Ostrzeżenie dla podróżnych udających się na Kubę, do Brazylii i Boliwii
Ostrzeżenie dla podróżnych udających się na Kubę, do Brazylii i Boliwii
Kanada wydała nowe zalecenia dotyczące podróży w związku z rozprzestrzenianiem się chorób przenoszonych przez owady.
Kanada ostrzega osoby wybierające się w zagraniczną podróż, aby zwróciły uwagę na doniesienia o ogniskach wirusa Oropouche w obu Amerykach, gdzie ogólna liczba przypadków jest wyższa niż oczekiwano, a w niektórych krajach odnotowano pierwsze przypadki zakażeń.
Choroba przenosi się na ludzi poprzez ukąszenia meszek (no-see-um), a także prawdopodobnie komarów. Objawy obejmują gorączkę, silne bóle głowy, wymioty i zawroty głowy.
Wirus ten nie jest nowy w Ameryce, ale wzrost zachorowań w Brazylii, Boliwii i na Kubie jest bezprecedensowy.
„Istnieją obawy, że wirus Oropouche może zostać przeniesiony z kobiety ciężarnej na nienarodzone dziecko, co może mieć negatywne skutki dla ciąży, w tym doprowadzić do urodzenia martwego dziecka” – czytamy w rządowym komunikacie, w którym dodano, że kobiety w ciąży powinny ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących zapobiegania ukąszeniom owadów.
Infekcje Oropouche związane z podróżami (nazywane również OVD lub gorączką leniwca) zgłaszano na całym świecie. Większość z nich wiązano z podróżami na Kubę. Lokalne służby medyczne w piątek rozpoczęły kampanie fumigacyjne w Hawanie, podał Reuters, ale wysiłki te zostały udaremnione przez niedobory paliwa w kraju.
Niedobory paliwa przyczyniły się do wydania ogólnego zalecenia dla podróżnych udających się na Kubę: „Zachowajcie wysoki stopień ostrożności” – ostrzegają urzędnicy. To drugi poziom ryzyka wydany przez rząd Kanady w skali czterech poziomów. Powyżej znajdują się „Unikaj podróży nieistotnych” i „Unikaj wszelkich podróży”.
W kraju panuje chroniczny i poważny niedobór żywności, wody butelkowanej i ogólnodostępnej, leków, paliwa i twardej waluty.
Najbardziej dotknięte niedoborami są obszary poza ośrodkami turystycznymi.
W ośrodkach wypoczynkowych obowiązuje poziom pierwszy: „Podejmuj normalne środki ostrożności”.
Jak poinformowali przedstawiciele władz USA w ostatni wtorek, ponad 20 podróżnych powracających do USA zaraziło się wirusem OVD.
Nie odnotowano żadnych zgonów wśród amerykańskich podróżnych. Władze USA powiadomiły lekarzy, aby byli czujni na potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa w kraju, chociaż do takiego rozprzestrzeniania się jeszcze nie doszło.
Od czasu ostatniej poważnej epidemii pod koniec ubiegłego roku, w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, na Kubie i w Peru odnotowano około 8000 przypadków.
WHO podniosła alarm w związku z pojawieniem się OVD na Kubie w czerwcu, ze względu na względną podatność tamtejszej ludności na tę chorobę.
„To pierwsze wykrycie choroby w tym kraju, dlatego populacja jest prawdopodobnie bardzo podatna i istnieje znaczne ryzyko wykrycia kolejnych przypadków” – czytamy w ocenie ryzyka WHO opublikowanej 11 czerwca.
„Istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się choroby na skalę międzynarodową, ponieważ Kuba jest celem międzynarodowych podróży”.