Ofiary przemocy domowej nie mają się gdzie podziać
Ofiary przemocy domowej nie mają się gdzie podziać
Obrończynie praw kobiet apelują, aby władze prowincji i rządu federalnego podjęły bardziej zdecydowane działania w celu zapewnienia mieszkań osobom uciekającym przed przemocą domową, którymi są głównie kobiety. Wskazują, że wiele z nich po doświadczeniu przemocy zmuszonych jest nadal żyć w niebezpiecznych warunkach.
Z raportu opublikowanego przez Women’s Shelters Canada wynika, że kryzys mieszkaniowy w Kanadzie znacząco utrudnia dostęp do bezpiecznego i przystępnego cenowo lokum dla osób chcących odseparować się od swoich oprawców. Spośród 381 schronisk i domów przejściowych biorących udział w badaniu, aż 94% schronisk tymczasowych i 83% domów przejściowych przyznało, że ofiary przemocy przebywają u nich znacznie dłużej niż wcześniej z powodu trudności w znalezieniu mieszkania.
Raport ujawnia, że około połowa osób opuszczających schroniska wraca do swoich oprawców z braku innych opcji, a ponad dwie trzecie znajduje się w niepewnych sytuacjach mieszkaniowych, takich jak mieszkanie u znajomych lub rodziny, czy zamiana pracy na czynsz. Dodatkowo 36% doświadcza bezdomności w pewnym momencie.
Anna Morgan, kierowniczka programów w schronisku Ernestine’s Women’s Shelter w Etobicoke, wskazuje, że rosnące koszty wynajmu mieszkań w rejonie Toronto wywołały ogromny wzrost zapotrzebowania na ich usługi. Schronisko, które pierwotnie miało oferować krótkoterminowe zakwaterowanie, obecnie pełni rolę domu przejściowego, ponieważ ofiary przemocy nie mogą znaleźć innego miejsca do życia.
– Jesteśmy przepełnieni – powiedziała Morgan.
Dodała, że tylko w zeszłym roku musieli odmówić przyjęcia 312 osób, a w bieżącym roku liczby te prawdopodobnie się powtórzą. Większość osób korzystających z usług schroniska to osoby żyjące w skrajnym ubóstwie, często uzależnione od pomocy społecznej lub pracujące za najniższą stawkę.
Według danych portalu Rentals.com, średni czynsz za mieszkanie dwupokojowe w Toronto wynosi 3091 dolarów, a oczekiwanie na mieszkanie socjalne trwa średnio 10 lat. Morgan podkreśla, że sytuacja często zmusza osoby opuszczające schroniska do powrotu do oprawców lub do życia w wyzyskujących i niepewnych warunkach.
Wyzwania związane z zapewnieniem mieszkań dotykają nie tylko dużych miast, ale także mniejszych społeczności, jak Moose Jaw w Saskatchewan, gdzie czas pobytu w schronisku znacznie się wydłużył. Jenn Angus z Moose Jaw Transition House zauważa, że coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę na obszary wiejskie, gdzie jednak brakuje usług wsparcia dla takich osób.
Podobne problemy obserwuje Jessica Montgomery z fundacji Jessica Martel Memorial Foundation w Albercie. Zauważa, że wiele kobiet ucieka od oprawców z niczym, co dodatkowo utrudnia rozpoczęcie nowego życia. Wskazuje również na konieczność pokrycia wysokich kosztów związanych z rozpoczęciem życia na nowo, takich jak opłaty za media, wyposażenie mieszkania czy żywność.
Eksperci podkreślają, że władze na szczeblu federalnym i prowincyjnym powinny zwiększyć finansowanie projektów mieszkaniowych dedykowanych ofiarom przemocy oraz skrócić czas oczekiwania na pomoc społeczną. W Nowej Szkocji władze uznały przemoc domową za epidemię, apelując o zwiększenie finansowania na poziomie kryzysowym.
Caira Mohamed z YWCA Halifax zaznacza, iż kluczowe jest stałe wsparcie finansowe dla schronisk, domów przejściowych i organizacji non-profit.
– Więcej programów dla osób, które doświadczyły przemocy, pomoże wypełnić luki w dostępnych usługach – powiedziała.
Na podst. Canadian Press
Komentarze (7)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.