Niedobór nauczycieli w Ontario pogłębi się w 2027 r. – ostrzega dokument ministerstwa
Niedobór nauczycieli w Ontario pogłębi się w 2027 r. – ostrzega dokument ministerstwa
Ontario stoi w obliczu niedoboru nauczycieli, ponieważ zarówno liczba osób odchodzących na emeryturę, jak i liczba uczniów rośnie, a Ministerstwo Edukacji spodziewa się, że sytuacja zacznie się jeszcze pogarszać w 2027 roku.
Ostrzeżenie to zawarte jest w serii dokumentów informacyjnych dla nowego ministra edukacji, uzyskanych przez The Canadian Press na podstawie wniosku o wolność informacji.
Wiele rad szkolnych w Ontario i innych prowincjach doświadcza wyzwań związanych z rekrutacją i utrzymaniem wystarczającej liczby wykwalifikowanych nauczycieli, czytamy w dokumencie, a w Ontario problem ten jest szczególnie odczuwalny w takich obszarach, jak edukacja francuska i techniczna.
„Modelowanie przewiduje, że liczba uczniów w nadchodzących latach wzrośnie wraz z przechodzeniem nauczycieli na emeryturę, podczas gdy podaż nowych nauczycieli pozostanie stabilna, bez interwencji” – czytamy w briefingu.
„Przewiduje się, że czynniki te spowodują rosnącą lukę między liczbą potrzebnych nauczycieli a liczbą dostępnych nauczycieli. Oczekuje się, że ta (przewidywana) luka zacznie się widocznie powiększać począwszy od 2027 roku”.
Informacje o podaży i popycie na nauczycieli nie są nowością dla związków zawodowych reprezentujących nauczycieli w Ontario, którzy twierdzą, że jednym z głównych problemów są warunki pracy, w tym przemoc w klasach, zbyt mało wsparcia w zakresie edukacji specjalnej i niewystarczająca ilość pieniędzy na zaopatrzenie klas. „Warunki w klasie pogarszają się” – powiedziała Karen Brown, przewodnicząca Elementary Teachers’ Federation of Ontario. „Mamy członków, którzy w ciągu pierwszych pięciu lat odchodzą z zawodu… To niepokojące, że ten rząd wie, że istnieją pewne problemy z utrzymaniem i rekrutacją, a tak naprawdę nie chce się nimi zająć”.
Rzeczniczka minister edukacji Jill Dunlop powiedziała w oświadczeniu, że rząd wprowadził szereg środków, w tym skrócenie o połowę czasu rozpatrywania wniosków dla kandydatów z kraju i zagranicy, zezwolenie kandydatom pracującym drugi rok na pracę jako nauczyciele wspomagający, oraz zastąpienie zatrudniania opartego na stażu pracy systemem opartym na zasługach w celu szybszej rekrutacji personelu.
„Rady szkolne i związki zawodowe muszą wykonać swoją część pracy, tworząc poważny plan poprawy absencji nauczycieli poprzez lepsze praktyki zarządzania frekwencją, które zapewnią uczniom ciągłe nauczanie przez wykwalifikowanych nauczycieli w klasach teraz i w przyszłości” – napisała Edyta McKay.
Dziesięć lat temu Ontario miało nadwyżkę nauczycieli, a stopa bezrobocia wśród nauczycieli w pierwszym roku po uzyskaniu certyfikatu wynosiła prawie 40 procent.
W 2015 r. ówczesny liberalny rząd wprowadził dwuletnie kolegium nauczycielskie zamiast jednorocznego, a wskaźniki przyjęć spadły z ponad 7600 w 2011 r. do 4500 w 2021 r. – a obecnie bezrobocie na wczesnym etapie kariery jest na „statystycznie nieistotnym poziomie”, według Ontario College of Teachers.
Być może nadszedł czas, aby dokonać przeglądu tego programu, powiedziała Karen Littlewood, prezes Federacji Nauczycieli Szkół Średnich w Ontario. „Jestem pewna, że wypełniają te dwa lata dużą ilością znaczącego nauczania i uczenia się, ale może powinniśmy przyjrzeć się jego kompaktowaniu” – powiedziała.
