5 sektorów pracy, na które będzie duże zapotrzebowanie w przyszłości
5 sektorów pracy, na które będzie duże zapotrzebowanie w przyszłości
Rynek pracy zmienia się szybciej niż kiedykolwiek i wiele współczesnych zawodów wkrótce zniknie
Według niedawnego badania przeprowadzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne istnieją dwa główne czynniki, które zmieniają sytuację: pojawienie się nowych technologii, automatyzacja oraz ruch w kierunku zielonej gospodarki i zrównoważonego rozwoju.
Oczekuje się, że szybki rozwój nowych technologii, takich jak Big Data, przetwarzanie w chmurze i sztuczna inteligencja, przyniesie radykalne zmiany na rynku pracy.
Dobra wiadomość jest taka, że pojawienie się nowych technologii daje impuls całej gospodarce i chociaż niszczy niektóre miejsca pracy, tworzy wiele innych. W końcu, gdy firma może osiągnąć więcej przy mniejszych zasobach, w naturalny sposób się rozwija.
Naukowcy ze Światowego Forum Ekonomicznego twierdzą, że w ciągu najbliższych pięciu lat prawie jedna czwarta wszystkich obecnych zawodów ulegnie zmianie. Dlatego, aby odnieść sukces na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy, konieczne będzie ciągłe zdobywanie nowych umiejętności i doskonalenie kompetencji.
Zawody, które przestaną istnieć
Będzie wiele zawodów, które wkrótce zaczną znikać z rynku pracy. Są to rodzaje pracy, które coraz łatwiej jest zautomatyzować.
Poniżej znajduje się lista możliwych zawodów, które wkrótce mogą zniknąć z rynku pracy:
- Obsługa klienta (kasjerzy, sprzedawcy, konsultanci itp.)
- Zarządzanie biurem (w związku ze wzmożoną pracą zdalną)
- Wprowadzanie danych (pracownicy branży statystycznej, finansowej, maszynistki, tłumacze techniczni)
- Księgowość
- Pracownicy fabryki wykonujący powtarzalne zadania.
Główne umiejętności
Znajomość zagadnień technicznych jest jedną z głównych umiejętności, które należy nabyć, aby móc zająć konkurencyjną pozycję na nowym rynku pracy. Nie oznacza to, że każdy musi znać języki programowania lub rozumieć tajniki uczenia maszynowego.
Uważa się jednak, że w przyszłości zapotrzebowanie na zawody STEM będzie jeszcze większe. STEM to akronim używany do grupowania odrębnych, ale powiązanych dyscyplin technicznych, takich jak nauka, technologia, inżynieria i matematyka.
Jeśli więc zastanawiasz się, na jakich przedmiotach Twoje dziecko powinno się skupiać w szkole, oto odpowiedź: matematyka, informatyka i nauki przyrodnicze.
Następną umiejętnością, którą należy wziąć pod uwagę, jest myślenie analityczne. Aby to poprawić, konieczne jest szlifowanie zdolności poznawczych, czyli umysłu i umiejętności dostrzegania schematów, łączenia faktów i wyciągania wniosków nieprzyćmionych emocjami czy osobistymi preferencjami.
Aby móc to zrobić, należy ćwiczyć uwagę i koncentrację, ponieważ gadżety, portale społecznościowe, gry online i reklamy nieustannie konkurują o naszą uwagę i wywołują strach, że coś przegapimy.
Umiejętności analityczne obejmują także ciekawość i ciągłe samokształcenie, a aby stale się doskonalić i uczyć, trzeba umieć skupić się na jednym celu. Komunikacja i empatia będą dwiema niezwykle cenionymi umiejętnościami, szczególnie w dobie sztucznej inteligencji.
Nieważne, jak szybko rozwijają się maszyny, ludzie zawsze będą potrzebować innych ludzi, a ludzka uwaga, praca zespołowa, umiejętność słuchania, opowiadania historii, wsparcia i współczucia będą jeszcze bardziej cenione.
Według raportu opublikowanego w 2020 roku na LinkedIn, platformie mediów społecznościowych dla profesjonalistów, komunikacja stała się już najbardziej pożądaną umiejętnością na dzisiejszym rynku pracy. „Wraz ze wzrastającym wykorzystaniem sztucznej inteligencji i robotyki w miejscu pracy, coraz większą zdalną siłą roboczą oraz technologią umożliwiającą nam kontakt z ludźmi na całym świecie, abyśmy umieli ze sobą rozmawiać i się słuchać, nigdy nie było tak ważne”. innych i nawiąż kontakt” – mówi Dan Negroni, ekspert ds. talentów i zaangażowania w miejscu pracy.
