Tylu dzieci żyjących w ubóstwie jeszcze w Kanadzie nie było
Tylu dzieci żyjących w ubóstwie jeszcze w Kanadzie nie było
Z nowego raportu wynika, że w 2022 roku liczba dzieci i rodzin żyjących w skrajnym ubóstwie w Toronto była najwyższa w całej Kanadzie. Dokument zatytułowany „Walcząc o naszą przyszłość: Karta oceny dziecka i rodziny, Toronto 2024”, opublikowany we wtorek, ujawnił, że liczba dzieci żyjących w ubóstwie w tym mieście wzrosła po raz drugi z rzędu, osiągając rekordowe poziomy.
Między 2020 a 2021 rokiem wskaźnik ubóstwa wśród dzieci w Toronto wzrósł o 3,8 punktu procentowego – z 16,8% do 20,6%, co było najwyższym wzrostem w jednym roku. Rekord ten został jednak pobity między 2021 a 2022 rokiem, kiedy wskaźnik zwiększył się o kolejne 4,7 punktu procentowego, osiągając 25,3%, co oznacza, że aż 117.890 dzieci żyje w ubóstwie.
Autorzy raportu z organizacji Social Planning Toronto (SPT) oraz Kampania 2000 Family Services Toronto, oparli swoje analizy na najnowszych dostępnych danych podatkowych i spisowych z 2022 roku. Przeanalizowali zmiany wskaźników ubóstwa dzieci w 25 okręgach Toronto od 2020 roku i wykazali, że wzrost odnotowano we wszystkich z nich.
– W tak zamożnym mieście jak Toronto nie powinno być sytuacji, w której ponad jedna czwarta naszych dzieci żyje w ubóstwie – podkreślił Jin Huh, dyrektor wykonawczy SPT. Zaznaczył, że w niektórych rejonach wskaźnik ubóstwa wśród dzieci sięgał nawet 61%.
Raport wykazał, że najbardziej dotknięty obszar to wschodnie śródmieście, z Toronto Centre na czele, gdzie wskaźnik wynosił 36,6%. Okręg ten rozciąga się od Don Valley Parkway na wschodzie po Bay i Yonge na zachodzie, od The Esplanade i Mill na południu, po Rosedale Valley, Charles i Bloor na północy. W Moss Park, będącym częścią Toronto Centre, wskaźnik ubóstwa wśród dzieci osiągał 56%.
Drugie miejsce pod względem najwyższego wskaźnika zajęło Scarborough-Guildwood (34,1%), a trzecie Humber River-Black Creek (33,9%). W dziewięciu okręgach miasta co najmniej 30% dzieci i rodzin żyje w ubóstwie.
Szczegółowe dane z mniejszych obszarów spisowych wskazują na wysokie wskaźniki ubóstwa na wewnętrznych przedmieściach, zwłaszcza w północno-zachodnim Toronto, Scarborough oraz centrum miasta. W 40 obszarach spisowych poziom ubóstwa dzieci wynosił od 40% do 61%.
Chris Brillinger, dyrektor wykonawczy Family Services Toronto, zwrócił uwagę, że choć bezdomność jest wyraźnie widoczna w Downtown East, gdzie mieszka i pracuje, to problem ubóstwa dzieci i rodzin jest często „niewidoczny” i rzadko przykuwa uwagę, mimo że wiele rodzin boryka się z ogromnymi trudnościami w codziennym życiu. Wskazał, że rodzice często stoją przed trudnym wyborem między pracą a czasem spędzonym z dziećmi, by zapewnić im utrzymanie.
– To pytanie o to, jak dziś zdobyć pieniądze, by położyć posiłek na stole – powiedział Brillinger, podkreślając, że liczba dzieci dotkniętych brakiem bezpieczeństwa żywnościowego w Toronto i w całym kraju jest obecnie wyższa niż kiedykolwiek wcześniej.
Brillinger zauważył, że Toronto Centre charakteryzuje się dużą liczbą dotowanych mieszkań rodzinnych, w tym spółdzielni, a wschodnia część śródmieścia jest jednym z ostatnich miejsc z „relatywnie” tanimi zasobami mieszkaniowymi.
Beth Wilson, starsza analityczka ds. badań i polityki w SPT oraz współautorka raportu, wskazała, że ponad połowa dzieci w rodzinach niepełnych żyje w ubóstwie.
– To trzykrotnie więcej niż w rodzinach z obojgiem rodziców. Widzimy, jak zakończenie programów pomocowych związanych z pandemią dotknęło te rodziny, z których większość prowadzą kobiety. Bez istotnych działań problem może się pogłębić – zaznaczyła.
Raport wykazał również, że ubóstwo dzieci i rodzin w Toronto dotyka w szczególny sposób rdzennych mieszkańców, przedstawicieli mniejszości rasowych, nowo przybyłych oraz osoby niemające statusu stałego rezydenta.
Jin Huh z SPT podkreśliła, że każde dziecko ma prawo do życia wolnego od ubóstwa, i dodała, że polityka rządu może mieć „istotny i pozytywny wpływ” na sytuację.
– Rozwiązania są na wyciągnięcie ręki, ale potrzeba woli politycznej – podkreśliła.
– Rząd musi podjąć działania wspierające obywateli, a my musimy współpracować, by podnieść poprzeczkę – dodał Brillinger. Zaznaczył, że w czasie pandemii rządowe wsparcie tymczasowo zmniejszyło ubóstwo dzieci – To niesamowite, co możemy osiągnąć, gdy działamy razem. Wiemy, że stać nas na więcej.
Raport SPT apeluje m.in. o przyjęcie przez władze Toronto podejścia uwzględniającego prawa człowieka w kwestii dostępności mieszkań, bezpieczeństwa żywnościowego, dostępu do transportu publicznego i technologii, zapewnienia godziwych dochodów, inkluzywnej gospodarki, rozwiązania problemu nierówności oraz realizacji Trzeciookresowego Planu Działań na rzecz Redukcji Ubóstwa.
Publikacja została wsparta przez Kampanię 2000 Family Services Toronto i towarzyszyły jej dwa inne raporty: „Zwalczanie ubóstwa dzieci: Wezwanie do odważnych działań” oraz „Zakończenie ubóstwa dzieci: Czas działać”.
Badania potwierdzają, że podobne wzrosty ubóstwa dzieci i rodzin odnotowano także w całym Ontario i Kanadzie.
Na podst. Canadian Press