Inflacja zmusza nastolatków do pracy
Inflacja zmusza nastolatków do pracy
Wraz z rosnącymi kosztami praktycznie wszystkiego, coraz więcej nastolatków poszukuje pracy – nie tylko dla dodatkowego kieszonkowego, ale by pomóc swoim rodzinom związać koniec z końcem.
Obecny wskaźnik aktywności zawodowej dla osób w wieku od 16 do 19 lat wynosi 37,4%, zgodnie z czerwcowym raportem Departamentu Pracy USA. To o 3% więcej niż w ubiegłym roku, \”i oscyluje w pobliżu poziomów niewidzianych od 2009 roku, podczas Wielkiej Recesji\”.
Nastolatki na rynku pracy zazwyczaj pracują w branżach sezonowych, które wymagają minimalnego wykształcenia, doświadczenia lub przeszkolenia, takich jak rekreacja i hotelarstwo, usługi gastronomiczne, handel detaliczny oraz sektor rozrywki i rekreacji.
Podczas gdy nastolatki w przeszłości mogły pracować, aby zaoszczędzić pieniądze na studia lub mieć trochę gotówki na wydatki, posiadanie pracy dla dzisiejszych nastolatków jest postrzegane jako konieczność, ponieważ inflacja sprawia, że niektóre rodziny ledwo sobie radzą.
Alicia Sasser Modestino, profesor ekonomii i polityki publicznej na Northeastern University, powiedziała, że ponad połowa nastolatków pracuje, aby pokryć wydatki gospodarstwa domowego (czynsz, media, artykuły spożywcze) lub własne wydatki (telefon komórkowy, odzież, buty). Raport wskazuje również, że dwie trzecie nastolatków płaci za pewnego rodzaju rachunki domowe.
\”Patrząc na to, jak wzrosły czynsze, jak wzrosły ceny artykułów spożywczych, to posiadanie nastolatków pracujących latem jest absolutnie niezbędne\” – powiedziała Modestino. \”Fakt, że rzeczy kosztują więcej, oznacza, że więcej rodzin ma mniej pieniędzy na inne rzeczy, których nastolatki by chciały, ubrania, jedzenie poza domem lub chodzenie do kina\”. \”Wtedy wielu rodziców zwraca się do swoich dzieci i mówi: \”Świetnie, idź do pracy, abyś mógł zapłacić za te pozalekcyjne rzeczy, które możesz chcieć robić\”\” – dodała.
Niedawna ankieta przeprowadzona przez Junior Achievement USA i Citizens wśród 1000 nastolatków w wieku od 13 do 18 lat pokazuje, że 78% z nich jest obecnie zestresowanych pieniędzmi, podczas gdy kolejne 74% postrzega sytuację ekonomiczną swojej rodziny jako przeszkodę w osiągnięciu własnych przyszłych celów.
This page imported from Tygodnik Program