Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa
Astma oskrzelowa jest to choroba polegająca na nagłym skurczu oskrzeli, któremu towarzyszy obrzęk błony śluzowej oskrzeli i nadmierne wytwarzanie śluzu. Zjawiska te sprzyjają zwężeniu oskrzeli i wzrostowi oporu przy oddychaniu, co wywołuje uczucie duszności, przyspieszenie częstości oddychania, niepokój, uczucie strachu.
Objawy te ustępują samoistnie lub pod wpływem leczenia. W czasie ataku astmy mięśnie w najmniejszych przewodach oskrzelowych zaciskają się spazmatycznie i przepuszczają jedynie bardzo mało powietrza, tak więc jednocześnie na skutek uprzedniego wypełnienia płuc powietrzem, obecnie w czasie takiego spazmu chory wpada często w stadium paniki na skutek uczucia duszenia się.
Główną przyczyną astmy jest reakcja alergiczna czynnika uczulającego, tj. alergenu pochodzącego z zewnątrz, z istniejącym w organizmie przeciwciałem, które uprzednio powstało na skutek wielokrotnych kontaktów z alergenem. Podobną w efekcie będzie u pewnych osobników reakcja na zimne powietrze lub stres emocjonalny. Wiele zanieczyszczeń środowiskowych może powodować atak astmy, należą tutaj: związki chemiczne, dym, kurz, pył, sierść zwierząt, pyłki kwiatowe i wiele innych. Częstymi alergenami są składniki pożywienia jak homogenizowane mleko krowie, jajka, orzeszki ziemne, produkty zbożowe, owoce cytrusowe, konserwujące składniki zawarte w produktach żywnościowych i wiele, wiele innych. Jedną z częstych przyczyn występowania ataków astmy jest zażywanie aspiryny, nie sterydowych preparatów przeciwzapalnych, inwazja drożdżyca (Candida albicans), niedobór kwasu żołądkowego lub enzymów trzustki. Nasuwa się pytanie, dlaczego tak się dzieje, że nie wszyscy, którzy stykają się z określonymi substancjami, wytwarzają nowe przeciwciała?
Otóż w populacji ludzkiej istnieje tylko pewien odsetek osób (około 10%), szczególnie łatwo wytwarzających wspomniane przeciwciała. Nazywa się ich osobnikami atopowymi. Ta skłonność może być dziedziczna. Astma oskrzelowa może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej występuje już w dzieciństwie, a następnie w okresie przekwitania. Przebieg jej może być różny, od epizodycznych lekkich ataków duszności do ciężkiego inwalidztwa oddechowego. W przebiegu tej choroby mogą być okresy zupełnie wolne od napadów, stwarzające wrażenie całkowitego wyleczenia. Mogą też być stany pogorszenia podczas infekcji układu oddechowego oraz przy zetknięciu się z różnymi drażniącymi substancjami chemicznymi, w czasie skażenia środowiska. Objawem astmy oskrzelowej jest nagle pojawiająca się duszność. Chory z trudem wciąga powietrze, a jeszcze trudniej jest mu je wytchnąć.
Przyjmuje pozycję siedzącą lub stojącą. Z daleka można słyszeć jego świszczący oddech. Może wystąpić zasinienie twarzy. Po pewnym czasie pojawia się kaszel i chory z trudem wykrztusza niewielką ilość szklistej, zbitej plwociny. Napad powoli ustępuje. Napady astmatyczne często pojawiają się w nocy, budząc chorego ze snu, przy czym typowe godziny ich występowania to pierwsza-druga po północy.Wskazane jest bezpośrednio po ataku wypić większą ilość płynu celem sprowokowania kaszlu i wykrztuszanie wydzieliny z oskrzeli. W celach profilaktycznych lub zmniejszenia częstotliwości ataków astmy należy wprowadzić nawykowe, regularne picie płynów, celem rozcieńczenia powstającego w oskrzelach śluzu. Dieta powinna być bogatą w owoce, jarzyny i poważne ograniczenia spożycia produktów białka zwierzęcego, szczególnie produktów pochodzenia mlecznego. Produkty zwierzęce powodują powstawanie leukotrienów, które przyczyniają się do pogłębienia stanów zapalnych. Polecane jest spożywanie kapusty kiszonej z cebulą, czosnkiem i olejem lnianym. Oleje rybne, bogate w EPA (eicosapentanoic acid) pochodzące z zimno-wodnych ryb jak łosoś, pstrąg tęczowaty oraz sardynki.
