Kanada nakłada 100% cła na chińskie samochody
Kanada nakłada 100% cła na chińskie samochody
Chiny oskarżyły Kanadę o protekcjonizm po tym, jak rząd premiera Justina Trudeau nałożył 100-procentowe cło na import chińskich pojazdów elektrycznych, równe cłom nałożonym przez USA na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.
Chińskie Ministerstwo Handlu poinformowało w oświadczeniu, że cła zakłócą stabilność światowych łańcuchów przemysłowych i dostaw, poważnie wpłyną na chińsko-kanadyjskie więzi gospodarcze i handlowe oraz zaszkodzą interesom przedsiębiorstw w obu krajach.
„Chiny są głęboko niezadowolone i stanowczo się temu sprzeciwiają” – czytamy w oświadczeniu.
„Kanada twierdzi, że popiera wolny handel i wielostronny system handlowy oparty na zasadach Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization – WTO) , ale jawnie naruszyła jej zasady i ogłosiła, że podejmie jednostronne środki taryfowe, ślepo podążając za poszczególnymi krajami. To typowy protekcjonizm handlowy” – dodano.
Ministerstwo wezwało Kanadę do „natychmiastowego skorygowania błędnych praktyk” i oświadczyło, że Pekin podejmie wszelkie niezbędne środki w celu obrony praw i interesów chińskich firm.
Oświadczenie Kanady nastąpiło po niedzielnym spotkaniu doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana z premierem Trudeau i ministrami gabinetu. Sullivan rozpoczął swoją pierwszą wizytę w Pekinie we wtorek.
Chińscy urzędnicy prawdopodobnie poruszą kwestię amerykańskich taryf z Sullivanem, ponieważ Pekin nadal naprawia swoją gospodarkę, która ucierpiała w wyniku pandemii COVID-19. W maju prezydent USA Joe Biden nałożył nowe, duże taryfy na chińskie pojazdy elektryczne, zaawansowane baterie, ogniwa słoneczne, stal, aluminium i sprzęt medyczny.
Rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych we wtorek wezwał Kanadę, aby „nie upolityczniała kwestii gospodarczych i handlowych”.
– Rozwijający się przemysł pojazdów elektrycznych w Chinach jest wynikiem ciągłej innowacji technologicznej, dobrze rozwiniętego łańcucha przemysłowego i dostaw oraz pełnej konkurencji rynkowej – powiedział rzecznik Lin Jian.
Trudeau stwierdził, że Kanada nałoży również 25-procentowe cło na chińską stal i aluminium.
– Podmioty takie jak Chiny postanowiły zapewnić sobie nieuczciwą przewagę na globalnym rynku – powiedział premier Kanady.
Jednym z pojazdów elektrycznych wyprodukowanych w Chinach i importowanych do Kanady jest samochód Tesli, produkowany w fabryce firmy w Szanghaju. Amerykańska firma mogłaby jednak uniknąć ceł, gdyby zdecydowała się na dostawy do Kanady z fabryk w USA lub Niemczech.
Chińskie marki nie są jeszcze graczem w Kanadzie. Jednak chińska firma EV BYD utworzyła kanadyjską jednostkę korporacyjną wiosną ubiegłego roku i wskazała, że zamierza spróbować wejść na kanadyjski rynek już w przyszłym roku.
Chińskie firmy mogą sprzedawać pojazdy elektryczne za jedyne 12 000 CAD. Chińskie zakłady produkujące ogniwa słoneczne oraz huty stali i aluminium mają wystarczającą moc, aby zaspokoić większość światowego popytu. Chińscy urzędnicy twierdzą, że ich produkcja utrzymuje niskie ceny i pomogłaby w przejściu na zieloną gospodarkę.
Wicepremier Chrystia Freeland powiedziała, że Kanada rozpocznie również 30-dniowe konsultacje w sprawie możliwych ceł na chińskie baterie, części baterii, półprzewodniki, kluczowe minerały, metale i panele słoneczne.
– Chiny mają celową politykę nadwyżki mocy produkcyjnych i nadpodaży, kierowaną przez państwo, mającą na celu sparaliżowanie naszego przemysłu — powiedziała Freeland – Po prostu nie pozwolimy, aby to przydarzyło się naszemu sektorowi pojazdów elektrycznych, który okazał się tak obiecujący.
Na podst. CTV News