Otwarta kieszeń premiera i ogromny deficyt budżetowy
Otwarta kieszeń premiera i ogromny deficyt budżetowy
Premier Trudeau jak dobry wujek sięga do kieszeni i gdzie się pojawi, tam rozdaje prezenty (z pieniędzy podatników). W piątek odwiedził szkołę publiczną na wschodzie Wyspy Księcia Edwarda, gdzie ogłosił przyznanie 7,1 miliona dolarów wsparcia federalnego na rozwój programu żywienia w prowincyjnych szkołach . Fundusze te zostaną rozdysponowane w ciągu trzech lat i pochodzą z ogólnokrajowego, pięcioletniego programu żywnościowego o wartości miliarda dolarów uwzględnionego w budżecie na rok 2024. PEI jest czwartą prowincją, która dołączyła do tego programu, po Nowej Fundlandii i Labradorze, Manitobie oraz Ontario.
Trudeau podkreślił, że finansowa pomoc dla rodzin jest szczególnie istotna w obliczu rosnących kosztów życia. Dofinansowanie wzmocni istniejący już program żywienia w szkołach, umożliwiając dostarczenie uczniom tysięcy dodatkowych śniadań i przekąsek.
– Chodzi o to, by uczniowie mieli dostęp do pożywnego jedzenia w szkole, gdy tego potrzebują, a rodzice odczuli mniejsze obciążenie – powiedział premier.
Według oficjalnych danych rodzina z dwójką dzieci może zaoszczędzić średnio 800 dolarów rocznie na zakupach spożywczych, korzystając z programu.
Środki zostaną również przeznaczone na usprawnienie transportu i magazynowania żywności oraz zakup sprzętu do przygotowywania posiłków. Szacuje się, że w obecnym roku szkolnym wydanych zostanie dodatkowo 438 tysięcy posiłków.
Program żywienia na PEI składa się z dwóch części: bezpłatnych śniadań i przekąsek, dostępnych od 2008 roku, oraz uruchomionego w 2020 roku programu lunchowego „płać, ile możesz”. W roku szkolnym 2023/24 z obu programów korzystało około 23 tysiące uczniów.
Premier prowincji, Dennis King, ogłosił, że jego rząd przeznaczy dodatkowe 15 milionów dolarów na wsparcie tego projektu. Zaznaczył, że w 2023 roku dostarczono już 850 tysięcy posiłków, a do 2025 roku planowane jest osiągnięcie liczby miliona.
– To najbardziej wszechstronny program tego typu w Kanadzie. Uniwersalny, obejmujący całą prowincję i dostępny dla każdego – powiedział King.
Rekordowy deficyt budżetowy
Tymczasem urzędnicy Ministerstwa Finansów poinformowali, że w okresie od kwietnia do września deficyt budżetu federalnego wyniósł 13 miliardów dolarów. Dla porównania, w tym samym czasie poprzedniego roku deficyt osiągnął 8,2 miliarda dolarów.
Z opublikowanego w piątek miesięcznego raportu fiskalnego wynika, że wydatki na programy rządowe, z pominięciem strat i zysków aktuarialnych netto, zwiększyły się o 21,7 miliarda dolarów, czyli o 11,2%. Wynika to głównie z wyższych wydatków bezpośrednich oraz większych transferów do obywateli i innych szczebli administracji publicznej.
Koszty obsługi długu publicznego wzrosły o 5,2 miliarda dolarów, co oznacza skok o 22,5%, spowodowany głównie wyższymi stopami procentowymi. Z kolei straty i zyski aktuarialne netto spadły o 1,8 miliarda dolarów, czyli o 46,8%.
Na podst. Canadian Press