Niepłodność
Niepłodność
Przetrwanie i utrzymanie egzystencji jakiegokolwiek żyjącego gatunku uwarunkowane jest zdolnością produkcji nowych i zdrowych pokoleń.
Badania demograficzne i studia kliniczne wskazują, że populacja ludzka wchodzi w okres, który może rozwinąć się na tyle niepomyślnie, że jego możliwości kontroli mogą stać się wątpliwe i enigmatyczne. Ludzkie populacje krajów uprzemysłowionych są zazwyczaj na poziomie stałym, jednakże z tendencją zniżkową. Ważną tutaj rolę pełnią szeroko używane, wysoko skuteczne środki antykoncepcyjne.
Dodatkowym, ważnym aspektem spadku populacji w Polsce jest nagminna migracja obywateli tego kraju za granicę celem poprawy warunków egzystencji w Polsce, a więc „za chlebem”, ale to już problem Rządu RP, a nie Medycyny Naturalnej. Praktyki te pozwalają na utrzymywanie kontrolowanej regulacji urodzin. Poza tą scenerią kryją się również inne, gwałtownie postępujące problemy ludzkiego zdrowia. Badania wskazują, że płodność ludzka ulega bardzo wyraźnej regresji i to w stopniu alarmującym. Jednocześnie naukowcy badający to zagadnienie wskazują na bardzo duże możliwości lecznicze na drodze stosowania medycyny naturalnej, w pewnych określonych przypadkach.
Jak możemy zdefiniować problem niepłodności?
Jest to niemożliwość uzyskania zapłodnienia w ciągu roku, pomimo ponawianych regularnie prób, w warunkach nie stosowania jakichkolwiek środków zapobiegających ciąży. Niepłodność wśród kobiet i mężczyzn jest wciąż narastającym problemem. Około 15% małżeństw spotyka się z tym zjawiskiem. Mężczyźni są przyczyną niepłodności w conajmniej 45%. U kobiet przypadki niepłodności występują częściej po 35 roku życia.
Gdzie szukać przyczyn?
Kobiety, które cierpiały w przeszłości na schorzenia ginekologiczne i były leczone w tym kierunku – często w konsekwencji wytwarzają we własnym organiźmie zespół obronny skierowany przeciwko spermie partnera, który niweluje w konsekwencji żywotność plemników.
Inne problemy niepłodności u kobiet to problemy z owulacją, schorzenia jajowodów, przewlekłe stany zapalne śluzówki macicy, zaburzenia hormonalne jajników lub przysadki mózgowej, długotrwałe stosowanie hormonalnych preparatów zapobiegających ciąży, wielokrotne poronienia lub niedobory żywieniowe. Takie są najczęściej spotykane u kobiet powody niepłodności.
Niepłodność u mężczyzn może wystąpić na skutek nieprawidłowości produkcji spermy lub niskiej żywotności plemników. Spowodowane to jest być może toksycznością środowiska jak np.: związki chemiczne, promieniowanie radioaktywne, leki, kontakty z metalami ciężkimi, palenie tytoniu, narkotyki i generalnie ujmując zanieczyszczenia (pollution) środowiska. Są także wskazania, że długotrwająca ekspozycja na wysoką temperaturę w łaźni lub saunie, częste uprawianie sexu, obcisła bielizna – również przyczyniają się do obniżenia męskiej płodności.
Profesor E. Carlson z duńskiego Uniwersytetu w Kopenhadze udowodnił , że na przestrzeni ostatnich 50 lat wskaźnik żywotności plemników obniżył się o połowę, jak również ilość produkowanej przez człowieka spermy obniżyła się o 25%. Wyniki tych badań wskazują na alarmujące znaczenie tego zjawiska dla ludzkości. Równolegle do tych niekorzystnych zmian obserwuje się wzrost występowania abnormalnych zmian w męskim rozrodczym systemie: jak nowotwory jąder i ich niedorozwoje. Winą są obarczane czynniki chemicznego zatrucia człowieka, wprowadzenie w ciągu ostatnich 50 lat, nowych 70,000 związków chemicznych do produkcji żywności, wody i powietrza. Są wsród nich bardzo silne i czynne substancje tzw.: xenoestrogeny, sztuczne, syntetyczne substancje o działaniu podobnym do hormonów, a wpływających bardzo niekorzystnie na męskie zdolności rozrodcze. Przyczyną męskich kłopotów mogą być te same czynniki, jakie wymieniłem omawiając kobiecą stronę problemu.
Innym bardzo ważnym czynnikiem obniżającym poziom testosteronu, procentowość spermy i jej wydajność jest palenie papierosów przez mężczyzn. W przypadku kobiet zaobserwowano, że u kobiet palących papierosy i pijących jednocześnie kawę – stopień niepłodności był dwukrotnie wyższy niż u kobiet, które pijąc kawę, nie paliły papierosów.
Stwierdzono szkodliwe działanie kokainy na fizjologiczną funkcję jąder, prowadzącą do zmian degeneracyjnych.
W ramach niekonwencjonalnego, naturalnego leczenia problemu niepłodności należy poważnie uwzględnić aspekt żywieniowy, uzupełnienie diety brakującymi elementami, leczenie chińską akupunkturą (bardzo wysoki stopień skuteczności w pewnych przypadkach), homeopatyczną terapię typu konstytucjonalnego, stosowanie ziół leczniczych oraz hydroterapię.
Wspomagające i terapeutyczne działanie wykazują następujące zioła w odpowiednich kombinacjach: Nettle, Red clover, Peppermint, Wild raspberry, Dong quai, St.John’s wort, Lady’s mantle. Należy uwzględnić w diecie pestki z dyni (cynk), Bee pollen, Royal jelly, zielone liściaste jarzyny watercress), kiełki pszenicy i inne świeże surówki z jarzyn. Obecność w organiźmie cynku, żelaza, miedzi i wewnątrzkomórkowego wapnia odgrywa bardzo istotną rolę w procesie utrzymania męskiej aktywności plemników. Witaminy A, C, E, Beta-karoteny, grupa witamin B, kwasy tłuszczowe, chrom, selen, Coenzym Q-10 są bardzo pomocne i przydatne w zwalczaniu niepłodności. Często się zdarza, bo w około 20% stwierdzonej niepłodności, że przyczyny są nieznane, mimo przeprowadzenia wnikliwych badań laboratoryjnych. W takich sytuacjach niepłodność spowodowana być może uszkodzeniem systemu immunologicznego kobiety – polegającym na tym, że świeżo zapłodnione jajo jest obiektem ataku komórek układu odpornościowego kobiety i powodujące w efekcie odrzucenie kilkunastodniowego płodu i jego obumarcie.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.