Za parkowanie przy szpitalu i domu opieki zapłaciła 2000 dolarów
Za parkowanie przy szpitalu i domu opieki zapłaciła 2000 dolarów
Mieszkanka Toronto wyraziła swoje niezadowolenie z kosztów parkowania, jakie musiała ponieść przez 15 miesięcy, aby regularnie odwiedzać swoją matkę najpierw w szpitalu, a potem w ośrodku opieki długoterminowej. Jak powiedziała, te wydatki stanowiły dla niej znaczące obciążenie finansowe.
– To szokujące, ile wydałam na parkowanie od początku tej sytuacji – powiedziała Michela, którą stacja CTV News zidentyfikowała jedynie po imieniu.
Michela wyjaśniła, że jej matka trafiła do szpitala około 15 miesięcy temu, a następnie została przeniesiona do West Park Healthcare Centre, placówki opieki długoterminowej. Odwiedzała matkę często, prawie codziennie, co łącznie kosztowało ją około 2000 dolarów za parking.
– Zapłaciłam 1832 dolary w ciągu 15 miesięcy. To spora kwota, którą mogłabym wydać na coś innego – dodała.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Ontario w wywiadzie dla CTV News podkreślił, że ministerstwo nie ma bezpośredniego wpływu na zarządzanie szpitalami, gdyż są to niezależne korporacje kierowane przez własne rady dyrektorów. To właśnie zarządy szpitali odpowiadają za codzienne funkcjonowanie placówek, w tym za ustalanie stawek parkingowych, które często wspierają rozwój szpitali, modernizację sprzętu czy inne inwestycje.
West Park Healthcare Centre wyjaśniło, że środki z opłat parkingowych są reinwestowane w poprawę opieki nad pacjentami. Oferują oni różne opcje parkowania, w tym tańsze karnety, które mogą zmniejszyć koszty dla regularnie odwiedzających, jak opiekunowie.
W podobnym tonie wypowiadają się pracownicy służby zdrowia. Dwie pielęgniarki anonimowo wyraziły swoje obawy dotyczące rosnących cen parkingu, podkreślając, że dodatkowe 13-procentowe podwyżki w tym roku są niesprawiedliwe. Jedna z pielęgniarek, o imieniu Sarah, uważa, że nie powinna płacić za parking w pracy, skoro jazda samochodem jest często jedyną opcją. Z kolei druga pielęgniarka, Helen, zachęca ludzi do podpisania petycji o bezpłatne parkowanie dla pracowników służby zdrowia. Petycja zebrała już ponad 9895 podpisów.
Michela wyraziła nadzieję, że opiekunowie, którzy regularnie odwiedzają swoich bliskich, będą mieli dostęp do tańszych opcji parkowania. Dodała, że szpitale w innych prowincjach pozwalają personelowi na darmowe parkowanie, co mogłoby być również dobrym rozwiązaniem w Ontario. Pracownicy służby zdrowia i opiekunowie liczą na rozpoczęcie dyskusji na temat kosztów parkowania w szpitalach, a pielęgniarki podkreślają, że nawet obniżone stawki mogłyby znacząco pomóc.
Na podst. CTV News