Wzrost sprzedaży Dollarama w związku z… inflacją
Wzrost sprzedaży Dollarama w związku z… inflacją
Dollarama odnotowała w środę wzrost sprzedaży i zysków w pierwszym kwartale, ponieważ więcej Kanadyjczyków robiło zakupy w jej sklepach w poszukiwaniu niedrogich artykułów spożywczych i podstawowych.
Kanadyjscy konsumenci poszukują przystępnych cenowo ofert i okazji na szeroką gamę produktów, takich jak odzież, artykuły spożywcze i środki czystości, ponieważ zmagają się z wyższymi kosztami utrzymania.
Ograniczone budżety domowe zachęciły więcej osób do odwiedzania sklepów dyskontowych, takich jak Dollarama i Dollar Tree, które sprzedają niezbędne produkty codziennnego użytku po konkurencyjnych cenach.
„Obserwujemy postępującą normalizację sprzedaży w porównywalnych sklepach, przy czym wzrost jest głównie napędzany utrzymującym się wyższym niż historycznie popytem na podstawowe materiały eksploatacyjne i inne artykuły codziennego użytku” – powiedział dyrektor generalny Neil Rossy.
Sprzedaż dyskontu z siedzibą w Montrealu wzrosła o 8,6% do 1,41 mld CAD w kwartale zakończonym 28 kwietnia, w porównaniu do 1,29 mld CAD rok wcześniej.
Firma zarobiła 77 centów kanadyjskich na akcję w porównaniu z 63 centami kanadyjskimi rok wcześniej. Analitycy spodziewali się zysku na poziomie 76 centów kanadyjskich.
Detalista potwierdził swoją roczną prognozę wzrostu sprzedaży porównywalnej między 3,5% a 4,5%.
Okres wyników Dollaramy za pierwszy kwartał zakończył się przed miesięcznym bojkotem sklepów Loblaw w maju, zorganizowanym przez grupę Reddit liczącą około 70,000 członków. Loblaw i inne duże sklepy spożywcze, takie jak Sobeys i Metro, stanęły w obliczu intensywnej kontroli raportowania wyższych zysków, ponieważ niektórzy Kanadyjczycy mają trudności z płaceniem za żywność.
Dollarama poinformowała również, że nabyła dodatkowe 10 procent udziałów w latynoamerykańskiej firmie Dollarcity, zwiększając swój udział do 60,1 procent. Firma nabyła również opcję zakupu dodatkowych 9,89 procent udziałów w Dollarcity w dowolnym momencie do 31 grudnia 2027 roku.
Dollarama i akcjonariusze-założyciele Dollarcity będą mieli pośrednio odpowiednio 80,05% i 19,95% udziałów w meksykańskiej części firmy. Dollarcity zamierza uruchomić swój pierwszy sklep w Meksyku w 2026 roku. „Dzięki silnemu zespołowi kierowniczemu Dollarcity jest dobrze przygotowana do dalszego zapewniania rentownego wzrostu, zarówno na obecnych rynkach działalności, jak i na kolejnym rynku, na który wejdziemy” – powiedział w oświadczeniu Neil Rossy, dyrektor generalny Dollarama.
„Z niecierpliwością czekamy na przygotowania do wejścia do Meksyku w najbliższym czasie, dużego i dynamicznego rynku z niewykorzystanym potencjałem w obszarze handlu detalicznego, kierując się tym samym ostrożnym i zdyscyplinowanym podejściem, co w przypadku naszych udanych wejść do Kolumbii w 2017 r. i Peru w 2021 r.”.
Dollarama, która chce rozszerzyć swoją działalność w krajach Ameryki Łacińskiej i Meksyku, stwierdziła, że transakcja prawdopodobnie nie wpłynie na jej zysk netto na akcję w roku fiskalnym 2025.