Większość Kanadyjczyków popiera znaczące dozbrojenie armii
Większość Kanadyjczyków popiera znaczące dozbrojenie armii
Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez Nanos Research na zlecenie CTV News, aż trzech na czterech Kanadyjczyków opowiada się za zwiększeniem wydatków na obronę w związku z zakupem nowych okrętów podwodnych.
Badanie, które zrealizowano między 29 września a 2 października na próbie ponad 1000 dorosłych obywateli, sprawdzało, jak Kanadyjczycy oceniają decyzję o zakupie 12 okrętów podwodnych mających wzmocnić flotę wojskową. Przewiduje się, że koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 120 miliardów dolarów.
Wyniki ankiety wskazują, że 44% respondentów popiera ten zakup, a dodatkowe 32% wyraziło umiarkowane poparcie. Z kolei 10% badanych wyraziło sprzeciw wobec wydatków, a 4% nie miało zdania.
Choć wyniki ankiety nie różniły się znacząco w zależności od grupy demograficznej, wyższe poparcie dla zakupu okrętów odnotowano w Ontario (79,6%) w porównaniu z innymi regionami kraju (około 73% w Quebecu i Kanadzie Atlantyckiej oraz 74% w Kolumbii Brytyjskiej i na Preriach). Mężczyźni częściej popierali zakup niż kobiety (77,5% do 75,1%), a osoby powyżej 55. roku życia wykazywały większe poparcie (83,4%) w porównaniu z młodszymi osobami w wieku 18–34 lat (62,8%).
Decyzja o zakupie okrętów podwodnych została ogłoszona w lipcu podczas szczytu NATO – kluczowego sojuszu obronnego Kanady ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i 29 innymi krajami, w tym większością państw Unii Europejskiej.
Zobowiązania członków NATO obejmują wydatki obronne na poziomie 2% PKB, czego Kanada aktualnie nie spełnia.
Jak wskazuje raport budżetowy Parlamentu z 2022 roku, kanadyjskie wydatki na obronność w latach 2014–2021 wynosiły około 1,5% PKB lub mniej, a według prognoz liczba ta nie przekroczy 2% aż do roku fiskalnego 2029/30. W ciągu ostatnich 10 lat liczba państw NATO spełniających wymóg wydatków obronnych na poziomie 2% wzrosła do 23, podczas gdy w 2014 roku były to tylko trzy kraje (wśród nich była i jest Polska, która obecnie na zbrojenia wydaje ponad 3% PKB).
W lipcowym oświadczeniu minister obrony Bill Blair podkreślił, że nowa flota okrętów podwodnych pozwoli Kanadzie na lepszą ochronę swojej suwerenności oraz na wniesienie znaczącego wkładu w bezpieczeństwo sojuszników w NATO.
Metodologia
Nanos Research przeprowadziło badanie RDD, online i przez telefon, z losową próbą 1058 dorosłych Kanadyjczyków. Badanie przeprowadzono między 29 września a 2 października 2024 r. Margines błędu plus/minus trzy punkty procentowe. Wyniki zostały statystycznie sprawdzone i ważone według wieku i płci, zgodnie z dostępnymi danymi spisowymi, aby były reprezentatywne dla Kanady.
Na podst. CTV News