Toronto zapłaci miliony za wymianę wadliwych nadajników wodomierzy
Toronto zapłaci miliony za wymianę wadliwych nadajników wodomierzy
Trwają prace nad wymianą części z 470 000 uszkodzonych nadajników wodomierzy w domach i firmach w całym Toronto, ale najnowsza aktualizacja pokazuje, że rozwiązanie problemu, który tylko się pogarsza, będzie kosztować podatników miliony dolarów.
W lipcu urzędnicy powiedzieli, że tysiące nadajników radiowych na wodomierzach uległo awarii wiele lat przed terminem, co oznacza, że nie mogą one przekazywać informacji o zużyciu wody z domów lub firm do miasta. W nowym raporcie dla radnych z komisji infrastruktury Toronto Water twierdzi, że ponad 150 000 tych urządzeń uległo awarii, a miasto będzie musiało wydać 5,6 miliona dolarów na pierwszą fazę wymiany.
Zdobycie nowych urządzeń komplikują jednak problemy z łańcuchem dostaw i fakt, że technologia jest już przestarzała. Dyrektor generalny Toronto Water, Lou Di Gironimo, powiedział, że oznacza to, że mieszkańcy miasta są coraz częściej rozliczani na podstawie szacunków opartych na ich historycznym zużyciu. „To narastający problem” – powiedział. „Zaczęliśmy zauważać, że znaczna liczba jednostek transmisyjnych liczników ulega awarii. Liczniki są w porządku, więc rejestrują prawidłowo. Chodzi tylko o bezprzewodowe przesyłanie danych”.
Oznacza to jednak, że niektórzy klienci otrzymują nieoczekiwanie wysokie rachunki, ponieważ ich rzeczywiste zużycie wody nie jest przekazywane w czasie rzeczywistym. Toronto Water otrzymuje 92 procent swoich funduszy ze sprzedaży wody, która jest mierzona przez 470 000 liczników w domach i firmach. „Chcemy przywrócić obsługę klienta do poziomu, do którego (mieszkańcy) byli przyzwyczajeni” – powiedział Di Gironimo. „Co najważniejsze, jest to nasza kasa. W ten sposób dokładnie obliczamy nasze przychody”.
Winowajcą są małe baterie litowe w jednostkach transmisyjnych. Miasto twierdzi, że kiedyś przewidywano, że będą one miały 20-letnią żywotność, a teraz zawodzą po 11 lub 12 latach. W 2010 roku miasto rozpoczęło pięcioletni program wymiany starych wodomierzy na nowe wersje cyfrowe. Instalacja tych nowych urządzeń rozpoczęła się w 2011 i 2012 roku i to właśnie one ulegają obecnie awarii.
Miasto oszacowało, że wskaźnik awaryjności wodomierzy wynosił jeden procent, czyli około 4,700 sztuk rocznie. Ale Di Gironimo powiedział, że obecnie ulegają one awarii w tempie od 5 000 do 8 000 jednostek miesięcznie. Oznacza to, że baterie w każdej jednostce transmisyjnej w mieście rozładują się w ciągu trzech do pięciu lat. Wymiana tych urządzeń zajmie lata.
„Prosimy mieszkańców o cierpliwość, ponieważ zajmie nam to kilka lat. To nie jest szybka naprawa” – powiedział Di Gironimo.
Kiedy miasto początkowo poinformowało o problemie w lipcu, stwierdziło, że liczniki są objęte gwarancją. Najnowszy raport mówi jednak, że miasto wynegocjowało z firmą produkującą liczniki, Aclara Technologies, awaryjny kontrakt na dostawę „wstępnych” liczników zastępczych za 5,6 miliona dolarów. Urządzenia te były objęte gwarancją, która pokrywała niektóre, ale nie wszystkie koszty.
Pracownicy zwracają się teraz do radnych miasta o pozwolenie na kontynuowanie negocjacji z Aclara w sprawie dostawy dodatkowego sprzętu. Szczegóły dotyczące tych rozmów są częścią poufnego raportu dla radnych. Koszt wymiany każdego urządzenia w mieście nie jest jeszcze jasny z powodu prowadzonych rozmów.
Radny Brad Bradford powiedział, że większość osób z wadliwie działającymi licznikami prawdopodobnie nie zauważyłaby problemu, chyba że uważnie przyjrzeliby się swoim rachunkom.
„Ta awaria technologiczna jest ogromnym kłopotem i będzie to trudny bałagan do rozwiązania dla pracowników miasta” – powiedział. „Ale ostatecznie nie jest to wina mieszkańców, więc musimy zadbać o obsługę klienta i empatię w tej sprawie”.
Oczekuje się, że pracownicy miasta przedstawią na początku przyszłego roku pełny plan rozwiązania tej kwestii. Bradford powiedział, że chciałby usprawnić proces, aby pomóc mieszkańcom miasta uniknąć wysokich, nieoczekiwanych rachunków. „Chcę mieć pewność, że (pracownicy miasta) kierują się przy tym zdrowym rozsądkiem, rozważnie zarządzają budżetem i, co najważniejsze, minimalizują niedogodności dla mieszkańców i firm” – powiedział.
Radna Dianne Saxe jest członkiem komisji infrastruktury i byłym komisarzem ds. środowiska w Ontario. Od lat współpracuje z miejskimi dostawcami wody i mówi, że nigdy nie widziała czegoś takiego. „Wiemy, że technologia to nie magia i czasami zawodzi, ale ta jest dziwna” – powiedziała.
Saxe zachęca mieszkańców, którzy mogli doświadczyć problemów z rozliczeniami, aby skontaktowali się z miastem. „To problem, którego nie stworzył żaden z naszych mieszkańców” – powiedziała Saxe. „Miasto kupiło te urządzenia w dobrej wierze, a teraz one zawodzą i naprawiamy je najlepiej jak potrafimy. Jeśli spowodowało to problem, postaramy się pomóc”.
Di Gironimo powiedział, że miasto utworzyło specjalny zespół obsługi klienta, który zajmuje się kwestiami rozliczeń. Miasto doda dodatkowe środki, aby ułatwić klientom samodzielne zgłaszanie odczytów liczników w przyszłym roku. W międzyczasie klienci, którzy otrzymują wysokie rachunki, powinni skontaktować się z miastem w celu ustalenia planów płatności.