Federacja Nauczycieli Ontario szacuje, że około 48 000 nauczycieli jest certyfikowanych, ale nie pracuje obecnie w systemie edukacji prowincji. Brown powiedziała, że ta liczba jest wymowna. „Warunki pracy nie sprzyjają temu, by te 40 000 osób powiedziało: ‘Hej, chcę się tego podjąć’” – powiedziała.
„Wynegocjowaliśmy kilka dobrych kontraktów. Dobrze sobie radzimy. Tak więc nauczanie nie jest czymś, w czym nie można zarobić na przyzwoite życie, ale chodzi o warunki”.
Związki zawodowe zastanawiają się również, dlaczego nie przekazano im niepokojącej prognozy, że niedobory pogłębią się w ciągu trzech lat. „Myślę, że niektórych kryzysów i niedoborów prawdopodobnie można było uniknąć po drodze. Skoro mają te liczby – nie wiem, dlaczego nie dzielą się nimi z nami i dlaczego nie planujemy razem” – powiedziała Littlewood.
René Jansen in de Wal, prezes Stowarzyszenia Angielskich Nauczycieli Katolickich w Ontario, powiedział, że niedobór nauczycieli nie jest przyszłym problemem, ale takim, z którym szkoły już się zmagają. „Kwestia rekrutacji i utrzymania nauczycieli jest realna” – powiedział. „To nie jest kwestia roku 2027. Jest to sprawa obecna i coraz gorsza, co w pewnym sensie sprawia, że zdumiewające jest to, że nie ma dowodów na to, że ten rząd robi cokolwiek istotnego w tej sprawie”.
W dokumencie informacyjnym stwierdza się, że w szczególności w Ontario występuje „dotkliwy niedobór” nauczycieli języka francuskiego jako drugiego języka, „podobnie jak w innych prowincjach i terytoriach”. W dokumencie czytamy, że rośnie popyt na francuskie programy immersyjne i rozszerzone.
Francuskojęzyczne zarządy szkół również desperacko poszukują nauczycieli, powiedział związek reprezentujący nauczycieli w tym systemie. Wiąże się to z decyzją o przedłużeniu studiów nauczycielskich do dwóch lat, która została podjęta głównie z myślą o potrzebach systemu angielskiego, powiedział Association des enseignantes et des enseignants franco-ontariens.
„Wcześniej liczba absolwentów była ledwo wystarczająca, aby zaspokoić potrzeby rad szkolnych i zapewnić odpowiednią liczbę krótkoterminowych zastępstw nauczycieli” – napisała w oświadczeniu Gabrielle Lemieux. „Stosując rozwiązanie ukierunkowane przede wszystkim na system większościowy wobec wszystkich, rząd zlekceważył swoje zobowiązania wobec francuskojęzycznego systemu edukacji. Od czasu tej zmiany niedobór z roku na rok tylko się pogarsza”.
Prowincja i rząd federalny przeznaczyły ponad 23 miliony dolarów na strategię rekrutacji i utrzymania francuskich nauczycieli od 2021-22 roku i obejmuje ona wysiłki na rzecz rekrutacji większej liczby nauczycieli francuskiego przeszkolonych na arenie międzynarodowej.
Wymóg ukończenia dwuletniego „programu akademickiego, a nie opartego na zatrudnieniu i przeniesienia się z obszarów wiejskich lub oddalonych” jest również barierą w pozyskiwaniu większej liczby rdzennych nauczycieli, czytamy w dokumencie informacyjnym ministerstwa.
Zapotrzebowanie na kursy języków tubylczych rośnie, z ośmioprocentowym i 14-procentowym wzrostem zapisów na kursy podstawowe i średnie, odpowiednio w latach 2017-18 i 2019-20.
Jeśli chodzi o nauczycieli przedmiotów technicznych, niedobór doprowadził rząd do wdrożenia zasady zezwalającej nauczycielom z ogólnymi kwalifikacjami na prowadzenie nowych, obowiązkowych kursów edukacji technicznej.