Koszt infrastruktury przekracza 100 000 CAD na każdy nowo wybudowany dom
Koszt infrastruktury przekracza 100 000 CAD na każdy nowo wybudowany dom
Zgodnie z nowym raportem Kanadyjskiego Instytutu Miejskiego ( Canadian Urban Institute), w związku z tym, że Kanada dąży do szybszego budowania domów, zarówno sektor publiczny, jak i prywatny będą musiały zwiększyć wydatki na infrastrukturę komunalną.
W raporcie, sfinansowanym przez Canada Infrastructure Bank, oszacowano, że średni koszt infrastruktury potrzebnej do wsparcia budownictwa mieszkaniowego prawdopodobnie przekracza 100 000 CAD na każdy nowo wybudowany dom. Obejmuje to finansowanie zasobów takich jak transport publiczny, drogi, linie wodociągowe, szkoły, straż pożarna czy obiekty rekreacyjne.
Canada Mortgage and Housing Corp. prognozuje, że Kanada będzie potrzebować dodatkowych 3,5 miliona mieszkań do 2030 roku, oprócz 2,3 miliona, które już mają zostać wybudowane, aby przywrócić przystępność cenową do poziomu z 2004 roku.
Jak zauważył autor raportu, Michael Fenn, były wiceminister spraw komunalnych i mieszkalnictwa w Ontario, który pełnił również funkcję głównego administratora miejskiego w Hamilton i Burlington, ten poziom wzrostu liczby rozpoczynanych mieszkań – ponad 500,000 jednostek rocznie – jest równoważny budowie nowego miasta wielkości Calgary każdego roku przez siedem lat.
„Kanadyjski kryzys mieszkaniowy jest w dużej mierze kryzysem inwestycyjnym” – powiedziała w komunikacie prasowym Mary W. Rowe, dyrektor generalna Canadian Urban Institute. „Tak, Kanada potrzebuje więcej mieszkań, ale aby zrealizować ten cel, potrzebujemy niezbędnej infrastruktury – linii wodociągowych, ulic, kanalizacji, kanalizacji burzowej i wszystkich innych niezbędnych usług komunalnych – które umożliwiają budowę nowych mieszkań”.
Podczas gdy niektóre nowe mieszkania będą korzystać z wcześniej istniejącej infrastruktury, w raporcie stwierdzono, że istnieją bariery w finansowaniu nowo wymaganych projektów. Na przykład – gminy niechętnie zaciągają dług lub przenoszą koszty kapitałowe poprzez podwyżki podatku od nieruchomości z powodów politycznych.
W niektórych przypadkach wzrost jest tłumiony przez gminy, które nalegają, by deweloperzy wzięli na siebie ciężar finansowy, opłacając z góry pełny koszt kapitałowy infrastruktury o długim okresie użytkowania. W raporcie zauważono również, że gminy sprzeciwiają się opieraniu się na sektorze prywatnym w zakresie dostarczania infrastruktury publicznej, zwłaszcza jeśli wiąże się to z przeniesieniem własności lub kontroli.
W raporcie zaproponowano wiele alternatywnych rozwiązań, takich jak odejście od wymogu przedpłaconych opłat deweloperskich na rzecz podejścia zapewniającego zabezpieczone płatności przez cały okres użytkowania aktywów.
Gminy powinny również opracować nowe narzędzia finansowania, które pozwolą im dzielić koszty infrastruktury między tych, którzy z niej korzystają, w tym deweloperów. W raporcie stwierdzono, że opracowanie narzędzi, takich jak przechwytywanie wartości gruntów i finansowanie przyrostu podatku, może pomóc miastom w świadczeniu większej liczby usług.
Inne zalecenia obejmują wykorzystanie kapitału prywatnego do inwestowania w infrastrukturę publiczną za pomocą środków takich jak korporacje użyteczności publicznej i deweloperskie. Stwierdzono, że ryzyko finansowe powinno być dzielone z inwestorami instytucjonalnymi, którzy są w stanie lepiej je zaabsorbować.
„Gminy często stają przed wyzwaniami związanymi z finansowaniem krytycznej infrastruktury, której potrzebują, aby pomóc w odblokowaniu nowych osiedli mieszkaniowych” – powiedział w komunikacie dyrektor generalny Canada Infrastructure Bank, Ehren Cory. „Niniejszy raport pokazuje, że istnieje szereg nowych form wsparcia finansowego (…), które mogą pomóc gminom w budowie infrastruktury potrzebnej do rozwoju budownictwa mieszkaniowego przed kolejnym wzrostem liczby ludności”.