Witamina C jest bardzo ważnym dodatkiem żywieniowym, uszczelnia ścianki naczyń komórkowych, co istotne jest we wszelkiego rodzaju reakcjach alergicznych .
Ponadto witamina C zabezpiecza organizm przed szkodliwym działaniem toksyn oraz podnosi odporność osobniczą. Witamina C powinna być uzupełniona dodatkiem bioflavonoidów. Należy pamiętać o roli magnezu, który powoduje rozluźnienie ogarniętych spazmem mięśni oskrzelików w czasie ataku astmy.
Dodatek witaminy B-12 jest szczególnie pomocny u chorych uczulonych na obecność związków siarkowych (ang. sulfites). Podobnie wygląda sprawa z witaminami grupy B, a szczególnie wit.B-5 i B-6. Ważna jest obecność w diecie dodatków zawierających wit. A i E, jako że pomagają one w utrzymaniu elastyczności i wybiórczej przepuszczalności błon komórkowych naszych komórek. Wiele ziół, szczególnie ich płynne wyciągi lub ekstrakty jest bardzo pomocnych w zapobieganiu atakom astmy oskrzelowej lub leczeniu w momencie jej wystąpienia.
Szczególnie przydatną w przypadku astmy oskrzelowej jest akupunktura. W diagnostyce i stosowanej praktyce należy ściśle stosować się do reguły Pięciu Elementów, stymulacji i tonifikacji poszczególnych zaangażowanych w procesy regulacyjne Metal, Ziemia i Woda. Bardzo ważnym jest aby wzmocnić energetycznie płuca i nerki, jako że te dwa narządy mają bardzo istotny wpływ na prawidłową funkcję płuc i oskrzeli oraz wydalanie płynów i śluzu z organizmu.
Osoby cierpiące na astmę oskrzelową powinny ćwiczyć regularnie głębokie oddechy, nawet wtedy gdy mają trudności; regularne, stopniowo nasilane ćwiczenia dadzą na pewno dobre wyniki. Kąpiele i okłady z zimnej wody (pod kontrolą specjalisty) wg. zaleceń metody Kneippa są wskazane w niektórych przypadkach. Należy bardzo ostrożnie stosować inhalatory syntetycznych związków chemicznych, które czasowo rozszerzają i porażają oskrzeliki i oskrzela, przywracając łatwość oddychania, jednakże na dłuższą metę niosą ze sobą bardzo poważne i nieodwracalne często skutki uboczne, zwłaszcza u dzieci. Medycyna Naturalna, szczególnie jej elementy jak; biofeedback, ziołolecznictwo i dietetyka odgrywa bardzo poważną rolę w profilaktyce i zwalczaniu astmy oskrzelowej.
Osoby zainteresowane powyższą tematyką zapraszam do konsultacji. Tel. 416 804-3934 w Mississauga.
Dr. T. Szczesny Andrews, Ph.D. studiował nauki medyczne w Polsce. Specjalizuje się od ponad 30 lat w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie, której tajniki zgłębiał w czasie kolejnych lat pracy w Afryce, Chinach i Korei. Stosuje również sprawdzone i naukowo udokumentowane metody Dietetycznej Korekty Żywienia, pracował naukowo na Uniwersytetach w Warszawie i Montrealu. Jest autorem wielu prac naukowych.