Parlament Europejski uznaje Edmundo Gonzáleza Urrutię za prezydenta Wenezueli
Parlament Europejski uznaje Edmundo Gonzáleza Urrutię za prezydenta Wenezueli
Parlament Europejski podjął historyczną decyzję, uznając przywódcę wenezuelskiej opozycji za prezydenta, co zwiększa międzynarodową presję na Nicolása Maduro by ustąpił ze stanowiska w związku z brakiem przejrzystości w wyborach.
W odpowiedzi na ciągłą odmowę Nicolása Maduro dotyczącego opublikowania protokołów wyborczych, Parlament Europejski oficjalnie uznał Edmundo Gonzáleza Urrutię za prezydenta Wenezueli.
Rezolucja, wspierana przez Europejską Partię Ludową i poparta przez 309 głosów, przy 201 przeciwnych, odzwierciedla narastającą nieufność wobec korupcji w procesie wyborczym w tym południowoamerykańskim kraju.
Zatwierdzony dokument mianuje również Marię Corinę Machado przywódczynią sił demokratycznych w Wenezueli i wzywa wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej do przyjęcia podobnego stanowiska. Dodatkowo, wzywa do wydania międzynarodowego nakazu aresztowania Nicolása Maduro za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Posłanka Europejskiej Partii Ludowej, Dolors Montserrat, określiła tę decyzję jako „bardzo ważne zwycięstwo wszystkich demokratów, którzy walczą o wolność przeciwko dyktaturom,” podkreślając, że walka o demokrację w Wenezueli będzie trwała.
Do tej pory żaden rząd UE nie uznał oficjalnie Gonzáleza Urrutii, ograniczając się do żądań przejrzystości w procesie wyborczym. Międzynarodowe organizacje obserwacyjne, takie jak Carter Center, kwestionują zarówno wyniki wyborów, jak i samą procedurę nadzorowaną przez reżim.
Parlament Europejski ma nadzieję, że to działanie przyczyni się do osiągnięcia konsensusu wśród państw członkowskich w sprawie rozwiązania kryzysu politycznego w Wenezueli, zwłaszcza w obliczu niepewnych perspektyw dla opozycji będącej na wygnaniu.