego.” Chernoff twierdzi, że wszystko należy spożywać z umiarem i że ważne jest, aby ludzie przed zakupem czegokolwiek przeczytali etykietę.
„Nie powinieneś dodawać go do produktów. Należy to kontrolować. Im mniej wypełniaczy, tym lepiej dla ogólnego stanu zdrowia, ponieważ naprawdę zmienia to zdrowie jelit, do których przywiązane są wszystkie nasze narządy”. Podobnie jak Hazen, Chernoff nie uważa, że musisz zacząć wyrzucać jedzenie z szafek, ale uważaj, co kupujesz i ile konsumujesz. „Nie kupuj torebki ksylitolu i nie używaj go jako zamiennika cukru, generalnie może nie być problemu, ale starałbym się tego unikać”.
W zeszłym roku ten sam zespół naukowców z Cleveland Clinic odkrył podobny związek między słodzikiem erytrytolem a zakrzepami krwi, udarem mózgu i zawałami serca. Ksylitol jest często sprzedawany osobom chorym na cukrzycę lub stosującym dietę keto.