Młodzi ludzie, którzy wapują, są bardziej narażeni na choroby serca
Młodzi ludzie, którzy wapują, są bardziej narażeni na choroby serca
Wg najnowszych badań, młodzieżowe używanie e-papierosów może prowadzić do przyszłych problemów z sercem, szczególnie u mężczyzn. Pomimo działań Kanady w celu zahamowania popularności e-papierosów wśród młodzieży, kraj ten ma jedne z najwyższych wskaźników wapowania wśród młodych ludzi na świecie.
Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Badawczego Centrum Zdrowia McGill University (RI-MUHC) oraz Instytutu Badań Medycznych Lady Davis (LDI) skupiły się na popularnych produktach do wapowania i ich wpływie na organizm w badaniach laboratoryjnych.
Wykorzystując modele mysie, które symulowały ludzkie choroby przewlekłe, naukowcy wystawili je na działanie aerozoli z e-papierosów przez różne okresy czasu. Przeprowadzono dwie serie badań, które miały na celu zrozumienie długoterminowych efektów wapowania wśród młodzieży.
Pierwsze badanie, opublikowane w czasopiśmie BMJ Open Respiratory Research, udowodniło, że nawet krótkotrwałe używanie e-papierosów może prowadzić do poważnych uszkodzeń płuc.
“Badań dokonaliśmy na myszach, obserwując modyfikacje metaboliczne, detoksykacyjne i sygnalizacyjne, których niektóre są związane z rozwojem chorób serca. Przeprowadziliśmy również drugie badanie, w którym zaobserwowaliśmy rozwój miażdżycy, która może prowadzić do zawałów serca” – wyjaśnia Dr Carolyn Baglole, główna autorka obu badań.
Drugie badanie, opublikowane w czasopiśmie Toxicology and Applied Pharmacology, wykazało, że aerozole z e-papierosów powodują minimalne stany zapalne w płucach. Jednak długotrwałe, codzienne narażenie na produkty do wapowania smakujące tytoniem spowodowało wzrost poziomu krążących lipidów i gromadzenia się blaszki miażdżycowej w sercu i naczyniach krwionośnych.
„Nasze odkrycia są istotne, ponieważ sugerują, że wapowanie może zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawały serca czy udary mózgu” – mówi dr Koren Mann, starszy naukowiec w LDI.
W obu badaniach widoczne były zmiany w płucach i sercu u mężczyzn, co wskazuje, że e-papierosy mogą mieć dysproporcjonalny wpływ na mężczyzn.
Naukowcy podkreślają konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań, aby zrozumieć, dlaczego aerozole e-papierosów mają większy wpływ na mężczyzn. Zalecają również przeprowadzenie więcej badań nad działaniem jednorazowych waporyzatorów i cigarillos z nikotyną oraz produktów do wapowania na bazie marihuany ze względu na ich rosnącą popularność.
„Ze względu na stosunkowo krótki okres, od kiedy e-papierosy są dostępne, nie dysponujemy wystarczającymi danymi na temat zagrożeń związanych z wapowaniem. Ale rosnąca popularność tych produktów wśród młodych ludzi powinna skłonić nas do zbadania ich długotrwałych skutków i zamierzamy to robić” – dodaje Baglole.