Padli ofiarami oszustwa, bo bank nie chciał zweryfikować czeku
Padli ofiarami oszustwa, bo bank nie chciał zweryfikować czeku
Bob Francoeur i jego żona Kim to wielbiciele przygód na świeżym powietrzu, którzy odwiedzili już wiele zakątków Kanady, podróżując ze swoją przyczepą kempingową. Teraz ją stracili.
– To nasza 40-stopowa przyczepa Keystone, którą kupiliśmy jako specjalną okazję kilka lat temu. Była naszym rodzinnym domem na kółkach – wspomina Francoeur.
Jednak marzyli o nowej przyczepie, więc postanowili sprzedać swoją za pośrednictwem Kijiji, licząc na sfinansowanie nowego zakupu. Wśród potencjalnych nabywców wyróżniał się jeden szczególnie.
– Był bardzo zainteresowany, opowiadał o planach spędzania w niej wakacji z rodziną – mówi Francoeur.
Mężczyzna zaproponował pełną cenę – 50 tysięcy dolarów – i przedstawił czek bankowy.
– Czek wyglądał na autentyczny. Sprawdziłem go na słońcu, miał znaki wodne i perforowane krawędzie – opisuje Bob. Mimo to, para postanowiła zachować ostrożność – Poprosiłem go o przesłanie zdjęcia czeku, co też uczynił. Był wystawiony przez Scotiabank.
Francoeur i jego żona udali się z czekiem do oddziału Scotiabank w Waterloo, aby go zweryfikować.
– Zapytaliśmy, czy mogą potwierdzić autentyczność czeku, ale usłyszeliśmy, że nie mają takiej możliwości. Zdziwiło mnie to, bo numer czeku był widoczny. Mimo to, zapewniono nas, że wygląda w porządku.
Para zdecydowała się kontynuować transakcję, a kupujący odebrał przyczepę. Żona Francoeura wpłaciła czek na swoje konto w RBC, lecz po czterech dniach otrzymali złą wiadomość
– RBC poinformowało nas, że czek był fałszywy. Gdyby Scotiabank mógł nam to powiedzieć podczas pierwszej wizyty, dziś nie mielibyśmy tego problemu – żali się Francoeur – Nie tylko straciliśmy przyczepę, ale i 50.000 dolarów okazało się bezwartościowe.
CityNews zwróciło się do Scotiabanku z pytaniem, dlaczego nie mogli zweryfikować czeku na podstawie zdjęcia. Bank nie odpowiedział na to pytanie. Rzecznik banku wyjaśnił jednak, że klienci powinni poczekać na rozliczenie czeku i potwierdzenie wpływu środków przed sfinalizowaniem transakcji.
Podczas dalszych pytań o możliwość weryfikacji czeków bankowych przed wpłatą, odpowiedź ponownie nie nadeszła. Stowarzyszenie Banków Kanadyjskich (CBA) zaleca zabranie czeku do banku w celu weryfikacji przed jego przyjęciem, choć nie wszystkie banki muszą taką usługę świadczyć. Ostateczna decyzja zależy od danej instytucji.
Francoeurowie pozostają bez swojej przyczepy. Policja prowadzi dochodzenie, ale pytania pary pozostają bez odpowiedzi.
– Jaką odpowiedzialność ponoszą banki w takich sytuacjach?” – zastanawia się Francoeur – Skoro Scotiabank mógł po kilku dniach potwierdzić, że czek jest fałszywy, dlaczego nie mogli tego zrobić wcześniej?.
Na to pytanie, podobnie jak na wiele innych, para wciąż nie uzyskała odpowiedzi. Mówią, że mają poczucie, że sprawa nie została potraktowana z należytą powagą, a oni stracili znaczną sumę pieniędzy.
Na podst. CityNews
Komentarze (22)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.