Papież Franciszek ostrzega Trudeau przed sztuczną inteligencją
Papież Franciszek ostrzega Trudeau przed sztuczną inteligencją
Papież Franciszek spotkał się w piątek z premierem Justinem Trudeau na szczycie G7, podczas którego papież ostrzegł przywódców przed niebezpieczeństwami związanymi ze sztuczną inteligencją i doradził im, aby w jej rozwoju kierowali się humanitaryzmem.
Franciszek stał się pierwszym papieżem, który zwrócił się do przywódców G7, oferując etyczne podejście do kwestii, która jest coraz częściej przedmiotem międzynarodowych szczytów, polityki rządowej i decyzji zarządów korporacji.
W przemówieniu wzięli również udział przywódcy krajów zewnętrznych, którzy przybyli na szczyt w piątek. Wśród nich znaleźli się prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, prezydent Argentyny Javier Milei i premier Indii Narendra Modi.
Było to pierwsze spotkanie kanadyjskich i indyjskich przywódców od czasu, gdy Trudeau oskarżył rząd Modiego o udział w zabójstwie sikhijskiego aktywisty Hardeepa Singha Nijjara w Kolumbii Brytyjskiej. Trudeau wygłosił to szokujące oświadczenie w Izbie Gmin we wrześniu ubiegłego roku. Od tego czasu czterech obywateli Indii zostało aresztowanych i oskarżonych o zabójstwo Nijjara.
Papież Franciszek powiedział, że politycy muszą przejąć inicjatywę, aby upewnić się, że sztuczna inteligencja pozostanie zorientowana na człowieka, tak aby decyzje o tym, kiedy użyć broni lub nawet mniej śmiercionośnych narzędzi, były zawsze podejmowane przez ludzi, a nie maszyny.
“Skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy odebrali ludziom możliwość decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów maszyn” – powiedział. “Musimy zapewnić i zabezpieczyć przestrzeń dla właściwej ludzkiej kontroli nad wyborami dokonywanymi przez programy sztucznej inteligencji: Od tego zależy ludzka godność”.
Franciszek został zaproszony do udziału w drugim dniu szczytu w Apulii we Włoszech przez włoską premier Giorgię Meloni.
Trudeau spotkał się z Franciszkiem przed jego przemówieniem w piątek po południu. Oczekiwano, że premier porozmawia z Papieżem o postępach w pojednaniu i opowie się za zwrotem artefaktów rdzennej ludności przechowywanych w Muzeum Watykańskim.
Pierwszy dzień szczytu został zdominowany przez wiadomość, że przywódcy udzielą Ukrainie pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów, wykorzystując jako zabezpieczenie odsetki od zysków z zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego. Kanada, ze swojej strony, obiecała przeznaczyć na ten cel do 5 miliardów dolarów.
Trudeau spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w piątek rano, a później miał spotkać się z premierem Japonii Fumio Kishidą. Premier Kanady wziął także udział w porannej sesji roboczej na temat migracji, podczas gdy przywódcy zorganizowali roboczy lunch na temat Indo-Pacyfiku i bezpieczeństwa gospodarczego.
Migracja jest priorytetem dla gospodarza szczytu, Włoch i ich prawicowego rządu, który dąży do zwiększenia inwestycji i finansowania krajów afrykańskich w celu zmniejszenia presji migracyjnej na Europę.