Na terenie Polski powstanie legion ukraiński
Na terenie Polski powstanie legion ukraiński
Podczas konferencji prasowej z Donaldem Tuskiem, Wołodymyr Zełenski poinformował, że uzgodniono utworzenie i szkolenie na terenie Polski ukraińskiego legionu ochotniczego. Prezydent Ukrainy i premier Polski podpisali wspólną umowę o bezpieczeństwie oraz potępili masowy atak na Ukrainę, który miał miejsce w poniedziałek. Zełenski dodał, że nie był świadomy planów Viktora Orbana dotyczących wizyty w Moskwie po jego wizycie w Kijowie. Premier Tusk podkreślił, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy.
– Najbardziej poruszającym komentarzem do naszych dzisiejszych rozmów była minuta ciszy na wezwanie prezydenta Zełenskiego. Każdego dnia na Ukrainie giną niewinni ludzie – rozpoczął Donald Tusk.
Bezpośrednim powodem spotkania było podpisanie ważnego dokumentu. Już 19 państw i Unia Europejska podpisały podobne umowy dotyczące bezpieczeństwa – przypomniał premier. – Każde słowo w tym dokumencie ma znaczenie i pociąga za sobą praktyczne konsekwencje. Traktujemy te słowa jako wzajemne zobowiązania, a nie puste obietnice – zaznaczył odnosząc się do polsko-ukraińskiej umowy. Podkreślił, że podczas przygotowywania tej umowy władze były realistyczne, a Ukraina jest wdzięczna Polakom za pomoc.
– Atak Rosji na Ukrainę jest również atakiem na przyjaciół i sąsiadów Ukrainy. Jeśli wojna zakończy się źle, będzie to miało negatywne skutki nie tylko dla Ukrainy, ale także dla Polski, Europy i całego świata zachodniego – mówił premier. Podkreślił, że heroiczna obrona Ukrainy służy całemu światu.
Premier Tusk stwierdził, że podpisana umowa jest również dbaniem o interes Polski. – Kto dziś broni Ukrainy, broni także siebie. W Polsce te słowa mają szczególne znaczenie – oznajmił, dodając, że nasze bezpieczeństwo jest “wspólne i nierozłączne”.
Prezydent Zełenski rozpoczął swoją wypowiedź od informacji o rosyjskim ataku na szpital dziecięcy w Kijowie. – To bardzo trudny poranek dla Ukrainy i wszystkich Ukraińców. Kremlowscy hipokryci mówią, że to nasza obrona rakietowa uderzyła w placówkę, a nie ich rakieta. To nie były odłamki, to było celowe uderzenie – powiedział. Dodał, że każdy poszkodowany otrzyma pomoc, a winni tego ataku poniosą odpowiedzialność.
– Ukraina zainicjowała zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z rosyjskim atakiem na infrastrukturę cywilną – podkreślił Zełenski, wyrażając wdzięczność Polsce za wsparcie i pomoc humanitarną oraz wojskową. Polska przekazała Ukrainie już 44 pakiety broni i amunicji – zaznaczył.
Zełenski poinformował, że podpisane w poniedziałek porozumienie przewiduje utworzenie i szkolenie ukraińskiego legionu ochotniczego na terenie Polski. – Polska bardzo aktywnie wspiera wstąpienie Ukrainy do NATO. Pokój trwały to jedyny prawdziwy pokój, do którego dążymy – stwierdził.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy, premier Donald Tusk powiedział, że umowa między Polską a Ukrainą jest niewystarczająca dla Ukrainy, ale zbyt wymagająca dla Polski. – To nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa Polski. Po Ukrainie, to my jesteśmy w najbardziej wymagającej sytuacji, dlatego ostrożnie deklarujemy, co możemy zrobić – powiedział.
– Ukraina oczekuje konkretnych kroków od swoich zachodnich partnerów w celu wzmocnienia obrony powietrznej i ochrony sektora energetycznego – przekazał prezydent, wskazując na oczekiwania wobec nadchodzącego szczytu NATO w Waszyngtonie.
Zełenski dodał, że nie wiedział, iż premier Węgier Viktor Orban planuje wizytę w Moskwie krótko po swojej wizycie w Kijowie. – Czy Węgry mogą odegrać rolę pośrednika? Tylko silne sojusze i państwa mogą zmusić Rosję do pokoju. Myślę, że taką misję pośrednika mogą odegrać Stany Zjednoczone, Chiny i cała Unia Europejska – ocenił.
– Cieszę się, że coraz więcej mówimy o udziale Polski w odbudowie Ukrainy. Wierzymy w zwycięstwo, pokój po zwycięstwie i skuteczną odbudowę Ukrainy. Polska będzie brała w tym udział i cieszę się, że jesteś gotowy wspierać polsko-ukraińską współpracę także w procesie odbudowy. Wszystkiego dobrego w Waszyngtonie, możesz na nas liczyć – zakończył premier Donald Tusk, zwracając się do Wołodymyra Zełenskiego.
Nieoficjalne doniesienia wskazywały, że podczas wizyty może dojść do podpisania umowy o bezpieczeństwie między Polską a Ukrainą. Zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie, takie umowy stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników dla Kijowa. Na koniec czerwca Donald Tusk wspominał, że umowa o bezpieczeństwie jest “prawie gotowa do podpisania”.