Jak zaoszczędzić na Halloween
Jak zaoszczędzić na Halloween
W tych niełatwych czasach coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie starych kostiumów, aby uczynić Halloween bardziej ekologicznym, a przede wszystkim tańszym. W wielu społecznościach organizowane są spotkania promujące wymianę kostiumów, ich naprawę i recykling. Eksperci uważają, że takie inicjatywy są niezbędne, aby walczyć z nadmiernym konsumpcjonizmem i marnotrawstwem, które co roku towarzyszy Halloween.
Oana Branzei, profesor strategii i zrównoważonego rozwoju na Western University, zaznacza, że kostiumy halloweenowe to przykład „szkodliwej konsumpcji”, ponieważ są wykonane z różnych tworzyw sztucznych i poliestrów, które bardzo długo ulegają rozkładowi. Często sprzedawane są jako produkty jednorazowego użytku i po jednym założeniu trafiają na wysypiska śmieci.
– Materiały te nie są rozdzielane, więc tworzą trudne do rozkładu hałdy odpadów – podkreśla Branzei.
W Nowej Szkocji jedna z gmin organizuje akcję „Costume Fix ‘n’ Swap”, gdzie mieszkańcy będą mogli oddać niepotrzebne kostiumy, wymienić się nimi lub poprosić o naprawę uszkodzonych strojów. Wydarzenie odbędzie się 19 października w East Hants, a jednym z jego elementów będą porady od doświadczonego cosplayera na temat tworzenia tanich kostiumów.
Ciera Robinson, urzędniczka ds. odpadów, zaznacza, że co roku na wysypiska w Nowej Szkocji trafia około 30 tysięcy ton tekstyliów, a to wydarzenie pomoże zmniejszyć tę ilość. Według danych rządowych, tekstylia syntetyczne, takie jak poliester, nylon i akryl – które często są używane w kostiumach – stanowią dużą część odpadów w Kanadzie.
Rise Consignment, sklep charytatywny w Victorii, zorganizuje swoją pierwszą wymianę kostiumów, aby promować ekologiczne podejście do Halloween. Opłata za udział wynosi 10 dolarów, a zysk trafi na wsparcie lokalnej młodzieży. Właściciel sklepu Rylie Tarry podkreśla, że Halloween może być marnotrawstwem, dlatego zachęca ludzi do rezygnacji z kupowania nowych, plastikowych kostiumów.
Podobną inicjatywę zorganizował TOKKI, sklep z używaną odzieżą dziecięcą w Toronto. W zeszłym tygodniu odbyła się tam sezonowa wymiana kostiumów, w której wzięło udział ponad 75 dzieci. Właścicielka sklepu Amanda Newman podkreśla, że wymiana kostiumów to nie tylko ekologiczna, ale też bardziej przystępna cenowo alternatywa.
Branzei dodaje, że wymiany kostiumów mogą zapoczątkować szerszą dyskusję o problemie nadmiernej konsumpcji.
– To krok ku zmianie, który natychmiast przynosi efekty. Kostiumy to tylko początek, problemem są nasze nawyki konsumpcyjne – zaznacza.
Na podst. Canadian Press