Polacy oszczędzają i ograniczają konsumpcję
Polacy oszczędzają i ograniczają konsumpcję
Według prognoz Narodowego Banku Polskiego stopa oszczędności gospodarstw domowych w latach 2024-2026 utrzyma się na wysokim poziomie. Co jest przyczyną takiej tendencji?
„Wysoka stopa oszczędności gospodarstw domowych pozostanie na podwyższonym poziomie w całym okresie objętym prognozą. Tendencję do oszczędzania wspiera stosunkowo wysoka realna stopa procentowa, wynikająca z założenia, że stopy procentowe NBP pozostaną na stałym poziomie, co oznacza średnio wyższy poziom od prognozowanej inflacji. Dodatkowo, potrzebę oszczędzania napędza chęć odbudowy rezerw finansowych, które zostały uszczuplone w czasie wysokiej inflacji” – wskazano w „Raporcie o inflacji”.
Wzrost konsumpcji w latach 2025-2026 będzie ograniczony również przez spadek dynamiki dochodów gospodarstw domowych, co jest efektem powrotu obecnie podwyższonych realnych wynagrodzeń do tempa bardziej zbliżonego do wzrostu wydajności pracy – zaznaczył Bank Centralny.
„Zmiany legislacyjne uwzględnione w prognozach będą w nadchodzących latach w mniejszym stopniu wpływać na wzrost dynamiki dochodów niż w bieżącym roku. Jednak ze względu na dążenie gospodarstw domowych do utrzymania stabilności konsumpcji w dłuższym czasie, dynamika spożycia prywatnego pozostanie na relatywnie stałym poziomie” – podkreślono dalej.
Według centralnego scenariusza projekcji inflacyjnej, konsumpcja gospodarstw domowych wzrośnie o 3,8% w 2024 roku, o 3,1% w 2025 roku i o 3,2% w 2026 roku (po spadku o 1% w ubiegłym roku). Listopadowa projekcja modelu NECMOD obejmuje okres od IV kwartału 2024 r. do IV kwartału 2026 r., przy czym punktem wyjścia jest III kwartał 2024 r. Przyjęto założenie o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie, w tym stopy referencyjnej na poziomie 5,75%, z uwzględnieniem danych dostępnych do 22 października 2024 r.
Na podst. ISBnews