Szpital McMaster wznowi operacje migdałków, wstrzymane po śmierci dwójki dzieci
Szpital McMaster wznowi operacje migdałków, wstrzymane po śmierci dwójki dzieci
Szpital dziecięcy McMaster w Hamilton twierdzi, że wznowi operacje migdałków w przyszłym tygodniu, prawie cztery miesiące po śmierci dwojga dzieci, które zmarły po wykonanym zabiegu.
Hamilton Health Sciences poinformował w poniedziałek, że zewnętrzny przegląd przeprowadzony przez niezależnych ekspertów rozpoczęty w czerwcu nie wykazał żadnych konkretnych problemów w programie i procedurach medycznych chirurgii ucha, nosa i gardła w szpitalu.
„Przegląd został zakończony i nie zidentyfikował żadnych konkretnych działań, braku działań, obaw dotyczących jakości opieki lub kwestii systemowych, które bezpośrednio lub pośrednio przyczyniły się do tych dwóch zgonów” – podała organizacja w oświadczeniu.
Operacje migdałków u dzieci zostały wstrzymane w szpitalu 4 czerwca po tym, jak jedno dziecko zmarło dzień po operacji, a drugie zmarło dziewięć dni po zabiegu. Migdałki to węzły chłonne znajdujące się w tylnej części gardła i nosa. Pełnią jedną, zasadniczą funkcję – obronną. Ich zadaniem jest produkcja przeciwciał, które pomagają organizmowi w walce z infekcjami oraz alergenami. Migdałki są najbardziej aktywne u dzieci, a z biegiem czasu, gdy nabieramy odporności, zaczynają samoistnie zanikać.
W tym czasie szef chirurgii dziecięcej w Szpitalu Dziecięcym McMaster nazwał zgony „tragicznymi” i „bardzo rzadkimi” w internetowym filmie wideo, składając kondolencje rodzinom małych pacjentów. Szpital powiedział, że jest teraz w trakcie planowania odroczonych operacji, a procedury zostaną wznowione 7 października.
Przedstawiciel Hamilton Health Sciences powiedział, że przeprowadził również wewnętrzne przeglądy jakości opieki, „które będą informować o zmianach w zasadach i procedurach”, ale nie podał żadnych szczegółów.
Na stronie internetowej szpitala podano, że w zeszłym roku w Szpitalu Dziecięcym McMaster przeprowadzono 584 operacje migdałków gardłowych u dzieci. Spośród tych zabiegów 5,8% pacjentów powróciło na oddział ratunkowy po wypisaniu ze szpitala.
Kanadyjskie Towarzystwo Otolaryngologiczne (Canadian Society of Otolaryngology) stwierdziło, że ogólnie około 5 procent pacjentów po zabiegu wycięcia migdałków krwawi po operacji i wraca do szpitala na obserwację.