Polievre obiecuje lepszą Kanadę i wzywa do obalenia rządu Trudeau
Polievre obiecuje lepszą Kanadę i wzywa do obalenia rządu Trudeau
Lider Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre wezwał we wtorek posłów do obalenia rządu Liberałów, ale pozostałe partie opozycyjne zamieniły debatę nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu, w debatę na temat polityki Partii Konserwatywnej.
Poilievre przedstawił obiecany wniosek o wotum nieufności w protokole otwarcia posiedzenia Izby Gmin we wtorek, wygłaszając ogniste przemówienie w stylu kampanii wyborczej, w którym przedstawił swoją wizję Kanady pod rządami Konserwatystów.
Powiedział, że jego planem jest „przyniesienie do domu obietnicy Kanady, potężnej pensji, która zapewni niedrogie jedzenie, benzynę, domy i bezpieczne dzielnice, gdzie każdy, z dowolnego miejsca, może robić wszystko.
– Największy i najbardziej otwarty kraj możliwości, jaki świat kiedykolwiek widział. Taka jest nasza wizja – powiedział Poilievre.
Sondaże od ponad roku wskazują na przewagę Torysów i jeśli te wyniki potwierdzą się w kolejnych wyborach, może to doprowadzić do utworzenia większościowego rządu Konserwatystów.
Poilievre powiedział Izbie, że jeśli tak się stanie, obniży podatki i zniesie opłatę za emisję dwutlenku węgla. Zamiast tego będzie walczył ze zmianą klimatu, zatwierdzając szeroko zakrojone zielone projekty i wykorzystując przychody w celu zmniejszenia rządowego długu.
– Ograniczymy wydatki rządowe prawem dolar za dolar, które będzie wymagało znalezienia 1 dolara oszczędności na każdego nowego dolara wydatków – powiedział Poilievre – Zredukujemy biurokrację, marnotrawstwo i kontrakty konsultingowe.
Poilievre i jego partia nie podali konkretnych szczegółów dotyczących cięć budżetowych, jednak lider Nowych Demokratów Jagmeet Singh podał, że to właśnie one są powodem decyzji jego partii o niegłosowaniu za obaleniem rządu.
– Będziemy dziś walczyć przeciwko konserwatywnym cięciom budżetowym i przeciwko konserwatywnej wnioskowi – powiedział Izbie lider NDP.
Debata nad wnioskiem zakończy się we wtorek, a głosowanie zaplanowano na środę po południu.
Zarówno NDP, jak i Bloc Quebecois zasugerowały w zeszłym tygodniu, że nie poprą wniosku o wotum nieufności, ponieważ nie popierają Konserwatystów. Jeśli zagłosują na „nie”, wniosek zostanie odrzucony, a rząd liberalny przetrwa pierwszy test, odkąd jego umowa o wsparciu i zaufaniu z NDP się rozpadła.
Gdyby wniosek został przyjęty, rząd poniósłby porażkę, a Kanadyjczycy najprawdopodobniej byliby świadkami szybkich wyborów.
Posłowie Bloc Quebecois stwierdzili, że wolą wykorzystać tę okazję do negocjacji z Liberałami, niż wywołać wybory, które prawdopodobnie doprowadzą do powołania Poilievre’a na stanowisko premiera.
– Słuchamy konserwatystów i nie jesteśmy pewni, czy aż tak bardzo chcemy, żeby przejęli władzę – powiedział we wtorek po francusku Alain Therrien, lider Frankofonów w Izbie Reprezentantów.
Stwierdził, że Poilievre nie ma planu rozwiązania problemów, z jakimi boryka się odrębne społeczeństwo Quebecu.
– Sytuacja w Quebecu znacznie różni się od tej w reszcie Kanady – powiedział.
Bloc Quebecois zwrócił się do Liberałów z prośbą o zatwierdzenie finansowania projektu ustawy poselskiej, mającego na celu podniesienie wypłat emerytur dla seniorów poniżej 75 roku życia.
Rząd nie zobowiązał się do tego. Parlamentarny urzędnik budżetowy oszacował, że proponowana zmiana będzie kosztować około 16 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat.
Premier Justin Trudeau nie był obecny na debacie w Izbie Reprezentantów, bowiem w tym czasie reprezentował Kanadę na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.
Zapytano go o wotum nieufności po tym, jak prezydent USA Joe Biden w swoim przemówieniu w ONZ odniósł się do decyzji o wycofaniu się z listy swojej partii w nadchodzących wyborach.
– Konserwatyści teraz bardzo myślą o władzy – powiedział Trudeau – Ja myślę o tym, jak najlepiej możemy pomóc Kanadyjczykom. Myślę o tym, jak wykorzystać najlepszy bilans G7 na rzecz Kanadyjczyków, aby inwestować w Kanadę. Pewne siebie kraje inwestują w swoich obywateli. W tej chwili Pierre Poilievre oferuje cięcia.
Konserwatyści mają kolejną szansę na wotum nieufności w czwartek podczas drugiego dnia opozycji w Izbie Gmin. W sumie jest siedem dni opozycji wymaganych tej jesieni, z czego pięć przypada Torysom.
Na podst. CBC