Kanada przeznaczy dodatkowe 500 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy
Kanada przeznaczy dodatkowe 500 mln dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy
Kanada planuje w tym roku przeznaczyć dodatkowe 500 milionów dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy, oznajmił rząd federalny na marginesie szczytu NATO.
Ogłoszenie, które miało miejsce w środę, zakończyło dzień, w którym sojusz wyraźnie odczuł presję polityczną związaną ze źle przebiegającą wojną.
NATO wywiązało się z długo oczekiwanych zobowiązań i zapewnień, stwierdzając w swojej oficjalnej deklaracji, że Ukraina znajduje się na „nieodwracalnej” drodze do członkostwa.
Dodatkowe pieniądze, oprócz przewidywanych 4 miliardów dolarów na broń i amunicję, które Kanada już zadeklarowała i przekazała, zostały przekazane po dwustronnym spotkaniu premiera Justina Trudeau z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim na szczycie w Waszyngtonie.
Sojusz NATO zobowiązał się do długoterminowego, ciągłego wsparcia dla Ukrainy poprzez pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej o wartości 43 miliardów dolarów. Przewodnicząca Kongresu Ukraińsko-Kanadyjskiego Alexandra Chyczij twierdzi, że pakiet jest dobrą wiadomością, ale Ukraina potrzebuje większego wsparcia ze strony sojuszników w szybszym tempie.
Jednocześnie Kanada oświadczyła, że rozszerzy szkolenie ukraińskich pilotów uczących się pilotować zachodnie samoloty bojowe.
Stany Zjednoczone, Holandia i Dania ogłosiły w środę, że pierwsze dostarczone przez NATO samoloty F-16 trafią w ręce ukraińskich pilotów wojskowych jeszcze tego lata.
Zełenski zamieścił w serwisie X post, w którym wyraził uznanie dla wysiłków na rzecz wzmocnienia swoich sił powietrznych, wkrótce po tym, jak Ukraina doświadczyła jednego z najbardziej śmiercionośnych ataków tej wojny.
Sojusznicy przez tygodnie spierali się za zamkniętymi drzwiami na temat języka ogólnej deklaracji ze szczytu, jeśli chodzi o Ukrainę i jej ewentualne członkostwo.
Stany Zjednoczone i niektóre inne kraje sprzeciwiały się członkostwu Ukrainy w czasie konfliktu z Rosją, aby uniknąć eskalacji napięć, które mogłyby doprowadzić do większej wojny. Podkreślili również, że Ukraina musi podjąć znaczące kroki, aby uporać się z korupcją, a także innymi reformami systemowymi.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że Ukraina nie wejdzie od razu w szeregi sojuszu. Nalegał jednak, aby stało się to po zakończeniu wojny, aby Rosja nigdy więcej nie zaatakowała Ukrainy.
O ogólnej pomocy NATO powiedział: „Nie robimy tego, ponieważ chcemy przedłużyć wojnę. Robimy to, ponieważ chcemy jak najszybciej zakończyć wojnę”.