Mężczyzna stracił majątek w wyniku krypto-romantycznego oszustwa
Mężczyzna stracił majątek w wyniku krypto-romantycznego oszustwa
Mieszkaniec Manitoby postanowił opowiedzieć swoją historię, by ostrzec innych po tym, jak latem padł ofiarą wyrafinowanego internetowego oszustwa.
W ciągu kilku miesięcy 62-letni Ernie Kiss stracił 185 tysięcy dolarów w wyniku oszustwa związanego z kryptowalutą.
Incydent ten zmusił Kissa, emerytowanego pilota i mechanika lotniczego, do powrotu do pracy.
– Wszystko zaczęło się niewinnie – mówi Kiss – Zaczyna się od odrobiny pieniędzy tu i tam, i wszystko jest w porządku. Jest… i nie jest.
W kwietniu Kiss otrzymał wiadomość na Instagramie od kobiety o imieniu Angela, która powiedziała, że jest chirurgiem plastycznym z Kalifornii i bardzo chciałaby nauczyć się latać.
– Wydawało się, że się dogadywaliśmy. Wykonaliśmy kilka telefonów i filmów – opowiada Kiss – Miałem zamiar pojechać i ją zobaczyć.
Kiedy Angela zaczęła opowiadać mu o inwestowaniu w sztuczną inteligencję, Kiss powiedział, że dostrzegł w tym okazję do zarobienia pasywnego dochodu.
– Na początku wpłaciłem kilka tysięcy dolarów i wszystko było w porządku. Według małej rzeczy, którą mieli w aplikacji, zarabiała pieniądze i mogłem wypłacić pieniądze.
Angela zachęciła go do zainwestowania większej sumy, aby powiększyć zyski. Poszły wszystkie oszczędności jego życia wraz z pieniędzmi pożyczonymi od synów.
Jednak to wszystko było zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe.
Kiss powiedział, że Angela wymyślała wymówki, gdy rezerwował wyjazdy, aby ją odwiedzić w Kalifornii. W jednym przypadku musiała polecieć do Londynu, aby zaopiekować się siostrą.
– Kupiłem już bilet, hotel i wszystko musiałem anulować – opowiada – A ona wysłała mi zdjęcia z Londynu, albo przynajmniej myślałem, że są z Londynu.
Niedługo później zarezerwował drugi lot, ale Angela w ostatniej chwili wymyśliła kolejną wymówkę.
– Wtedy zacząłem zdawać sobie sprawę, że to może być farsa. Wydawało się, że dobrze się dogadujemy, ale zawsze byłem trochę sceptyczny – mówi Kiss – „Mój przyjaciel w końcu posadził mnie w fotelu i powiedział: „Wiesz, to jest oszustwo”.
Kiss powiedział, że rozmawiał o tym z Angelą i już nigdy więcej się do niej nie odezwał.
Kanadyjskie Centrum Zwalczania Oszustw (CAFC) stwierdziło, że tego typu cyberprzestępstwa są powszechne. Oszust lub oszustka zdobywa zaufanie i sympatię ofiary, przekonuje ją do inwestowania w fałszywe platformy internetowe, a następnie znika z jej pieniędzmi.
Takie oszustwa określane są przez fachowców jako „krypto-romantyczne”
Do 31 sierpnia do CAFC zgłoszono 167 takich krypto-romantycznych oszustw na łączną kwotę 5,4 miliona dolarów.
– Wiem, że to brzmi śmiesznie, ale zawsze mówimy naszym dzieciom, aby nie rozmawiały z nieznajomymi. Cóż, myślę, że po prostu bądźcie czujni i uważajcie, z kim rozmawiacie i sprawdźcie, czy to naprawdę ta osoba – powiedziała Nancy Cahill z CAFC w wywiadzie dla CTV News.
CFAC zwraca uwagę na znaki ostrzegawcze, które powinniśmy wziąć pod uwagę:
- Profile, które wydają się zbyt idealne;
- Ktoś, kogo nie spotkałeś osobiście, wyznaje ci swoją miłość;
- Podejrzany próbuje przenieść komunikację na bardziej prywatną lub inną metodę komunikacji (e-mail, SMS, platforma mediów społecznościowych itp.);
- Wszelkie próby spotkania się osobiście są odwoływane lub zawsze znajdzie się jakaś wymówka, żeby się nie spotkać;
- Osoba, która zniechęca Cię do rozmawiania o niej z przyjaciółmi i rodziną;
- Podejrzany zachowuje się w sposób nerwowy lub okazuje złość, aby zmusić Cię do wysłania większej ilości pieniędzy;
- Źle napisane wiadomości lub wiadomości zaadresowane na niewłaściwe nazwisko.
Organizacja zapowiedziała, że należy unikać udostępniania danych osobowych online, usuwać prośby o dodanie do znajomych od nieznajomych i nigdy nie inwestować pieniędzy za pośrednictwem nieznanych platform.
– Gdy tylko ktoś prosi cię o pieniądze lub inwestycję w coś, to jest to ogromny sygnał ostrzegawczy i należy zachować ostrożność, należy podjąć kroki, aby sprawdzić prawdziwość tego typu informacji – radzi sierżant Trevor Thompson, kierownik jednostki ds. przestępstw finansowych w Winnipeg Police Service – W 99 procentach przypadków znajdziesz się w sytuacji, w której potencjalnie staniesz się ofiarą.
Szef wydziału ds. przestępstw finansowych WPS powiedział, że zgłaszanie cyberprzestępstw, takich jak oszustwa związane z kryptowalutami, jest koniecznością.
– Jeśli o czymś nie wiemy, nie możemy podjąć żadnych działań – powiedział Thompson.
Kiss powiedział, że planuje złożyć raporty do RCMP i CAFC. Nie spodziewa się jednak, że jego pieniądze zostaną zwrócone. Chce, aby inni ludzie wiedzieli, że takie oszustwa mogą się zdarzyć każdemu.
– To trudne. Zbyt łatwo ufam ludziom, zawsze ufałem, zawsze tak było. A teraz zostałem ugryziony – mówi Kiss.
Oszustwa krypto-romantyczne i inne rodzaje oszustw można zgłaszać online poprzez CAFC.
Na podst. CTV News