Trudeau weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ pośród zawirowań na całym świecie
Trudeau weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ pośród zawirowań na całym świecie
Premier Justin Trudeau będzie w tym tygodniu w Nowym Jorku na 78. posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego ONZ i Szczycie Przyszłości (United Nations General Assembly and the Summit of the Future) w obliczu rosnącej niestabilności geopolitycznej na całym świecie.
„Kanada będzie odgrywać wiodącą rolę w czynieniu świata bardziej sprawiedliwym i dostatnim” – powiedział Trudeau w komunikacie prasowym z zeszłego tygodnia. „Z niecierpliwością czekam na współpracę z innymi przywódcami, aby przyspieszyć postępy w realizacji naszych wspólnych priorytetów i zbudować lepszą przyszłość dla wszystkich”.
Podczas gdy premier uczestniczy w zgromadzeniu w Nowym Jorku do środy, oczekuje się, że rząd Trudeau stanie przed pierwszym testem w Izbie Gmin, odkąd NDP zakończyła umowę o współpracy i zaufaniu z Liberałami.
Lider Konserwatystów Pierre Poilievre planuje złożyć wniosek o wotum nieufności dla rządu i premiera.
Nowi Demokraci i Blok Québécois zapowiedzieli, że zamierzają głosować przeciwko konserwatystom. Ich głosy dadzą Trudeau przestrzeń do skupienia się na międzynarodowym spotkaniu zamiast na możliwych przedterminowych wyborach w kraju.
Szczyt Przyszłości (The Summit of the Future), ogłoszony przez Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa w 2021 r., odbędzie się w niedzielę i poniedziałek przed rozpoczęciem corocznych posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego.
Jego celem jest zreformowanie ONZ, ożywienie multilateralizmu i uzgodnienie rozwiązań dla nowych wyzwań w czasie, gdy globalna instytucja spotkała się z krytyką za zajmowanie się kwestiami XXI wieku, w tym inwazją Rosji na Ukrainę i wojną w Strefie Gazy.
Guterres wezwał w zeszłym tygodniu kraje członkowskie do kompromisu i zatwierdzenia „Paktu Przyszłości”, planu mającego na celu sprostanie szerokiemu zakresowi globalnych wyzwań. Jednak Rosja, Arabia Saudyjska i inne kraje sprzeciwiają się niektórym sformułowaniom, takim jak zmiany klimatu i reforma międzynarodowych instytucji finansowych.
Trudeau ma spotkać się z Guterresem w niedzielę. Trudeau ma również wcześniej rozmawiać z premierem Japonii Fumio Kishidą i Kathy Hochul, demokratyczną gubernator stanu Nowy Jork.
„Chociaż dyplomacja jest trudna, a dyplomacja w dyplomacji jest jeszcze trudniejsza, możemy robić trudne rzeczy” – powiedziała w środę Linda Thomas-Greenfield, ambasador USA przy ONZ. „Możemy myśleć ponad to, co już było, podnosić poprzeczkę, aby stworzyć system, który sprosta obecnej chwili i możliwościom przyszłości”.
Thomas-Greenfield powiedziała, że administracja Bidena popiera zmiany w składzie Rady Bezpieczeństwa ONZ, aby uczynić ją bardziej inkluzywną poprzez utworzenie dwóch stałych miejsc dla Afrykanów i nowego wybieranego miejsca dla małych rozwijających się państw wyspiarskich.
Kanada jest aktywna w ONZ od czasu jej utworzenia w 1945 r. i pomogła w opracowaniu Karty Narodów Zjednoczonych.
Trudeau, który jest współprzewodniczącym grupy Rzeczników Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, potwierdzi zaangażowanie Kanady w Agendę 2030, 15-letnie globalne ramy przyjęte w 2015 r., które przewidują bezpieczny świat wolny od ubóstwa i głodu, z równą edukacją i powszechnym zasięgiem opieki zdrowotnej, a także innymi wzniosłymi celami.
Trudeau będzie również współgospodarzem dyskusji z pełniącym obowiązki premiera Haiti, Garrym Conille, na temat „rozwiązań, które są prowadzone przez Haiti”. Kanada jest ściśle zaangażowana w reakcję Haiti na trwający kryzys humanitarny, bezpieczeństwa i polityczny. W opublikowanym w czerwcu raporcie ONZ stwierdzono, że rosnąca aktywność gangów spowodowała przesiedlenie prawie 580,000 osób w tym karaibskim kraju od marca.
Podczas zgromadzenia Trudeau będzie również współgospodarzem wydarzenia z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat zmian klimatu, cen emisji dwutlenku węgla i dekarbonizacji przemysłu.
Wyzwania geopolityczne i konflikt na Bliskim Wschodzie rzucą cień na zgromadzenie i jego ambitne plany na przyszłość.
W zeszłym tygodniu Kanada wstrzymała się od głosu w głośnym głosowaniu ONZ, domagając się od Izraela zakończenia „bezprawnej obecności” w Strefie Gazy i na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu w ciągu roku. Państwo Palestyńskie wniosło niewiążący wniosek, który przeszedł 124-14 głosów; Kanada była wśród 43 państw, które wstrzymały się od głosu. Stany Zjednoczone głosowały przeciwko.
„Nie możemy poprzeć rezolucji, w której jedna ze stron, państwo Izrael, ponosi wyłączną odpowiedzialność za konflikt” – powiedział w środę Zgromadzeniu Ogólnemu ambasador Kanady przy ONZ Bob Rae.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij ma również we wtorek wystąpić na specjalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie trwającej inwazji Rosji, powiedziała Thomas-Greenfield.
Rosja ma stałe miejsce w Radzie Bezpieczeństwa i została głośno skrytykowana za to, że jej agresja w Ukrainie jest pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych. „Zamierzamy zwiększyć wywieraną na Rosję presję”, powiedziała Thomas-Greenfield.