Burmistrz Brampton naciska na przymusowe leczenie narkomanów
Burmistrz Brampton naciska na przymusowe leczenie narkomanów
Burmistrz Brampton, Patrick Brown, zwrócił się do władz prowincyjnych o pozwolenie na przymusowe leczenie mieszkańców Peel z poważnymi uzależnieniami, urazami mózgu oraz chorobami psychicznymi.
– Poprzez priorytetowe traktowanie szybkich interwencji możemy zredukować szkody, wspierać proces zdrowienia i budować zdrowszą, bardziej odporną społeczność, w której każdy ma szansę na godne odbudowanie swojego życia – oświadczył Brown na czwartkowej konferencji prasowej – Stare podejście nie działa. Nie chcę słyszeć o kolejnych setkach zgonów z powodu przedawkowania.
Brown wzywa prowincję do rozpoczęcia pilotażowego projektu, który miałby według miejskich urzędników zaoferować „współczujące i potrzebne rozwiązanie” dla narastających problemów związanych z uzależnieniami i zdrowiem psychicznym.
„Miasto prosi władze prowincji o wdrożenie programów interwencji opartych na współczuciu dla osób, które nie są w stanie same szukać pomocy z powodu ciężkiego stanu zdrowia, by zapewnić im dostęp do niezbędnych usług” – czytamy w komunikacie.
W dokumencie zaznaczono, że program umożliwi ratownikom umieszczenie osoby w zakładzie psychiatrycznym, „jeśli lekarz uzna to za konieczne dla jej zdrowia oraz bezpieczeństwa innych”.
„Takie podejście zapewni osobom z poważnymi problemami zdrowotnymi, uzależnieniami i urazami mózgu opiekę oraz usługi, których pilnie potrzebują, jednocześnie chroniąc ich godność i bezpieczeństwo społeczności”.
Aby wdrożyć przymusowe leczenie, konieczna byłaby zmiana prowincyjnej ustawy o zdrowiu psychicznym.
Tymczasem premier Ontario, Doug Ford, zarządził zamknięcie punktów nadzorowanej konsumpcji narkotyków w pobliżu szkół i przedszkoli, a niedawno ostro skrytykował rząd federalny za kontrowersyjny program bezpieczniejszych dostaw tych substancji. W sierpniu Ford określił rząd federalny jako „największego handlarza narkotyków w kraju”.
Premier podkreślał, że leczenie jest lepszą opcją, a jego rząd przeznaczył 387 milionów dolarów na otwarcie 19 nowych ośrodków leczenia bezdomności i uzależnień (HART).
Toronto Board of Health sprzeciwiła się planom prowincji dotyczącym zamknięcia pięciu nadzorowanych punktów przyjmowania narkotyków w mieście, argumentując, że prowadzi to do zwiększonej liczby zgonów z powodu narkotyków oraz do większej liczby przypadków używania substancji w miejscach publicznych, co z kolei obciąża służby ratunkowe.
Na podst. CityNews