Twórca sieci Future Shop przed sądem oskarżony o płatny seks z nieletnimi
Twórca sieci Future Shop przed sądem oskarżony o płatny seks z nieletnimi
W środę przed sądem w Quebecu rozpoczął się proces dotyczący pozwu zbiorowego przeciwko montrealskiemu miliarderowi Robertowi Millerowi, oskarżonemu o płacenie nieletnim za kontakty seksualne.
Pozew zbiorowy dotyczy osób poniżej 18. roku życia, które miały otrzymywać od Millera, założyciela globalnej firmy Future Electronics, pieniądze lub prezenty w zamian za seks. Niektóre z ofiar miały być również wykorzystywane przez osoby powiązane z oskarżonym.
Adwokat skarżących Jeff Orenstein poinformował sąd, że zgłosiło się do niego 51 kobiet, choć rzeczywista liczba ofiar może wynosić nawet 100. Wiele z nich miało namawiać inne osoby do spotkań z Millerem. „W wielu oświadczeniach pojawiają się relacje o osobach, które zostały przyprowadzone przez innych, ale nie mamy jeszcze wszystkich świadectw” – dodał Orenstein.
Z pozwu wynika, że schemat działania był zawsze podobny: uczniów szkół średnich rekrutowano do kontaktów seksualnych w zamian za pieniądze i prezenty. Jedna z powódek zeznała, że miała zaledwie 11 lat, gdy zaczęła się spotykać z Millerem. Opisane w pozwie wydarzenia miały miejsce od końca lat 70. do 2016 roku.
Raport opublikowany przez Radio-Canada i CBC w lutym 2023 r. ujawnił, że Miller miał płacić nieletnim za seks w latach 1994–2006. Po jego publikacji Miller zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Future Electronics i sprzedał firmę. W maju 2024 r. został aresztowany pod zarzutem popełnienia 21 przestępstw wobec 10 domniemanych ofiar, z których wiele było niepełnoletnich.
Żadne z zarzutów nie zostało jeszcze udowodnione przed sądem.
Adwokat Millera, Karim Renno, podkreślił, że jego klient zaprzecza wszystkim zarzutom, twierdząc, że nigdy nie miał kontaktów seksualnych z osobami poniżej 18. roku życia. Przypomniał również, że policja w 2009 r. nie znalazła dowodów na popełnienie przestępstwa, choć sprawa została ponownie otwarta po raporcie medialnym w 2023 r.
Renno argumentował, że pozew zbiorowy nie jest właściwą formą postępowania w tej sprawie, powołując się na precedens dotyczący Gilberta Rozona, którego podobny pozew został oddalony w 2020 roku. Skrytykował również anonimowość powódek, twierdząc, że utrudnia ona ustalenie prawdy.
Orenstein odrzucił te argumenty, zaznaczając, że pozwom zbiorowym w sprawach o molestowanie seksualne przyświeca cel zapewnienia ofiarom sprawiedliwości. „Anonimowość pozwala ofiarom dochodzić swoich praw bez strachu” – podkreślił.
Sędzia Catherine Piché z Sądu Najwyższego Quebecu wysłuchuje argumentów obu stron, w tym przedstawicieli Millera, Future Electronics oraz trzech byłych dyrektorów firmy oskarżonych o udział w procederze. Decyzja o dalszym przebiegu postępowania ma zapaść w najbliższych dniach.
Renno zaznaczył, że Miller cierpi na zaawansowaną chorobę Parkinsona i jego stan zdrowia jest poważny.
– Mamy nadzieję, że będzie w stanie obronić się przed sądem, ale nie jest to pewne – powiedział Renno.
Orenstein z kolei zaznaczył, że nawet jeśli Miller umrze, to postępowanie będzie kontynuowane wobec jego majątku.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (6)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.