Wizyta Andrzeja Dudy w Pekinie i rozmowy z Xi Jinpingiem
Wizyta Andrzeja Dudy w Pekinie i rozmowy z Xi Jinpingiem
– Wierzę, że nasze działania w ramach sprawiania prezydencji w UE będą mogły przyczynić się do budowania naszych wzajemnych relacji. Mam nadzieję, że pan prezydent przyjmie nasze zaproszenie do Polski – powiedział Andrzej Duda w trakcie spotkania z Xi Jinpingiem – Cieszę się ogromnie, to dla mnie ogromny zaszczyt, że pan przewodniczący ChRL nazywa mnie przyjacielem – dodał Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Chinach. Po południu miejscowego czasu (około 4:30 w Toronto) w Wielkim Pałacu Ludowym w Pekinie rozpoczęło rozpoczęło się spotkanie prezydenta RP z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.
Przed Pałacem odbyła się ceremonia oficjalnego powitania po czym rozpoczęły się dwustronne rozmowy delegacji.
Polski prezydent podkreślił, że jego obecność w Pekinie jest bardzo ważna i symboliczna. – W sierpniu przyszłego roku zakończę misję jako prezydent RP w głębokim poczuciu tego, że ta wizyta przyczynia się do dalszego budowania relacji pomiędzy Polską a Chinami. Mam nadzieję, że te relacje będą budowane także i w przyszłości – powiedział Andrzej Duda – To ważne, że współpracujemy ze sobą na wielu forach – dodał.
– To są dobre relacje dyplomatyczne, to są dobre relacje polityczne, to są dobre relacje międzyludzkie oparte na wzajemnym szacunku. One zawsze takie były, są i mam nadzieję, że takie zawsze będą w przyszłości – dodał.
– Cieszę się ogromnie, że także i dzięki temu – co jest dla mnie ogromnym zaszczytem – że pan prezydent nazywa mnie przyjacielem, mogę się przyczyniać do budowania tych relacji razem z panem prezydentem – zaznaczył Duda, zwracając się do Xi Jinpinga.
Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wzajemne relacje będą budowały się także i w przyszłości.
– Panie Prezydencie, mam nadzieję, że one będą zawsze oparte na wspólnych ideałach, bo one są oparte na wspólnocie ideałów, a także dobrze pojętych interesów od 75 lat – zaznaczył, zwracając się do Xi Jinpinga
W dalszej części prezydent wyraził nadzieje, że „nasze działania w ramach sprawowania prezydencji w UE (od stycznia 2025 r. – red.) będą mogły przyczynić się do budowania naszych wzajemnych relacji. Mam nadzieję, że pan prezydent przyjmie nasze zaproszenie do Polski – zadeklarował prezydent.
Prezydentowi podczas wizyty towarzyszą szefowa KPRP Małgorzata Paprocka, szef BPM Mieszko Pawlak oraz doradcy: Rafał Kos i Wojciech Gerwel.
Relacje Polski z Chinami
Andrzej Duda przybywa do Pekinu wkrótce po wizycie tam kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Pozycjonuje w ten sposób Polskę jako jednego z ważniejszych partnerów gospodarczych regionu.
Przylot polskiego prezydenta przypada w momencie, gdy Unia Europejska pracuje nad nałożeniem ceł na chińskie produkty. Dlatego relacje polsko-chińskie, chociaż dobre, są wystawiane w ostatnim czasie na poważną próbę.
W 2016 roku Polska i Chiny ustanowiły partnerstwo strategiczne. Polska jest największym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej.
Chiński Global Times przypomina, że w sytuacji, gdy Pekin i Bruksela są uwikłane w skomplikowane relacje, a UE grozi potencjalną wojną handlową z Chinami, Polska może odegrać pozytywną rolę w negocjacjach dwustronnych stosunków między Chinami a Wspólnotą.