„Arktyczna polityka zagraniczna” Kanady
„Arktyczna polityka zagraniczna” Kanady
Minister spraw zagranicznych Mélanie Joly pracuje nad „arktyczną polityką zagraniczną” mającą na celu przygotowanie się na bardziej napięty okres w stosunkach międzynarodowych.
Joly powiedziała Bloomberg News, że będzie to wymagało ścisłej współpracy z partnerami z NATO, w tym z Finlandią i Szwecją, które niedawno dołączyły do sojuszu północnoatlantyckiego.
Doradcy z ministerialnego biura twierdzą, że jest to dokument dotyczący polityki zagranicznej, a nie strategicznej, w przeciwieństwie do ekspansywnego planu opublikowanego przez Joly dotyczącego regionu Indo-Pacyfiku.
Wiadomość ta pojawia się po niedawnych wizytach Joly w Sztokholmie i w Iqaluit, stolicy Nunavut w celu spotkania się z premierami Terytoriów.
Liberałowie mianowali niedawno byłą minister gabinetu Carolyn Bennett na ambasadora w Danii. Ich zdaniem jej misja skupiała się na bliższych stosunkach z Grenlandią.
Opublikowana w kwietniu aktualizacja polityki obronnej kanadyjskiego rządu skupiała się głównie na północy, choć nie osiągnęła docelowej kwoty wydatków ustalonych przez NATO na kwestie związane z wojskiem.
Joly twierdzi, że dokument polityczny jest potrzebny, ponieważ geopolityka w regionie szybko się zmieniła z sytuacji „niskiego napięcia”, która trwała przez dziesięciolecia, co oznacza, że potrzebne są nowe partnerstwa w zakresie ćwiczeń wojskowych, wymiany danych wywiadowczych i zamówień w dziedzinie obronności.
W 2019 roku Liberałowie uruchomili ramy polityki wobec Arktyki Północnej, które skupiały się na współpracy między jurysdykcjami w takich kwestiach, jak edukacja i opieka zdrowotna, a także kwestie wojskowe. Joly sugeruje, że dokument ten będzie miał nowy, międzynarodowy rozdział.
Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku Stany Zjednoczone, Finlandia i inne państwa arktyczne opracowały nowe strategie, które obejmowały próby ograniczenia przejmowania suwerennego terytorium, choć Moskwa zapewnia, że nie ma takich ambicji.
W lutym Grenlandia przedstawiła własną strategię arktyczną, która obejmowała obietnicę utworzenia misji dyplomatycznej w Ottawie. „Grenlandia zachęca do utworzenia konsulatu Kanady na Grenlandii” – czytamy w dokumencie strategicznym.
W analizie opublikowanej w zeszłym tygodniu kanadyjski politolog Marc Lanteigne argumentował, że Kanada powinna pójść w ich ślady i wykorzystać swoje biuro do lepszej współpracy przy realizacji celów Kanady i Europy dla pozyskiwania poza Chinami materiałów strategicznych potrzebnych dla niskoemisyjnego świata.
„Bezpieczeństwo Kanady w Arktyce wymaga wzmocnionej współpracy i komunikacji z sojusznikami po drugiej stronie Atlantyku, Grenlandia powinna zostać włączona do tego dialogu, biorąc pod uwagę jej położenie pośrodku (w niektórych przypadkach dosłownie) niezliczonych problemów związanych z bezpieczeństwem, które obecnie dotykają dalekiej północy” – napisał Lanteigne, profesor na Norweskim Uniwersytecie Arktycznym.
Na podst. Canadian Press