Urząd skarbowy zawarł umowę z firmą podejrzaną o oszustwa
Urząd skarbowy zawarł umowę z firmą podejrzaną o oszustwa
Kanadyjski urząd podatkowy Canada Revenue Agency (CRA) i federalny Departament Sprawiedliwości zawarły zakulisowe porozumienie z firmą, która według ich oskarżeń brała udział w oszustwie polegającym na wyłudzaniu zwrotu podatku, w wyniku którego władze wypłaciły dziesiątki milionów dolarów z publicznych pieniędzy.
Na początku tego roku CRA zgodziła się zawiesić działania mające na celu przejęcie aktywów Iris Technologies, firmy telekomunikacyjnej z Mississauga, a Iris w odpowiedzi usunęła nazwiska konkretnych urzędników CRA z pozwu przeciwko agencji.
Do zawieszenia doszło pomimo oskarżeń CRA w sądzie, że firma była zamieszana w „fikcję … mającą na celu oszustwo”, a także nakazu wydanego przez Federal Court of Canada w 2020 roku upoważniającego władze do „zajęcia i sprzedaży” aktywów firmy.
W dokumentach złożonych w Sądzie Podatkowym CRA zarzuciło Iris, że była „bankierem” w międzynarodowym przekręcie, który wykorzystywał słabości kanadyjskiego systemu podatkowego, co skutkowało wypłatą 63 milionów dolarów w formie nielegalnych zwrotów podatku.
Jeszcze w marcu Departament Sprawiedliwości stwierdził w dokumentach sądowych, że firma brała udział w programie mającym na celu „oszustwo” wobec Skarbu Państwa, a tym samym wobec kanadyjskich podatników.
Katrina Miller, dyrektor wykonawcza organizacji Canadians for Tax Fairness, twierdzi, że kanadyjscy podatnicy mają prawo dowiedzieć się więcej na temat powodów, dla których CRA zawarło umowę z firmą, która według jej oskarżeń była zamieszana w proceder mający na celu „oszustwo” wobec rządu.
„Szczerze mówiąc, trudno zrozumieć, jak te dwie rzeczy mogą być prawdą” – powiedziała Miller, której organizacja non-profit koncentruje się na propagowaniu sprawiedliwej polityki podatkowej.
CRA odmówiło odpowiedzi na pytania dotyczące umowy. Rzecznik stwierdził jedynie, że agencja „nie komentuje szczegółowych informacji o sprawach sądowych”.
W wywiadzie udzielonym w zeszłym roku Samer Bishay, prezes i dyrektor generalny Iris Tel, powiedział, że zarzuty CRA, jakoby Iris była zamieszana w ten proceder, są bezpodstawne.
– Jeśli naprawdę to zrobiłem, dlaczego nie jestem w kajdankach? Nie ma na to dowodów – powiedział.
W kwietniu 2020 roku CRA oceniła, że dziesiątki milionów, które niesłusznie zwrócono Iris Tel, muszą zostać zwrócone wraz z karami za rażące zaniedbanie. W odpowiedzi firma telekomunikacyjna wszczęła ponad tuzin pozwów sądowych związanych z tą kwestią, zatrudniła lobbystę i zainicjowała kampanię pisania listów.
Pozew przeciwko urzędnikom CRA wycofany
Bishay powiedział w lutym portalowi „The Fifth Estate” , że nie wolno mu omawiać szczegółów umowy z CRA i Departamentem Sprawiedliwości.
W e-mailu z 16 lutego Bishay napisał, że Iris Tel „wycofała” nazwiska konkretnych urzędników CRA ze swojego pozwu, „w zamian za to, że CRA nie będzie pobierać opłat”.
„Mimo wszystko nadal będziemy pozywać ministra dochodów” – dodał.
Według Bishay’a umowa obowiązuje do czasu zakończenia postępowania podatkowego Iris.
Po czterech latach batalii prawnej nie wyznaczono żadnej daty rozprawy.
Sprawa utknęła w martwym punkcie z powodu tego, co Departament Sprawiedliwości nazwał odmową ze strony Iris Tel udostępnienia wiadomości e-mail i załączonych faktur związanych z rzekomym roszczeniem o zwrot podatku, które „miało na celu oszustwo” wobec rządu.
CRA nie odpowiedziała również na pytania, dlaczego umowa z Iris Tel miałaby zostać zawarta w interesie publicznym ani czy jej komisarz, Bob Hamilton, podpisał się pod tą umową.
Zapytany w zeszłym tygodniu, czy ma jakieś dodatkowe uwagi na temat tego, dlaczego CRA zawarłaby taką umowę, Bishay powiedział: „Nie zgadzam się z twoją charakterystyką faktów. Spór sądowy Iris Technologies Inc. z Canada Revenue Agency i Prokuratorem Generalnym Kanady jest sprawą publiczną, podobnie jak spór o poprawność i legalność jakiejkolwiek oceny jakiegokolwiek podatku lub kary”.
Na podst. CBC