Sąd Najwyższy podtrzymuje zasady dotyczące odszkodowań dla podróżujących samolotami
Sąd Najwyższy podtrzymuje zasady dotyczące odszkodowań dla podróżujących samolotami
Kanadyjski Sąd Najwyższy utrzymał w mocy przepisy, które zwiększają wysokość odszkodowań dla pasażerów lotów opóźnionych, odwołanych i z uszkodzonym bagażem podczas lotów międzynarodowych.
Sąd Najwyższy jednogłośnie odrzucił w piątek apelację grupy linii lotniczych, które kwestionowały kanadyjską kartę praw pasażerów.
Air Canada, Porter Airlines Inc. i 16 innych skarżących argumentowało, że przepisy dotyczące ochrony pasażerów lotniczych wprowadzone w 2019 r. naruszają światowe standardy i powinny zostać unieważnione w przypadku podróży do i z kraju.
Prawne wyzwanie, które rozpoczęło się w tym roku, mówiło, że nakładając wyższe wymagania dotyczące odszkodowań za odwołane loty lub zagubiony bagaż podczas podróży zagranicznych, przepisy przekroczyły uprawnienia Kanadyjskiej Agencji Transportu i naruszają międzynarodowe zasady znane jako Konwencja Montrealska.
W grudniu Federalny Sąd Apelacyjny oddalił sprawę linii lotniczych, z wyjątkiem jednego przepisu, który dotyczy tymczasowej utraty bagażu.
Kanadyjska Agencja Transportu i prokurator generalny argumentowali, że nie ma konfliktu między ochroną pasażerów a Konwencją Montrealską, traktatem wielostronnym.
W piątek Sąd Najwyższy faktycznie się z tym zgodził, stwierdzając w decyzji napisanej przez sędziego Malcolma Rowe’a, że przepisy „nie są sprzeczne z Konwencją Montrealską”.
Zgodnie z przepisami federalnymi, pasażerowie muszą otrzymać rekompensatę w wysokości do 2400 CAD, jeśli odmówiono im wejścia na pokład z powodu nadkompletu rezerwacji – tzw. flight bumping. Opóźnienia i inne płatności za odwołane loty gwarantują odszkodowanie w wysokości do 1000 CAD. Podróżni mogą otrzymać do około 2300 CAD za zagubiony lub uszkodzony bagaż, choć dokładna kwota zmienia się w zależności od kursów wymiany walut.
Odkąd przepisy weszły w życie pięć lat temu, rząd podjął dalsze kroki w celu ich zaostrzenia, do czego skłoniły go sceny chaosu na lotniskach, niekończące się kolejki do kontroli bezpieczeństwa i przepełnione hale bagażowe w 2022 roku.
W 2023 r. zmieniono prawo, aby zamknąć luki, które pozwoliły liniom lotniczym uniknąć płacenia klientom odszkodowań i pracowały nad ustanowieniem bardziej usprawnionego systemu rozpatrywania skarg.
Nowe przepisy miały również na celu zaostrzenie kar poprzez wprowadzenie maksymalnej grzywny w wysokości 250,000 CAD za naruszenia przepisów przez linie lotnicze – co stanowi dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z poprzednimi przepisami – w celu zachęcenia do przestrzegania przepisów.
Kolejna poprawka – obie nie weszły jeszcze w życie – przerzuci koszty regulacyjne związane ze skargami na barki przewoźników. Środek ten, który zgodnie z niedawną propozycją regulatora kosztowałby linie lotnicze 790 CAD za skargę, ma na celu zachęcenie ich do poprawy jakości usług, a tym samym zmniejszenia liczby skarg przeciwko nim.
W międzyczasie zaległości w rozpatrywaniu skarg przez krajowy organ regulacyjny ds. transportu nadal rosną i w zeszłym miesiącu wynosiły około 78,000.