Zanieczyszczenie wzrasta w Ameryce Północnej i Indiach, ale maleje w Europie: Światowa Organizacja Meteorologiczna
Zanieczyszczenie wzrasta w Ameryce Północnej i Indiach, ale maleje w Europie: Światowa Organizacja Meteorologiczna
– Według ONZ w 2023 r. poziom cząstek PM2,5 spadł w Europie i Chinach, ale wzrósł w Ameryce Północnej i Indiach
Według okresowych raportów jednej z jej agencji, Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), pożary lasów w Kanadzie spowodowały „wyjątkowo wysoki” poziom cząstek PM2,5 (najmniejszych i najbardziej szkodliwych w atmosferze) w Ameryce Północnej.
W przypadku Indii i krajów sąsiadujących wzrost przypisano wzrostowi przemysłu i innej działalności człowieka.
Ograniczenie emisji antropogenicznych w Chinach i krajach europejskich przyczyniło się do zmniejszenia stężeń cząstek PM2,5 w porównaniu z okresem 2003-2022, kontynuując trend obserwowany na tych obszarach od czasu rozpoczęcia przez WMO w 2021 r. biuletynów dotyczących zmian w jakość powietrza.
„Wszelkie wysiłki na rzecz ograniczenia emisji, zwłaszcza na obszarach o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, niewątpliwie napawają optymizmem, zwłaszcza jeśli mają charakter zaplanowanych i ciągłych wysiłków, jak mogłoby się wydawać w tym przypadku” – powiedział EFE ekspert z wydziału obserwacji atmosfery WMO Lorenzo Labrador.
Przypomniał jednak, że badanie dotyczy konkretnie cząstek PM2,5, a nie innych emisji, np. tych powodujących efekt cieplarniany, jak dwutlenek węgla czy podtlenek azotu, zatem ten monitoring nie daje pełnego obrazu emisji z każdego regionu .
Zanieczyszczenie i zmiany klimatyczne, dwie strony tego samego problemu
Pomimo możliwych ulepszeń WMO ostrzegła w nowym wydaniu, że „błędne koło zmian klimatycznych w połączeniu z pożarami lasów i zanieczyszczeniem wywiera coraz bardziej negatywny wpływ na zdrowie ludzkie, ekosystemy i rolnictwo”.
Szacuje się, że zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną ponad 4,5 miliona przedwczesnych zgonów rocznie, podczas gdy w sektorze rolnictwa zmniejsza produktywność wielu regionów, przypomniała WMO, która przytoczyła obszary szczególnie dotknięte tym zjawiskiem, takie jak Afryka Środkowa, Chiny, Indie, Pakistan lub Azji Południowo-Wschodniej. Analizy przeprowadzone w Chinach i Indiach pokazują, że cząsteczki zanieczyszczające w powietrzu mogą obniżyć produktywność nawet o 15% na obszarach silnie zanieczyszczonych, zmniejszając ilość światła słonecznego docierającego do upraw i blokując regulacyjne działanie pary wodnej i dwutlenku węgla liście wielu roślin.
W ubiegłym roku Kanada doświadczyła rekordowych pożarów lasów w okresie od maja do września, podczas których spłonęło siedem razy więcej hektarów niż średnia roczna w latach 1990–2013. Spowodowało to poważne pogorszenie jakości powietrza nie tylko w tym kraju, ale w sąsiednich Stanach Zjednoczonych , co było szczególnie widoczne na obszarach takich jak Nowy Jork.
WMO podała, że dym i cząstki powstałe w wyniku tych pożarów zostały również przeniesione przez Ocean Atlantycki do regionów tak odległych, jak Europa Zachodnia i Grenlandia.
Chile – kolejny niepokojący cel
Agencja meteorologiczna ONZ przypomniała także o ponad 400 pożarach, w tym wielu zamierzonych, które spustoszyły środkowe i południowe Chile w styczniu i lutym ubiegłego roku. Spowodowały one śmierć 23 osób i spowodowały wzrost dziennego poziomu narażenia na ozon, co zmusiło władze do ogłoszenia stanu nadzwyczajnego dla środowiska w kilku regionach kraju.
Ta strona została zaimportowana z El Popular