Ptasia grypa rozprzestrzeniła się na świnie
Ptasia grypa rozprzestrzeniła się na świnie
Ptasia grypa zaczyna zagrażać różnorodnym gatunkom zwierząt, włączając w to kury, skunksy, krowy, lisy i niedźwiedzie polarne, co budzi obawy o potencjalne niebezpieczeństwo dla ludzi. W Kanadzie nastolatek zarażony ptasią grypą walczy z chorobą w szpitalu.
Rozpowszechnienie wirusa ptasiej grypy wśród populacji świń budzi największe niepokoje ekspertów, ponieważ świnie stwarzają idealne warunki dla mutacji wirusa, a zatem mogą przyczynić się do powstania nowego, bardziej niebezpiecznego szczepu wirusa, który łatwiej przenosiłby się na ludzi.
Zeszłego miesiąca przypadki zarażenia ptasią grypą A(H5N1) zostały potwierdzone u dwóch świń z prywatnej hodowli w Oregonie – to pierwsze znane infekcje tego wirusa u świń na terenie USA.
„Każdy kolejny gatunek, u którego wirus się pojawia, zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się choroby,” mówi Kerry Bowman, profesor bioetyki i zdrowia globalnego na Uniwersytecie w Toronto. „Zaraza wśród świń jest szczególnie niepokojąca. Zwiększa to ryzyko znacznie.”
Jak wyjaśnia Bowman, jednoczesne zakażenie świń grypami ptasią i ludzką umożliwia każdemu z wirusów wymianę genów, co skutkuje powstaniem nowego, bardziej groźnego szczepu wirusa.
Zjawisko kumulacji genów wirusów to problem znany z przeszłości, to ono przyczyniło się do pandemii grypy A (H1N1) w 2009 roku, mówi Bowman.
Przyrost ryzyka zakażenia ptasią grypą jest związany z lepszym przystosowaniem wirusa do zakażania różnych gatunków. Już teraz w Kanadzie zbierane są informacje o pierwszym przypadku zakażenia ptasią grypą u człowieka – nastolatek zarażony tą chorobą jest w stanie krytycznym. Wirus, którym jest zakażony nastolatek, jest pokrewny wirusom wykrywanym w stadach podczas ostatnich ognisk choroby na fermach drobiu.
Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) potwierdziły wykrycie gwałtownego przebiegu choroby ptasiej grypy u osoby z Oregonu 15 listopada. Osoba ta miała styczność z ogniskiem zakażenia ptasią grypą związanym z komercyjną hodowlą drobiu, gdzie wirus zakażał ponad 150 000 ptaków. Już później potwierdzono obecność ptasiej grypy na Hawajach – to pierwsze stwierdzenie obecności wirusa w tamtejszej populacji domowego drobiu od początku epidemii w 2022 roku.
Reakcja wirusa ptasiej grypy u ludzi jest rzadka, zwykle zakażenie następuje po bliskim kontakcie z zarażonymi ptakami, innymi chorymi zwierzętami lub w sąsiedztwie zakażonych środowisk. Bowman ostrzega jednak, że sytuacja może się szybko zmienić, jeżeli wirus zmutuje w organizmie odpowiedniego żywiciela.
Bowman wyjaśnia, że chociaż obecnie trzoda przydomowa nie stanowi większego zagrożenia z punktu widzenia epidemii, prawdziwe niebezpieczeństwo stanowiła możliwość przeniesienia go na fermę hodowlaną, gdzie zaraza mogłaby się szybko rozprzestrzeniać ze względu na tłoczną sytuację bydląt. Dodatkowym problemem jest przenoszenie i handel zwierzętami, co zwiększa prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa.
Levon Abrahamyan, wirusolog z Uniwersytetu w Montrealu, zgadza się z obawami Bowmana co do potencjalnego rozprzestrzeniania się ptasiej grypy.
„Na szczęście żadna duża hodowla świń jeszcze nie została dotknięta,” mówi Abrahamyan. „Świnia prawdopodobnie została zarażona przez dzikiego ptaka. Na razie ryzyko jest niskie.”
Wyjaśnił, że zakażenie ptasią grypą na większej farmie trzody chlewnej byłoby bardzo wstrząsające. W takim przypadku należy zatroszczyć się o namierzenie źródła zarazy i usunąć wirusa, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się.
Abrahamyan podkreśla, że z ptasiej grypy generalnie trudno przenieść się na ludzi, z powodu różnic w zdolności wirusów do atakowania komórek gospodarza. Dodał jednak, że zdarza się, że komórki gospodarza zostają zakażone oboma wirusami, co umożliwia im wymieszanie swoich materiałów genetycznych. To zjawisko może spowodować powstanie nowego wirusa z połączoną zdolnością do infekowania komórek ludzkich.
„To oznacza, iż jakaś dramatyczna zmiana może nadejść, a nasz układ odpornościowy nie jest gotowy na tego rodzaju zmiany” – dodaje Abrahamyan.
Podobne zdarzenie miało miejsce podczas pandemii H1N1 w 2009 roku, która była określana jako „świńska grypa”. Wtedy świnie zadziałały jako żywiciele wirusów ptasich, ludzkich i świńskich, co doprowadziło do powstania wirusa grypy, który mógł zakażać ludzi i wywołać pandemię.
Jak dotąd, nie udowodniono, że ptasia grypa przenosi się z człowieka na człowieka.
Bowman stwierdził, że Kanada musi przeprowadzać więcej testów i zwiększyć swoje nadzorowanie nad roznoszeniem ptasiej grypy.
„Ptasia grypa nie zniknie i wciąż będzie przechodzić na nowe gatunki” – mówi Bowman. „Jeżeli spojrzeć na sytuację w Kanadzie, wiele gatunków domowych i dzikich zwierząt choruje na ptasią grypę… a z każdym kolejnym gatunkiem liczba ta rośnie”.
Podkreśla on konieczność wprowadzenia lepszego nadzoru, jak również równoczesnego testowania i raportowania.
Kanadyjska Agencja Zdrowia Publicznego (PHAC) prowadzi badania ścieków pod kątem obecności sezonowej grypy w wielu miastach na terenie Kanady, w tym w Toronto. Nie ma jednak konkretnych testów dla wykrywania ptasiej grypy, ponieważ jak stwierdza agencja „niemożliwe jest odróżnienie pozytywnych sygnałów pochodzących z ścieków ze zwierząt dzikich od tych pochodzących od ludzi lub zwierząt domowych.”
Eksperci ostrzegają, że zaczyna się pojawiać coraz większa obawa dotycząca dostępności szczepień przeciw ptasiej grypie. W Kanadzie żadne szczepionki przeciw ptasiej grypie nie są dostępne dla publiczności, ale są dostępne w innych miejscach na świecie.
Angela Rasmussen, wirusolog z Organizacji Szczepionek i Chorób Zakaźnych (VIDO) sugeruje, że Kanada powinna rozważyć zgromadzenie zapasów szczepionek przeciwko H5N1 na taką sytuację, zamiast polegać na umowach z producentami szczepionek na dostarczanie produktu na potrzeby popytu.
Jest to konieczne, ponieważ dystrybucja szczepionki H5N1 w ramach istniejących umów może trwać od trzech do sześciu miesięcy.
Firma PHAC twierdzi jednak, że nie gromadzi zapasów szczepionek H5N1, ponieważ mają one krótki okres ważności – zaledwie dwa lata. W lipcu przekazała informacje na ten temat do redakcji Global News.