Ceny kawy idą drastycznie z górę
Ceny kawy idą drastycznie z górę
Cena kawy gwałtownie wzrosła na międzynarodowych rynkach towarowych i choć konsumenci w Kanadzie nie odczuli jeszcze jej skutków, presja zmian klimatycznych na światowe farmy kawy stawia branżę na krawędzi, twierdzą znawcy tematu i naukowcy.
Obecna cena rynkowa ziaren arabiki, które stanowią około 70 procent rynku kawy, wynosi około 2,70 USD za funt. W ubiegłym roku cena ta wynosiła około 1,49 USD. Tymczasem cena rynkowa tańszych ziaren Robusty, preferowanych w Europie i przez producentów kawy rozpuszczalnej, wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Skoki cen mają miejsce w obliczu poważnych susz w Brazylii i Wietnamie, dwóch największych na świecie producentów kawy. A ponieważ zmiany klimatyczne zwiększają częstotliwość tych ekstremalnych zjawisk pogodowych, znawcy branży twierdzą, że sytuacja ta może skutkować wyższą ceną za filiżankę kawy w Kanadzie.
Wpływ zmian klimatycznych „staje się coraz bardziej oczywisty… szczególnie w krajach pochodzenia”, powiedział Robert Carter, prezes Coffee Association of Canada w wywiadzie dla CBC News. „Mamy też inne skutki, takie jak szkodniki i choroby w regionach takich jak Kolumbia i Wietnam. Wszystko to razem, w połączeniu z zakłóceniami w łańcuchu dostaw, powoduje presję cenową na kawę”.
Jak powiedział właściciel i założyciel firmy Karl Ward, w Chronicle Coffee Roasters w Calgary każdego dnia wypalanych jest do 5500 funtów ziaren kawy, w zależności od pory roku. Palą kawę dla siebie i innych marek, a także współpracują z niezależnymi kawiarniami w całej Kanadzie. Jak mówi, rynek zawsze się zmieniał. „Ale jedną rzeczą, której jako prażący ziarno nigdy wcześniej nie widzieliśmy, jest fluktuacja cenowa taka jak teraz”.
W Brazylii, która jest największym producentem kawy na świecie, rolnicy od miesięcy zmagają się z jedną z najgorszych susz w regionie od dziesięcioleci. Ogromne połacie kraju otrzymały nienormalnie niski poziom opadów od maja, w tym stan Minas Gerais w południowo-wschodniej Brazylii, w którym znajduje się wiele krajowych farm Arabiki.
Jeden z rolników z Caconde, miasta w jednym z kluczowych regionów upraw w stanie Sao Paulo, powiedział Associated Press na początku tego miesiąca, że spodziewał się zebrać 120 worków ziaren kawy w tym sezonie, ale udało mu się zebrać tylko 100 z powodu suszy.
Niepowodzenie upraw w Wietnamie w tym roku z powodu suszy również położyło większy nacisk na Brazylię. Wietnam jest największym producentem mniej obfitych ziaren Robusty. Niektórzy tradycyjni nabywcy Robusty przestawili się na zakup Arabiki, której większość produkowana jest w Brazylii. Dla specjalnych palarni kawy, które używają wyłącznie ziaren Arabiki, takich jak Ward, jest to dodatkowa presja.
Według kanadyjskiego urzędu statystycznego (Statistics Canada), cena detaliczna przeciętnego worka kawy palonej lub mielonej wzrosła o prawie 25% w ciągu ostatnich czterech lat. To znacznie mniej niż wzrost cen na rynkach towarowych, ale oczekuje się, że skok obserwowany w tym roku spowoduje „wzrost cen kawy w przyszłości” dla przeciętnych konsumentów, powiedział Carter.
Wzrosty i spadki cen kawy nie przekładają się dokładnie na cenę latte w lokalnej kawiarni, ponieważ kawiarnie mają wiele innych wydatków uwzględnionych w jednej filiżance, takich jak koszty pracy. Ward przewiduje, że dalsze podwyżki cen dla konsumentów potrwają od trzech do sześciu miesięcy i nie jest jasne, o ile mogą wzrosnąć.
Ale firmy w środku łańcucha dostaw są zaniepokojone. Ceny surowców kawowych wzrosły o około 80 procent, powiedział Ward. „To nie jest zrównoważone dla nas jako palarni kawy i nie będzie zrównoważone dla konsumentów”.
Ward spodziewa się, że jeszcze w tym roku ceny rynkowe spadną do poziomu 2 USD – 2,20 USD, ale zastrzega, że stabilizacja ta zależy od warunków pogodowych w regionach produkujących kawę w przyszłym roku.
Według Nathana Moore’a, profesora nadzwyczajnego na Michigan State University, który zajmuje się modelowaniem klimatu, w brazylijskich regionach produkujących kawę susza o takiej skali powinna występować „mniej więcej raz na 50 lat”. Jednak obawy o przemysł kawowy wzrosły podczas poprzednich susz w 2014 i 2021 roku.
„W tym przypadku wygląda na to, że zmiany klimatu i wylesianie razem zwiększają prawdopodobieństwo częstszego występowania poważnych susz” – powiedział Moore.
Wyjaśnił też, że usuwanie drzew zakłóca recykling wilgoci w ekosystemie, potencjalnie pozostawiając regiony bardziej podatne na susze. Wylesianie od dawna stanowi problem w Brazylii, a jego tempo wzrosło do rekordowego poziomu za rządów byłego prezydenta Jaira Bolsonaro. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva, który objął władzę w 2023 r., obiecał położyć kres wylesianiu w Amazonii, a wskaźnik ten ostatnio spadł, zgodnie z danymi krajowej agencji kosmicznej. Ale nadal jest to palący problem.
Zmiany klimatyczne mogą być tylko jednym z czynników stojących za wysokimi cenami, które obecnie obserwujemy, ale zdaniem ekspertów stanowią one największe zagrożenie dla trwałej kondycji branży w przyszłości. Moore zwrócił uwagę, że zwiększona częstotliwość susz może spowodować, że rolnicy będą doświadczać większej liczby nieudanych zbiorów niż są przyzwyczajeni do budżetowania, co może doprowadzić niektórych do całkowitego opuszczenia branży.
Maren Oelbermann, gleboznawca i profesor na Wydziale Środowiska Uniwersytetu w Waterloo, wyjaśniła, że zmiany klimatyczne i ekstremalne warunki pogodowe również wywierają nacisk na same uprawy, zmieniając warunki wzrostu, do których są przyzwyczajone, co może narazić rośliny kawy na większe ryzyko chorób.
Zrównoważone modele uprawy, takie jak modele „agroleśnicze”, które integrują drzewa z uprawami na tej samej działce, mogą być wymagane w celu utrzymania produkcji roślinnej w zmieniającym się klimacie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, powiedziała.
„Sposób, w jaki prowadzimy rolnictwo, czy to w tropikach, czy tutaj w strefie umiarkowanej przestaje się sprawdzać. Prawdopodobnie musimy dobrze przyjrzeć się temu, jak to robimy, ponieważ może to wymagać zmiany” – powiedziała.