Czym w pierwszej kolejności zajmie się po wakacjach Parlament Ontario
Czym w pierwszej kolejności zajmie się po wakacjach Parlament Ontario
Parlament Ontario dzisiaj, w poniedziałek wznowi swoje obrady po wyjątkowo długiej letniej przerwie. Towarzyszy temu atmosfera intensywnych spekulacji na temat przedterminowych wyborów, które może rozpisać premier Doug Ford.
Opozycja zarzuca Fordowi, że jego ostatnie działania i wypowiedzi, takie jak pomysł budowy tunelu pod autostradą 401 czy przeznaczenie 225 milionów dolarów na wcześniejsze wprowadzenie sprzedaży piwa, wina i drinków w sklepach osiedlowych, sugerują, iż bardziej skupia się na kampanii wyborczej niż na rządzeniu prowincją.
Politycy z obu stron parlamentu rozważają możliwość przyspieszonych wyborów, a ponad pół tuzina posłów ogłosiło, że nie będą kandydować ponownie, mimo że kolejne wybory zaplanowane są za ponad dwa lata.
Choć według wyborczego kalendarza następne wybory mają się odbyć dopiero w czerwcu 2026 roku, Ford nie wykluczył możliwości ich wcześniejszego rozpisania i dał członkom swojej partii czas do grudnia na podjęcie decyzji, czy zamierzają kandydować ponownie. Dotychczas zrezygnowało dwóch posłów, w tym spiker Ted Arnott po 34 latach pracy w legislaturze, oraz Kaleed Rasheed, który odszedł po usunięciu z klubu Konserwatystów. Trzech posłów NDP zapowiedziało ubieganie się o mandaty w wyborach federalnych.
W poniedziałek, po 19-tygodniowej przerwie, parlament ma zająć się projektem ustawy mającej na celu zmniejszenie ulicznych korków w regionie Wielkiego Toronto. Minister transportu Prabmeet Sarkaria ogłosił, że nowe przepisy umożliwią prowadzenie prac budowlanych przez całą dobę, przyspieszą przejęcia gruntów oraz oceny środowiskowe dotyczące budowy autostrady 413. Gminy będą także musiały uzyskiwać zgodę prowincji na budowę ścieżek rowerowych, jeśli oznaczałoby to usunięcie pasa ruchu dla pojazdów.
Ford podkreślił w swoim przemówieniu, że walka z korkami to dla niego priorytet. Wspomniał, że wielokrotnie dzwonił do ministra transportu, kiedy sam utknął w korkach. Podkreślił, że mieszkańcy chcą szybciej wracać do domów i dojeżdżać do pracy.
Opozycja krytykuje pomysł Forda na tunel pod autostradą 401, twierdząc, że to chwyt wyborczy, a nie realne rozwiązanie problemu korków. Lider Partii Zielonych, Mike Schreiner, ocenił, że premier jest bardziej zainteresowany zdobyciem głosów niż rozwiązywaniem rzeczywistych problemów.
Opozycja liczy na to, że parlament skoncentruje się na ważniejszych sprawach, takich jak brak dostępu do lekarzy rodzinnych dla 2,5 miliona mieszkańców Ontario czy kryzys mieszkaniowy. Liderka NDP, Marit Stiles, skrytykowała Forda za skupianie się na kwestiach takich jak sprzedaż piwa w sklepach, zamiast rozwiązywać problemy służby zdrowia.
Z kolei liderka partii liberalnej, Bonnie Crombie, zadeklarowała częstsze wystąpienia w parlamencie, mimo że nie ma jeszcze poselskiego mandatu, które mogłaby objąć do czasu wyborów. Zamierza przedstawić swoją wizję dla prowincji tworząc alternatywę wobec planów Forda, który może szykować się na wcześniejszą kampanię wyborczą.
Oprócz ustawy o korkach, w najbliższych tygodniach spodziewana jest ustawa mająca przeciwdziałać kryzysowi narkotykowych przedawkowań. Minister zdrowia, Sylvia Jones, zapowiedziała zamknięcie 10 nadzorowanych miejsc konsumpcji substancji psychoaktywnych w pobliżu szkół oraz wprowadzenie zakazu otwierania nowych takich punktów. Zamiast tego prowincja zamierza otworzyć 19 centrów leczenia bezdomności i uzależnień oraz zapewnić 375 wspieranych miejsc mieszkalnych.
Ford zapowiedział także zmiany w sektorze energetycznym, a minister energii, Stephen Lecce, wkrótce przedstawi plan na zwiększenie dostaw energii, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu, które według prognoz do 2050 roku wzrośnie o 75 procent.
Na podst. Canadian Press