Loblaws wyposaża pracowników dwóch sklepów w osobiste kamery wideo
Loblaws wyposaża pracowników dwóch sklepów w osobiste kamery wideo
Loblaw uruchamia program pilotażowy, w ramach którego pracownicy dwóch placówek w Calgary będą wyposażeni w kamery noszone na ubraniu, co ma zwiększyć bezpieczeństwo w sklepie.
„Liczba aktów przemocy w punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju dramatycznie wzrosła w ostatnich latach” – wyjaśniła firma Loblaw Companies Ltd. w specjalnym oświadczeniu – „Dzięki pilotażowi kamer na ubraniu nadal robimy, co możemy, aby chronić naszych klientów i zespół”.
Sklepy w Calgary biorące udział w projekcie to Real Canadian Superstore w East Village przy Sixth Avenue SE oraz sąsiadujący z nim Shoppers Drug Mart.
Pracownicy będą nosić odzież ochronną i kamery Axon Body Workforce.
Rick Smith, założyciel i dyrektor generalny firmy Axon Enterprise z siedzibą w Scottsdale w Arizonie mówi, że misją firmy jest wykorzystanie technologii w celu zmniejszenia przemocy.
– To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się drobną przestępczością w handlu detalicznym, może przerodzić się w przemoc. Obserwujemy drastyczny wzrost liczby brutalnych zachowań w sklepach – powiedział w filmie opublikowanym na kanale YouTube firmy.
W poście na blogu firma powołuje się na badanie przeprowadzone przez Narodową Federację Handlu Detalicznego (NRF), z którego wynika, że w roku 2023 w porównaniu z rokiem 2022 67% sprzedawców detalicznych odnotowało wzrost agresji i przemocy.
– Dzisiaj naprawdę trudno jest być na pierwszej linii frontu – powiedział Fabio De Rango, właściciel/farmaceuta Shoppers Drug Mart – Rzeczywistość jest taka, że przemoc wobec naszych pracowników, wobec członków naszego zespołu, jest na rekordowo wysokim poziomie, a tendencja nie poprawia się, a staje się coraz gorsza.
– Moi pracownicy nie czują się bezpiecznie – dodał – Przychodzą do pracy i niestety czują strach, jeśli są odizolowani lub jeśli są w kącie sklepu, gdzie są sami.
Ustalono, że w 2023 roku ponad 45 proc. sprzedawców detalicznych dostosowało godziny otwarcia konkretnych sklepów, przy czym prawie 30 proc. ograniczyło lub zmieniło asortyment produktów w sklepach, a 28 proc. całkowicie zamknęło sklepy z powodu wzrostu przemocy.
Szef policji Calgary, Mark Neufeld, doskonale zdaje sobie z tego sprawę.
– W ciągu ostatnich kilku lat zaobserwowaliśmy wzrost przemocy wobec policji i funkcjonariuszy organów ścigania w miejscach publicznych, co bezpośrednio przeniosło się na przestrzenie prywatne. Jest to więc problem, z którym na pewno staramy się uporać tutaj w Calgary – powiedział w nagraniu wideo.
Na podst. CTV News