Ziobro napisał do Tuska – „pójdziesz siedzieć”
Ziobro napisał do Tuska – „pójdziesz siedzieć”
Klub Parlamentarny PiS złożył do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez premiera Donalda Tuska oraz Prokuratora Generalnego Adama Bodnara. Sprawa dotyczy kontrowersji wokół odwołania Dariusza Barskiego z funkcji prokuratora krajowego, co zdaniem PiS było niezgodne z prawem.
Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości, w mediach społecznościowych skierował ostrą wiadomość do Donalda Tuska. „Będziesz już dziś dokładnie wiedział, za co pójdziesz siedzieć” – napisał, nawiązując do treści złożonego zawiadomienia, które zarzuca premierowi m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz destabilizację porządku prawnego.
Rzecznik PiS, Rafał Bochenek, poinformował, że zawiadomienie dotyczy łamania prawa w procesie zmiany kierownictwa Prokuratury Krajowej. Jak podkreślił, sądowe orzeczenie wskazuje, iż Dariusz Barski miał legalne umocowanie do pełnienia funkcji prokuratora krajowego, podczas gdy Dariusz Korneluk, mianowany przez obecne władze, został określony jako „przebieraniec”.
Zawiadomienie, podpisane przez Zbigniewa Ziobrę, zarzuca Tuskowi, Bodnarowi i innym osobom działanie w ramach zorganizowanej grupy przestępczej od stycznia 2024 r. Zdaniem autorów, premier oraz Prokurator Generalny mieli bezprawnie pozbawić Barskiego możliwości sprawowania funkcji, powołując się na rzekomo nieskuteczną decyzję z 2022 r., kiedy to Ziobro przywrócił Barskiego ze stanu spoczynku.
Do zmiany w kierownictwie Prokuratury Krajowej doszło 12 stycznia 2024 r., kiedy Adam Bodnar wręczył Barskiemu dokument stwierdzający, że jego przywrócenie do czynnej służby było niezgodne z przepisami i nie miało skutków prawnych. Barski, bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, został przywrócony do służby w lutym 2022 r. na podstawie przepisów przejściowych z 2016 r., które – jak twierdzi obecne kierownictwo resortu – nie obowiązywały już w momencie podejmowania decyzji.
Adam Bodnar wyjaśnił, że sytuacja związana z Barskim wynikała z braku formalnego odwołania go z funkcji, co zgodnie z Prawem o prokuraturze wymaga zgody prezydenta. Jego zdaniem, prezydent Andrzej Duda nie mógł jednak wyrazić zgody na odwołanie Barskiego, ponieważ przywrócenie go do służby w 2022 r. było bezprawne.
Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy, zarzuca obecnym władzom manipulację prawem i zapowiada dalsze kroki prawne, mające na celu wyjaśnienie sytuacji oraz przywrócenie porządku prawnego.
Komentarze (29)