Loblaw zapłaci 500 milionów dolarów za udziału w spisku w ustalaniu cen chleba
Loblaw zapłaci 500 milionów dolarów za udziału w spisku w ustalaniu cen chleba
Loblaw Cos. Ltd. i jej spółka dominująca George Weston Ltd. oświadczyły, że zgodziły się zapłacić 500 milionów dolarów w ramach ugody w sprawie pozwu zbiorowego dotyczącego ich udziału w spisku w ustalaniu cen chleba.
Pozew zbiorowy został wniesiony przeciwko grupie firm, w skład której wchodzą Loblaw i firmy Weston, Metro, Walmart Canada, Giant Tiger oraz Sobeys i jego właściciel, Empire Co. Ltd.
Powodowie twierdzą, że firmy te uczestniczyły w 14-letniej zmowie cenowej, która obejmowała całą branżę w latach 2001-2015, co doprowadziło do sztucznego wzrostu cen pakowanego chleba.
George Weston zapłaci 247,5 miliona dolarów w gotówce, podczas gdy Loblaw zapłaci 252,5 miliona dolarów, na co składa się 156,5 miliona dolarów w gotówce i kredyt w wysokości 96 milionów dolarów wypłacony wcześniej klientom przez Loblaw w ramach programu Loblaw Card.
Prezes Loblaw Galen Weston, który jest również prezesem i dyrektorem generalnym George Weston, przeprosił w imieniu firm. „To zachowanie nigdy nie powinno mieć miejsca” – powiedział Weston. „Mamy zaszczyt służyć Kanadyjczykom od wybrzeża do wybrzeża. Na ten przywilej trzeba sobie umieć zasłużyć każdego dnia. Zawarcie ugody w tej sprawie było właściwą reakcją na wcześniejsze zachowanie, które nie spełniało naszych wartości i standardów etycznych”.
Prawnicy reprezentujący powodów twierdzą, że wypłata, która podlega zatwierdzeniu przez sąd, jest największą ugodą antymonopolową w historii Kanady.
„To kamień milowy w historii kanadyjskich pozwów zbiorowych i wyraźny sygnał, że działania szkodzące konsumentom nie będą tolerowane” – powiedział Jay Strosberg, partner zarządzający kancelarii Strosberg Wingfield Sasso LLP, w osobnym komunikacie prasowym.
Prawnicy powiedzieli, że skupią się teraz na przygotowaniach do procesu w toczących się pozwach zbiorowych przeciwko Canada Bread, Sobeys, Metro, Walmart Canada i Giant Tiger.
Urząd Ochrony Konkurencji rozpoczął dochodzenie w sprawie domniemanej zmowy cenowej w styczniu 2016 roku. Weston Foods i Loblaw, spółki zależne George’a Westona, przyznały się wcześniej do udziału w „ogólnobranżowym porozumieniu cenowym” i otrzymały zwolnienie z odpowiedzialności karnej w zamian za współpracę.
Jak stwierdzono w dokumentach sądowych – co najmniej 1,50 dolara zostało dodane do ceny bochenka chleba podczas 16-letniej zmowy,
Galen Weston powiedział w czwartek, że firma „odkryła i samodzielnie zgłosiła” zmowę cenową w 2015 roku.
W czerwcu 2023 r. firma Canada Bread została ukarana grzywną w wysokości 50 mln CAD po przyznaniu się do czterech zarzutów ustalania cen pieczywa na mocy ustawy o konkurencji. Urząd Ochrony Konkurencji nazwał to wtedy najwyższą grzywną za zmowę cenową, jaką kiedykolwiek nałożył kanadyjski sąd.
W swoim oświadczeniu w sprawie pozwu zbiorowego z października ubiegłego roku Canada Bread zaprzeczyła udziałowi w szeroko zakrojonej zmowie mającej na celu ustalenie ceny chleba i zaprzeczyła czerpaniu korzyści z domniemanej zmowy lub podwyżek cen, do których się przyznała.
Metro złożyło odpowiedź na pozew i pozew wzajemny do Ontario Superior Court pod koniec ubiegłego roku, oskarżając Loblaw i George’a Westona o spiskowanie w celu wplątania w sprawę konkurencyjnego sklepu spożywczego. Metro zaprzeczyło udziałowi w zmowie cenowej i oskarżyło firmy o próbę rozłożenia winy na całą branżę i uniknięcia publicznego postrzegania Loblaw jako jedynego detalisty zaangażowanego w zmowę cenową.
Sobeys również złożył oświadczenie obronne i pozew wzajemny w pozwie zbiorowym i stwierdził, że został fałszywie wplątany w całą aferę.
Walmart Canada również zaprzeczył spiskowaniu w celu ustalenia ceny chleba lub naruszenia ustawy o konkurencji, podczas gdy Giant Tiger powiedział, że nie uczestniczył ani nie wiedział o rzekomej zmowie.