Dlaczego budowa infrastruktury transportowej w Kanadzie jest tak droga?
Dlaczego budowa infrastruktury transportowej w Kanadzie jest tak droga?
Badanie opublikowane przez School of Cities na Uniwersytecie w Toronto ukazuje, jak znacząco wzrosły w ostatnich latach koszty realizacji dużych projektów transportowych w Toronto i innych częściach Kanady.
– Podczas gdy w krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Turcja czy Korea Południowa koszt budowy na kilometr maleje, w Kanadzie, podobnie jak w innych krajach anglosaskich takich jak Australia, USA czy Wielka Brytania, wzrasta on gwałtownie – powiedziała Karen Chapple, dyrektorka School of Cities i redaktorka badania.
Raport zatytułowany „Understanding the Drivers of Transit Construction in Canada” analizował projekty transportowe w Toronto realizowane na przestrzeni ostatnich 70 lat. Wykorzystano dane badacza transportu Stephena Wickensa, by przedstawić koszty budowy na kilometr, dostosowane do inflacji, w wartościach z 2023 roku.
„By wypełnić lukę w infrastrukturze transportu publicznego, miasta w Kanadzie inwestują miliardy dolarów w rozwój sieci transportowej” – zauważają autorzy badania – „Jednak w ciągu ostatnich dwóch dekad koszty budowy nowych linii tranzytowych w Toronto i całej Kanadzie rosły znacznie szybciej niż inflacja”.
Przykładowo, budowa linii Bloor-Danforth oraz odcinka linii Yonge-University-Spadina (między stacjami Downsview a Finch) w latach 50.–90. XX wieku kosztowała mniej niż 150 mln dolarów za kilometr. Po roku 2000 koszty te zaczęły gwałtownie rosnąć. Linia Sheppard (otwarta w 2002 roku) kosztowała około 200 mln dolarów za kilometr, a przedłużenie linii metra nr 1 do Vaughan w 2017 roku zbliżyło się do 400 mln dolarów za kilometr. Prognozuje się, że kolejne projekty, takie jak przedłużenie linii metra nr 1 do Richmond Hill, osiągną koszt 800 mln dolarów za kilometr, a linia Ontario – ponad 1 mld dolarów za kilometr.
„Linia Ontario jest dziesięciokrotnie droższa od pierwszej linii metra Yonge Street, nawet uwzględniając inflację. Wpływa na to m.in. konieczność przebudowy w gęsto zabudowanych dzielnicach” – wskazuje Chapple. „Choć pewne dodatkowe koszty są konieczne, można je ograniczyć, jeśli podejdziemy do tego w inny sposób”.
Badacze porównali dane z 60 krajów i 1083 projektów transportowych, ustalając średni światowy koszt budowy na poziomie 242 mln dolarów za kilometr. Kanada zajęła dziewiąte miejsce w rankingu kosztów z wynikiem 396 mln dolarów za kilometr, znacznie powyżej krajów takich jak Hiszpania (95 mln) czy Chile (89 mln). Najdroższa okazała się Nowa Zelandia z kosztem 1,04 mld dolarów za kilometr.
Analizując przyczyny tych różnic, wskazano m.in. na czynniki środowiskowe, rynkowe, mieszkaniowe oraz koszty pracy. „Jednak nasza analiza wykazała jedynie niewielką korelację między kosztami budowy a takimi zmiennymi jak PKB czy koszty życia” – zaznaczają autorzy. Duży wpływ mają natomiast praktyki związane z realizacją projektów, zarządzaniem i polityką.
Chapple podkreśla, że „miękkie” koszty – obejmujące m.in. projektowanie, planowanie, zarządzanie czy rezerwy budżetowe – stały się kluczowym czynnikiem podnoszącym wydatki.
– Obecnie w Kanadzie planowanie systemów transportowych kosztuje więcej niż ich budowa – mówi. Wskazuje także na nadmierne projektowanie i brak odpowiednich specjalistów na rządowych stanowiskach, co zmusza do korzystania z drogich konsultantów.
Autorzy raportu podkreślają, że choć problem wysokich kosztów jest złożony, można go częściowo rozwiązać, ucząc się od krajów o niższych kosztach budowy.
– Kanada musi wyjść poza schematy i otworzyć się na sprawdzone rozwiązania stosowane w innych częściach świata – podsumowuje Chapple.
Na podst. CityNews
Komentarze (10)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.