Amerykański wywiad wydał ostrzeżenie ws. wyborów
Amerykański wywiad wydał ostrzeżenie ws. wyborów
We wtorek oczy całego świata zwrócone są na Stany Zjednoczone, gdzie obywatele wybierają 47. prezydenta. Kamala Harris i Donald Trump idą niemal równo.
Ostrzeżenie od służb wywiadowczych USA
Amerykański wywiad ostrzega, że proces wyborczy może być celem ingerencji ze strony Rosji. W wydanym wspólnie oświadczeniu Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego (ODNI), FBI i Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) podkreślają, że zagraniczni przeciwnicy, zwłaszcza Rosja, prowadzą działania, by osłabić zaufanie Amerykanów do uczciwości wyborów i pogłębić podziały społeczne. Przewiduje się, że takie działania mogą nasilić się w dniu wyborów i w nadchodzących tygodniach, a ich głównym celem będą kluczowe stany. Wskazano dwa przykłady takich prób dezinformacji – fałszywe doniesienia o planowanych oszustwach wyborczych w „wahających się” stanach oraz nagranie wideo, na którym urzędnik miał rzekomo potwierdzić tworzenie fałszywych kart wyborczych za granicą.
Trump kontra Harris: Walka do ostatniej chwili
Z najnowszego sondażu Siena College dla „New York Times” wynika, że Kamala Harris i Donald Trump mają niemal równe poparcie, co zapowiada zaciętą rywalizację do końca. Po uwzględnieniu innych kandydatów, sondaż pokazuje, że Harris zdobyła 46% głosów, a Trump – 47%. Jeszcze w październiku, Harris miała lekką przewagę (49% do 47%). Sondaż przeprowadzono w dniach 20-23 października wśród 2516 zarejestrowanych wyborców.
Niemieckie media zaniepokojone wygraną Trumpa
Media niemieckie obawiają się ewentualnego zwycięstwa Donalda Trumpa. „Süddeutsche Zeitung” pisze, że druga kadencja Trumpa mogłaby mieć katastrofalne skutki dla Zachodu. Zdaniem gazety, Ameryka powinna przygotować się na najgorsze, jeśli Trump wygra lub przegra wybory niewielką różnicą. „Frankfurter Rundschau” ocenia natomiast, że wybór Harris wpłynąłby stabilizująco na stosunki z Europą.
Tymczasem „Osnabrücker Zeitung” wskazuje, że w czasie prezydentury Joe Bidena Europa, a zwłaszcza Niemcy, nie zadbały o budowanie własnej pozycji geopolitycznej, przez co w obliczu licznych kryzysów światowych pozostają w dużym stopniu zależne od USA. „Westfälische Nachrichten” ostrzega przed „aurą nietykalności” Trumpa, która przyciąga wielu zwolenników na całym świecie, a nacjonalizm przedstawiany jako uniwersalne lekarstwo działa jak „trucizna, powoli niszcząca zdrowy rozsądek”.
Wszystko wskazuje na to, że walka między kandydatami będzie się toczyć do samego końca.