1. Nowe technologie
Nic dziwnego, że technologie informacyjne i nowe technologie również należą do najbardziej obiecujących sektorów w najbliższej przyszłości.
Rozwój sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego niesie ze sobą bardzo ciekawe możliwości.
Jedną z profesji z największą przyszłością w tej dziedzinie jest szybki inżynier, specjalista w zakresie komunikacji z modelami sztucznej inteligencji, który pomaga w prawidłowym formułowaniu żądań i jest swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy sztuczną inteligencją a ludźmi.
Pracy na pewno nie zabraknie także specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa, po prostu dlatego, że będzie więcej wrażliwych informacji.
Potrzebni będą także specjaliści od technologii finansowych, analitycy biznesowi i twórcy systemów blockchain.
2. „Zielone” miejsca pracy
Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego dotyczącego przyszłości miejsc pracy na rok 2023 popyt na „zielone” miejsca pracy szybko rośnie we wszystkich sektorach i branżach.
„W skali globalnej transformacja ekologiczna może do 2030 r. stworzyć 30 milionów miejsc pracy w branży czystej energii, wydajności i technologii niskoemisyjnych” – czytamy w raporcie.
Na razie krajami wiodącymi pod względem nowych możliwości zatrudnienia w zielonej energii i zrównoważonym rozwoju są Zachód i Japonia. Chiny stopniowo je doganiają.
Zawody te mogą być związane z biznesem, nauką, polityką lub bezpośrednio ze środowiskiem, w sektorach zajmujących się rozwojem energii odnawialnej lub nowych źródeł energii i baterii, ochroną zagrożonych gatunków, doradztwem biznesowym lub na przykład obsługą prawną praktyka i zmiany w prawie ochrony środowiska.
Potrzebni będą także planiści, architekci, projektanci i budowniczowie zajmujący się inteligentnymi domami.
3. Pracownicy służby zdrowia
Ludność świata starzeje się, a średnia długość życia rośnie. Opieka i leczenie osób starszych będą coraz bardziej potrzebne.
Dlatego też w najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia będzie nadal rosło.
Szczególnie cenni będą pracownicy służby zdrowia, którzy nie tylko zapewnią pacjentom leki, ale także wsparcie moralne.
Lekarze i specjaliści opieki zdrowotnej będą musieli stale uczyć się i dostosowywać do nowych metod diagnozowania i leczenia. Pomocna będzie także sztuczna inteligencja.
Nie zabraknie też pracy dla psychoterapeutów i rozmaitych mentorów rozwoju osobistego czy instruktorów praktyk duchowych.
4. Praca ręczna
W nadchodzących latach nadal potrzebni będą specjaliści wykonujący prace fizyczne, tacy jak mechanicy, fachowcy, elektrycy czy budowlańcy.
W sytuacji, gdy w różnych okolicznościach konieczne będzie wykonanie drobnych i precyzyjnych zadań, człowiek pozostanie niezastąpiony.
Aby jednak utrzymać się na rynku i cieszyć się popytem, specjaliści ci będą musieli stale podnosić swoją wiedzę techniczną i opanowywać nowe, inteligentne narzędzia.
Zwiększyć się ma także zapotrzebowanie na nowe zawody w rolnictwie. Populacja planety rośnie i każdy musi jeść. Ale znowu popyt będzie większy ze strony wykwalifikowanych inżynierów niż rolników.
5. Opowiadanie historii
Kolejnym zawodem, o którym rzadko się wspomina, a który niewątpliwie będzie w przyszłości nadal niezbędny, jest zawód gawędziarza.
Tak jak było to konieczne tysiące lat temu, wszelka praca twórcza związana z przekazywaniem ludzkiego doświadczenia nadal będzie niezbędna.
Nadal będziemy potrzebować pisarzy, poetów, reżyserów, aktorów, komików, artystów i muzyków, nawet jeśli sztuczna inteligencja stworzy nowe wyzwania w tych sektorach.
Ta strona została zaimportowana z El Popular