Burmistrzowie ontaryjskich miast chcą siłowej likwidacji obozowisk bezdomnych
Burmistrzowie ontaryjskich miast chcą siłowej likwidacji obozowisk bezdomnych
Burmistrzowie kilku dużych miast w Ontario postulują, aby prowincja rozważyła zastosowanie tzw. „klauzuli mimo wszystko” (notwithstanding clause), co pozwoliłoby na wprowadzenie przepisów umożliwiających skuteczniejsze zarządzanie problemami związanymi z bezdomnością i uzależnieniami w ich społecznościach. Taka decyzja miałaby zapewnić szybkie i skuteczne wdrożenie odpowiednich działań.
Premier Doug Ford wywołał tę reakcję pytając wcześniej w tym tygodniu, czy burmistrzowie miast w prowincji „mają odwagę” sięgnąć po „klauzulę mimo wszystko”, aby rozwiązać problem obozowisk bezdomnych na swoim terenie. Klauzula ta, zawarta w Sekcji 33 Karty Praw i Wolności, daje prowincjom możliwość czasowego unieważnienia wybranych przepisów Karty na okres pięciu lat.
– Mam pomysł. Może burmistrzowie dużych miast powinni złożyć pisemną prośbę, by prowincja zajęła się problemem bezdomności, przesunęła osoby bezdomne w inne miejsca i skorzystała z „klauzuli mimo wszystko” – zasugerował Ford na poniedziałkowej konferencji prasowej – Sprawdźmy, czy są gotowi to zrobić i czy rzeczywiście zależy im na poprawie sytuacji osób bezdomnych.
Na tę wypowiedź odpowiedzieli burmistrzowie miast takich jak Barrie, Brampton, Brantford, Cambridge, Chatham-Kent, Clarington, Oakville, Oshawa, Pickering, St. Catharines, Sudbury i Windsor, przesyłając w czwartek wspólny list do premiera Forda z prośbą o zastosowanie klauzuli.
„Wzywamy pański rząd do rozważenia proponowanych działań oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, do skorzystania z «klauzuli mimo wszystko», by zapewnić terminowe i skuteczne wprowadzenie tych rozwiązań” – napisano w liście.
Wśród postulatów znalazły się m.in. prośby o umożliwienie prowincji reagowania w przypadkach, gdy wyroki sądowe ograniczają możliwość gmin do regulowania i likwidowania obozowisk, wzmocnienie systemu opieki psychiatrycznej oraz rozszerzenie obowiązkowych usług dla osób zmagających się z uzależnieniami. Apelowano również o stworzenie jasnych wytycznych dotyczących otwartego używania narkotyków i alkoholu.
„Prosimy o niezwłoczne zajęcie się tą sprawą i mamy nadzieję na współpracę z rządem Ontario w dążeniu do wprowadzenia pozytywnych zmian w tak złożonych kwestiach” – podsumowano w piśmie do premiera.
Działaczka społeczna Diana Chan McNally, reprezentująca osoby bezdomne, skrytykowała tę inicjatywę, twierdząc, że burmistrzowie domagają się wykorzystywania Karty Praw i Wolności do ograniczania praw, które sama Karta ma chronić.
– To, o co proszą, to w istocie prawo do usuwania (siłą) obozowisk bezdomnych, nawet jeśli nie ma dla nich alternatyw, co oznacza, że miasta nie musiałyby zapewniać schronienia ani usług wsparcia. Jest to podejście bardzo kontrowersyjne – powiedziała McNally.
Stosowanie „klauzuli mimo wszystko” jest wymagane z powodu orzeczenia sędziego Sądu Najwyższego Ontario MJ Valente z początku 2023 roku. Sędzia ten uznał, że region Waterloo nie może eksmitować mieszkańców obozowisk, jeśli pozbawiłoby to ich prawa do życia gwarantowanego przez Kartę. „Bezdomni w regionie muszą mieć możliwość stworzenia sobie schronienia. Gdyby dostępnych miejsc w schroniskach było wystarczająco dużo, a osoby bezdomne nie chciałyby z nich korzystać, sytuacja wyglądałaby inaczej, ale tak nie jest” – uzasadniał sędzia Valente.
McNally zauważyła również, że burmistrzowie przywołują decyzję Sądu Najwyższego Grants Pass w Stanach Zjednoczonych, która pozwala lokalnym władzom kryminalizować osoby bezdomne. Zauważyła jednak, że to orzeczenie nie ma mocy prawnej w Ontario.
Na podst. Canadian Press