Alberta zwraca Ottawie 137 mln CAD niewykorzystanych funduszy na oczyszczanie nieaktywnych odwiertów
Alberta zwraca Ottawie 137 mln CAD niewykorzystanych funduszy na oczyszczanie nieaktywnych odwiertów
Rząd Alberty oficjalnie zwrócił rządowi federalnemu ponad 137 mln CAD po tym, jak zabrakło mu czasu na wydanie funduszy na oczyszczenie starych szybów naftowych i gazowych.
Pozostają pytania, dlaczego rząd prowincji nie był w stanie wykorzystać tak potrzebnych funduszy, biorąc pod uwagę, że istnieją dziesiątki tysięcy nieaktywnych odwiertów.
Wiele firm jest również rozczarowanych faktem, że pełna kwota nie została wydana ze względu na utratę prac rekultywacyjnych.
Środki pieniężne były częścią obietnicy rządu federalnego o wartości 1,7 miliarda dolarów w 2020 roku, mającej na celu zmniejszenie ryzyka środowiskowego związanego ze starzejącą się infrastrukturą naftową i gazową, zapewniając jednocześnie pracę dla sektora usług pól naftowych po rozpoczęciu pandemii i załamaniu cen ropy.
Pieniądze zostały podzielone między B.C. (120 mln CAD), Albertę (1 mld CAD) i Saskatchewan (400 mln CAD). Alberta’s Orphan Well Association otrzymało pożyczkę w wysokości 200 mln CAD na wsparcie oczyszczania odwiertów pozostałych po upadłości firm.
Saskatchewan rozdysponował całą swoją część, podczas gdy Kolumbia Brytyjska musiała zwrócić niewielką kwotę niewydanych pieniędzy, co potwierdził rząd federalny.
W ubiegłym roku Alberta zaczęła lobbować w rządzie federalnym, aby zachować pozostałe fundusze na kontynuowanie prac rekultywacyjnych w kopalniach ropy naftowej, w szczególności w celu oczyszczenia odwiertów na ziemiach rdzennych mieszkańców, mimo że termin finansowania minął. „Chociaż włożono wiele wysiłku w próbę przekonania rządu federalnego, aby dostrzegł wartość tej kontynuacji, zażądał on zwrotu niewykorzystanych środków” – powiedział minister energii Alberty Brian Jean w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.
Pieniądze zostały zwrócone w zeszłym miesiącu. Według Katherine Cuplinskas, sekretarza prasowego federalnej minister finansów Chrystii Freeland, zostaną one zdeponowane w ogólnych dochodach rządu.
„Dlaczego te pieniądze nie zostały wydane?” – zapytał Duane Bratt, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Mount Royal w Calgary. „Sektor zgadza się, że jest to ważne, rząd prowincji uważa, że jest to ważne, rząd federalny powiedział, że jest to ważne, zasoby zostały wprowadzone do gry i nie zostały wykorzystane lub nie zostały w pełni wykorzystane”.
Bratt wskazał również na polityczną optykę sytuacji, biorąc pod uwagę, że premier Danielle Smith i jej gabinet „cały czas narzekają na federalne uprawnienia do wydawania pieniędzy w Albercie i że istnieją nierówne płatności transferowe między Ottawą a Albertą w porównaniu z innymi prowincjami”.
Początkowo rząd Alberty miał trudności z uruchomieniem Programu Rehabilitacji Terenów (Site Rehabilitation Program – SRP), ponieważ pracownicy rządowi byli przytłoczeni zalewem wniosków. Ostatecznie zatwierdzono dziesiątki tysięcy projektów, aby wykorzystać wszystkie fundusze federalne.
Mimo to, po kilku latach część pieniędzy pozostała niewykorzystana, ponieważ niektóre z zatwierdzonych prac porządkowych nie zostały ukończone.
Niektórzy liderzy branży wskazują na złą pogodę i niedobory siły roboczej, które pomagają wyjaśnić niedokończone prace. „Nie można oczekiwać, że wydamy to wszystko przy pogodzie minus 35 stopni, gdy ziemia jest zamarznięta” – powiedziała Gurpreet Lail, prezeska i dyrektorka generalna Enserva, stowarzyszenia reprezentującego firmy świadczące usługi na polach naftowych. „Gdybyśmy mieli trochę więcej czasu, wydalibyśmy te pieniądze”.
Część SRP koncentrowała się na oczyszczaniu odwiertów i innej starej infrastruktury naftowej i gazowej na ziemiach rdzennych mieszkańców, co wymagało czasu na zapewnienie szkoleń lokalnym społecznościom.
Niewykorzystane fundusze to „w 1000 procentach stracona szansa”, ale cały program miał kluczowe znaczenie dla pomocy branży w „niezwykle trudnym” okresie dla sektora, powiedziała Lail. Chciałaby, aby pozostałe pieniądze mogły pozostać w prowincji, aby kontynuować działania porządkowe, szczególnie na ziemiach rdzennych mieszkańców.
„Po raz pierwszy byliśmy w stanie przeszkolić rdzennych mieszkańców do pracy na ich własnej ziemi w zakresie rekultywacji i radzenia sobie z opuszczonymi studniami odwiertowymi wraz ze wszystkimi naszymi firmami członkowskimi. Dlaczego nie mielibyśmy chcieć kontynuować tej pracy?” – powiedziała.
Rząd Alberty zgodził się na wyznaczony przez rząd federalny termin przekazania funduszy na konkretne działania oczyszczające do 31 marca 2022 roku, który został przedłużony do 15 maja 2022 roku. Faktyczne prace porządkowe musiały zostać zakończone i zafakturowane do 14 lutego 2023 roku.
„Jestem pewien, że są rozczarowani” – powiedział Joe Chowaniec, dyrektor wykonawczy Environmental Services Association of Alberta, o tym, jak jego firmy członkowskie czują się z powodu niewydanych pieniędzy. „Mogły one zostać wykorzystane na zatrudnienie ludzi” – powiedział.
Podczas gdy przemysł jest nadal wdzięczny za SRP, są krytycy, którzy uważają, że była to stracona szansa na rozwiązanie problemu nieaktywnych studni w prowincji.
Program nie tylko był uruchamiany powoli, ale część pieniędzy trafiła do bogatych firm naftowych i gazowych, które nie potrzebowały pomocy, mówi Drew Yewchuk, były prawnik z Kliniki Prawa Interesu Publicznego Uniwersytetu w Calgary.
Kwestionuje on również przydatność programu w pomaganiu firmom świadczącym usługi na polach naftowych, ponieważ ceny ropy naftowej i gazu ziemnego wzrosły niecały rok po ich załamaniu w kwietniu 2020 roku. Na początku 2022 r. ceny ropy wzrosły do wieloletniego maksimum.
„Do czasu, gdy [rząd Alberty] naprawdę zaczął działać i wykonano wystarczająco dużo pracy, aby przyciągnąć ludzi do pracy, ceny ropy i gazu już zaczęły się odradzać lub już się odrodziły, więc cel okazał się całkowicie sprany” – powiedział. „Nie byli w stanie uruchomić go wystarczająco szybko, a pieniądze, które udało im się wydać niezwykle szybko, zostały wysłane do firm, które i tak mogły sobie pozwolić na wykonanie pracy” – powiedział.
Liczba nieaktywnych i marginalnych odwiertów wydobywczych w Albercie nieznacznie spadła w ostatnich latach z 206 800 w 2020 r. do 177 801 w tym roku, zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki Alberty.