Organizatorzy świątecznych targów przepraszają za kartki wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Organizatorzy świątecznych targów przepraszają za kartki wygenerowane przez sztuczną inteligencję
Town of York Historical Society wystosowało w tym tygodniu przeprosiny po tym, jak na niedawnym jarmarku świątecznym sprzedawano kartki okolicznościowe wykonane przy użyciu sztucznej inteligencji.
Snowy Paper Fair odbywał się w Toronto’s First Post Office od 30 listopada do 1 grudnia i obejmował różnych sprzedawców, w tym Vintage Villages, która sprzedaje kartki generowane przez sztuczną inteligencję.
Dylan Hachey jest radiografem przemysłowym, ale też właścicielem Vintage Villages. Sam tworzy grafikę do kartek, korzystając z chatbota AI, ChatGPT. „W żadnym wypadku nie jestem tradycyjnym artystą. Nie sądzę, bym kiedykolwiek się tak nazwał” – powiedział CBC Toronto. „To po prostu coś fajnego do zrobienia. To kreatywne hobby, które sobie znalazłem”.
Jak powiedział, stworzenie każdej kartki zajmuje mu około cztery do pięciu godzin. Dostarcza on instrukcje i podpowiedzi chatbotowi, który następnie generuje żądane obrazy. Następnie Hachey używa programu Adobe Photoshop do wprowadzania poprawek i tworzenia układu kart.
Hachey został zaproszony do udziału w świątecznym targu przez jego organizatorów i powiedział, że omówił z nimi sposób, w jaki tworzy swoje kartki przed wydarzeniem. Ujawnił również, że kartki są generowane przez sztuczną inteligencję za pomocą znaku na jego stoisku.
Jednak po wydarzeniu organizatorzy przeprosili na Instagramie i obiecali, że w przyszłości będą prezentować tylko dzieła zaprojektowane przez ludzi.
Alex Miller-Gerrard, dyrektor wykonawczy Town of York Historical Society, powiedział CBC Toronto, że decyzja została podjęta na podstawie opinii otrzymanych od członków społeczności.
„Nie chodzi o odrzucanie jakichkolwiek innowacji lub odrzucanie czyjejkolwiek pracy w jakikolwiek sposób” – powiedziała. „Bardzo szanujemy wszystkich twórców, w tym tych korzystających z nowych narzędzi, takich jak sztuczna inteligencja, i mamy ogromny szacunek dla wszystkich, którzy wzięli udział w targach” – powiedziała. „Jako muzeum i stowarzyszenie historyczne skupiamy się na celebrowaniu i zachowaniu słowa pisanego i tradycyjnych form sztuki”.
Hachey powiedział, że szanuje decyzję organizatorów. „Myślę, że może to było po prostu niewłaściwe dla mnie miejsce” – powiedział.
Sztuka generowana przez sztuczną inteligencję spotkała się z oporem ze strony tradycyjnych artystów od czasu pojawienia się narzędzi takich jak ChatGPT.
Sheila Davis, malarka pejzażystka i wiceprezeska Ontario Society of Artists, uważa, że używając sztucznej inteligencji do tworzenia sztuki, sami robimy sobie krzywdę.
„Częścią malowania ruchliwej ulicy w Singapurze jest bycie tam, poruszanie się w tłumie, wąchanie i słuchanie hałasu i zamieszania, dostrzeganie biegających psów i bycie częścią tamtego społeczeństwa. A tego nie da się uzyskać za pomocą obrazu sztucznej inteligencji” – powiedziała CBC Toronto.
Z drugiej strony, teraz, gdy technologia istnieje, ludzie na pewno będą z niej korzystać, przyznała Davis. Zauważyła również, że właśnie dlatego wiele stowarzyszeń artystycznych i kolektywów tworzy wytyczne dla członków dotyczące sztucznej inteligencji i innych nowych technologii.
Sarah Bay-Cheng, dziekan School of the Arts, Media, Performance and Design na York University, zwraca uwagę, że istnieją również kwestie związane z własnością sztuki generowanej przez sztuczną inteligencję.
„Obrazy, które są wykorzystywane do trenowania dużych modeli językowych jako podstawy różnych sztucznej inteligencji, zbierają wiele obrazów, które zostały stworzone przez indywidualnych i niezależnych artystów i opublikowane w Internecie bez przypisania autorstwa, bez tantiemów” – powiedziała CBC Toronto.
Bay-Cheng zgodziła się również, że obecność sztucznej inteligencji na rynku oznacza większą konkurencję, jeśli chodzi o artystów zarabiających na życie ze sprzedaży własnych prac. Nie jest jednak skłonna odrzucić wykorzystanie sztucznej inteligencji jako narzędzia artystycznego.
„Nie możemy ignorować faktu, że istnieją artyści wykorzystujący sztuczną inteligencję i rozwijający własne podejście do technologii cyfrowych, które napędzają ich sztukę” – powiedział Bay-Cheng.
Jeśli chodzi o Hachey’a, powiedział, że lubi tworzyć kartki w ten sposób i planuje kontynuować ich sprzedaż. „Ludzie je kupują, więc nadal je robię” – powiedział.
Komentarze (8)
Bejsment.com – wiadomości dla Polaków w Kanadzie
polishnewspaper.ca is a website for advertisers of Wiadomości - Polish newspaper published in Toronto, Mississauga and area in Ontario - Canada.
Bejsment.com - portal dla Polaków w Kanadzie.
polishnewspaper.ca - to strona internetowa "Wiadomości" - gazeta w języku polskim wydawana Kanadzie w Toronto, Mississauga i okolicach.