Trudeau zaostrza politykę wobec Izraela
Trudeau zaostrza politykę wobec Izraela
Premier Kanady, Justin Trudeau, ogłosił, że Kanada zastosuje się do nakazu aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).
– Kanada przestrzega prawa międzynarodowego i będzie respektować wszystkie przepisy oraz decyzje sądów międzynarodowych – podkreślił Trudeau – To wyraża naszą tożsamość jako Kanadyjczyków.
W czwartek MTK wydał nakaz aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Izraela, Yoava Gallanta, oskarżając ich o „zbrodnie przeciwko ludzkości” oraz inne przestępstwa popełnione od początku wojny z Hamasem ponad rok temu. Trybunał, powołany w 2002 roku do ścigania zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, działa w sytuacjach, gdy państwa członkowskie nie podejmują takich działań. Kanada jest jednym z 124 krajów sygnatariuszy traktatu MTK.
MTK wydał także nakaz aresztowania Mohammeda Deifa, dowódcy wojskowego Hamasu, choć Izrael twierdzi, że zginął on w ataku lotniczym w lipcu. Zarówno Izrael, jak i Hamas, odrzuciły postawione im zarzuty.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej Trudeau ponownie zaapelował o zawieszenie broni.
– Musimy zapewnić zawieszenie broni, które ochroni ludność cywilną, i powrócić na drogę do rozwiązania dwupaństwowego, w którym Izrael i państwo palestyńskie będą mogły żyć obok siebie w pokoju – powiedział.
Stanowisko premiera poparła minister spraw zagranicznych Mélanie Joly, podkreślając, że Kanada będzie przestrzegać zobowiązań wynikających z traktatu MTK.
– Odpowiedzialność jest kluczowa w dzisiejszym świecie – powiedziała Joly.
Biuro Netanjahu określiło decyzję MTK jako „antysemicką”, a ambasador Izraela w Kanadzie, Iddo Moed, wezwał kanadyjski rząd do sprzeciwu wobec decyzji Trybunału.
– Apelujemy o jednoznaczne poparcie prawa Izraela do samoobrony poprzez odrzucenie i potępienie tej decyzji – oświadczył Moed.
Tymczasem Stany Zjednoczone, które nie są członkiem MTK, odrzuciły nakazy aresztowania. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu wyraził zaniepokojenie „pośpiesznym działaniem” prokuratora MTK oraz błędami proceduralnymi, które doprowadziły do tej decyzji, dodając, że USA konsultują dalsze kroki ze swoimi partnerami.
Międzynarodowy Trybunał Karny, pozbawiony własnych organów ścigania, zależy od współpracy państw członkowskich w egzekwowaniu wydanych nakazów.
Na podst. Reuters