“Czuję się jak w domu” – nowo przybyłe osoby LGBTQ2S+ świętują pierwszy PRIDE w Kanadzie
“Czuję się jak w domu” – nowo przybyłe osoby LGBTQ2S+ świętują pierwszy PRIDE w Kanadzie
Kiedy Zhya Aramiy mieszkał w Turcji i Iraku, musiał ukrywać swoje tęczowe flagi dumy (PRIDE). W Kanadzie czuje się bezpiecznie.
Aramiy, który identyfikuje się jako gej, uciekł z Iraku w wieku 27 lat po tym, jak spotkał się z groźbami, przemocą fizyczną i ostracyzmem ze strony rodziny z powodu swojej seksualności.
“Byłem w punkcie, w którym powiedziałem: ‘Nie zniosę tego dłużej'” – powiedział Aramiy. “Albo muszę stracić życie tutaj, po prostu żyć w ten sposób, albo muszę uratować swoje życie… wyjechać w bezpieczne miejsce”.
Po siedmiu latach życia w Turcji jako uchodźca, Aramiy, obecnie 35-latek, przeniósł się do Toronto we wrześniu ubiegłego roku. Powiedział, że kiedy po raz pierwszy odwiedził dzielnicę Church i Wellesley, znaną jako miejska wioska gejowska, po raz pierwszy zobaczył tak wiele flag Pride na otwartej przestrzeni. “Kiedy wychodziłem na Church Street, widziałem mnóstwo tęczowych flag, wszędzie, wokół mnie, wszędzie” – powiedział Aramiy. “Mogę powiedzieć, że to najpiękniejszy moment, kiedy doświadczyłem tego po raz pierwszy”.
Aramiy jest jednym z setek nowo przybyłych do Kanady osób LGBTQ2S+, które w tym miesiącu świętują swoje pierwsze Pride w Toronto, wydarzenie, które według niektórych z nich jest nie tylko świętem tożsamości, ale także symbolem nadziei i przynależności po ucieczce przed prześladowaniami.
Kanadyjski rząd twierdzi, że ponad 70 krajów kryminalizuje dobrowolne związki osób tej samej płci, w tym sześć krajów, które karzą związki osób tej samej płci karą śmierci. W oświadczeniu Biura Praw Człowieka ONZ z 2022 r. zauważono, że choć brakuje dokładnych danych na temat przymusowo przesiedlonych osób LGBTQ2S+, są one jednymi z najbardziej narażonych spośród 84 milionów przymusowo przesiedlonych osób na całym świecie.
Według Afrykańskiego Centrum dla Uchodźców, jednego z organizatorów parady, pierwsza Toronto’s Newcomer’s Pride Parade odbyła się na początku tego miesiąca i wzięło w niej udział ponad 600 osób. W kulminacyjnej paradzie Pride Toronto, która odbędzie się w tę niedzielę, weźmie udział wiele osób LGBTQ2S+, w tym Henry Bisaso.
27-latek świętuje swoje pierwsze Pride w Toronto po tym, jak Afrykańskie Centrum dla Uchodźców pomogło mu przenieść się z Ugandy we wrześniu ubiegłego roku. Bisaso powiedział, że musiał opuścić kraj Afryki Wschodniej po tym, jak on i jego chłopak stali się celem nękania, gdy ich zdjęcia zostały udostępnione w Internecie. “Jako osoba LGBT w Ugandzie nie masz swobody wyrażania swoich uczuć” – powiedział Bisaso. Dodał, że obawiał się, że straci życie, powołując się na uchwalenie w zeszłym roku w kraju ustawy antygejowskiej, która dopuszcza karę śmierci.
Bisaso powiedział, że podczas pobytu w Toronto poznał innych członków społeczności LGBTQ2S+, którzy “naprawdę dodają mu odwagi”. Oczekuje się, że niedzielna parada będzie wielkim wydarzeniem, powiedział. “To będzie dzień, w którym ludzie będą świętować i nie będziesz się niczego obawiać” – powiedział Bisaso. “Ponieważ w Ugandzie widziałem to tylko w telewizji”.
Latoya Nugent, szefowa organizacji charytatywnej Rainbow Railroad, która wspiera osoby LGBTQ2S+ zmagające się z prześladowaniami w swoim kraju, powiedziała, że również zyskała pewność siebie po przeprowadzce do Toronto z Jamajki w 2022 roku. Nugent powiedziała, że jako kobieta queer spotkała się z dyskryminacją na Jamajce. Jako tamtejsza aktywistka została kiedyś aresztowana po zakwestionowaniu “kultury, która jest bardzo homofobiczna i queerfobiczna”. “Doświadczyłam, zwłaszcza po aresztowaniu, wielu lęków, ataków paniki i tak dalej. Po prostu nie czułam się bezpiecznie chodząc spokojnie po ulicach” – powiedziała Nugent. “Odkąd się przeprowadziłam, przemierzam kilometry”.
Nugent powiedziała, że relokacja może zmienić życie osób LGBTQ2S+, a ci, którzy opuszczają swoje kraje ojczyste, często robią to z różnych powodów, takich jak bezprawne zatrzymanie, odrzucenie przez społeczność, przemoc i nękanie. Dla niej przyjazd do Kanady sprawił, że życie stało się “bardziej kolorowe”, a teraz stara się pomóc innym znaleźć taką samą akceptację.
“Teraz czuję, że mam kanadyjską rodzinę, mam przyjaciół, mam sieć ludzi, do których mogę się zwrócić… Mogę świętować to, kim jestem, każdego dnia” – powiedziała Nugent.
Nugent dodała, że wyzwania dla nowo przybyłych osób LGBTQ2S+ nie zawsze kończą się po przybyciu do Kanady. Powiedziała, że kraj ma jeszcze wiele do zrobienia, aby pomóc tym nowo przybyłym, na przykład wspierając tożsamości intersekcjonalne poprzez przestrzenie integracyjne. “Kiedy ludzie się przeprowadzają, chociaż czują, że mogą znaleźć społeczność, która potwierdza tożsamość queer, chcą również czuć, że ich tożsamość rasowa jest potwierdzona” – powiedziała.
Nugent wskazuje również na praktyczne wyzwania dla nowo przybyłych, takie jak znalezienie mieszkania, co może być trudne, jeśli nie mają historii finansowej w Kanadzie.
“Nie wystarczy, by ludzie czuli, że są w porządku, że ich prawa są chronione. Nadal muszą tu żyć i rozwijać się” – powiedziała.
Dla Aramiy wsparcie dla nowo przybyłych osób LGBTQ2S+ oznacza również danie im pewności siebie, aby uwierzyli w to, kim są i poczuli, że tutaj przynależą. Część tego będzie widoczna w niedzielę, kiedy mężczyzna planuje dumnie maszerować w paradzie Pride wraz ze swoimi przyjaciółmi, celebrując swoje prawdziwe ja. “To, co tu czuję, sprawia, że czuję się jak w domu” – powiedział Aramiy. “Po prostu czuję, że wszyscy ci ludzie wokół mnie są ze mną i wspierają mnie”.